To widowisko muzyczno-poetyckie, które przeniesie widzów w świat bajek, przypowieści i refleksji nad ludzką naturą – mówiła o premierowym spektaklu „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści” Karolina Szczepanowska z Teatru Klasyki Polskiej.
224 lata temu, 14 marca 1801 r., zmarł najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia, biskup warmiński, nazwany księciem bajek i satyr – Ignacy Krasicki. „Jego twórczość, pełna mądrości i błyskotliwości, pokazuje, jak bajki, choć uznawane za literaturę dla dzieci, mają głęboki przekaz również dla dorosłych” – napisano w zapowiedzi spektaklu.
„W spektaklu, inspirowanym »Bajkami« Krasickiego, bajki i przypowieści staną się areną intelektualnej potyczki. Krasicki w swojej twórczości porusza trudne tematy, ukazując mechanizmy kierujące światem i wskazując na ludzkie wady oraz przywary, w lekkiej i dowcipnej formie, która sprawia, iż jego utwory są aktualne do dziś” – czytamy w informacji o spektaklu.
Jak zaznaczono, niezwykłym uzupełnieniem przedstawienia są unikalne maski stworzone przez Aleksandrę Redę. „Ich artystyczne wykonanie nadaje spektaklowi głębię, wzmacniając odbiór tych ponadczasowych opowieści” – napisano.
Bajki łączą pokolenia
„To wydarzenie to doskonała okazja, by zobaczyć, jak bajki łączą pokolenia – od dzieci po dorosłych – oferując bogate, wielowątkowe interpretacje. Zapraszamy na niezapomnianą podróż do świata Krasickiego, w której każdy znajdzie coś dla siebie” - czytamy w zapowiedzi.
Autorem tekstów jest Ignacy Krasicki. Scenariusz i reżyseria – Karolina Labahua. Muzyka – Marta Maślanka.
Występują: Małgorzata Mikołajczak, Marta Dylewska, Bartosz Turzyński, Maciej Wyczański, Ksawery Szlenkier i Andrzej Mastalerz (gościnnie).
Premiera – 6 maja o godz. 19 w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. Kolejne przedstawienie – 7 maja.