Poznańskie kina studyjne. Zobacz, co proponują

wpoznaniu.pl 1 rok temu

Kino to nie tylko wielkie, skupione na zysku i reklamach kompleksy. Dla tych, którzy preferują kameralną atmosferę, komfortowe warunki i nietuzinkowy repertuar, dobrą opcją będzie skorzystanie z oferty kin studyjnych, których w Poznaniu nie brakuje.

KINO MUZA

Najstarszym poznańskim kinem jest Kino Muza, które otwarto w 1908 r. Przez lata przybierało różne nazwy, takie jak „Theater Apollo”, „Europa”, czy „Zentral Lichtspiele”. W 1945 r. nazwano je „Wolność”, a od lat 50. istnieje pod obecną nazwą. Należy do europejskiego programu Europa Cinemas, a od 2008 r. za jego działalność odpowiedzialna jest Estrada Poznańska.

Obecnie w Kinie Muza działają takie cykle, jak:

  • Poranki rodzinne – to seanse krótkometrażowych bajek przeznaczonych dla najmłodszych (3-6 lat)
  • Przyzwoicie tanie czwartki – wprowadzony od 2007 cykl, podczas którego filmy można obejrzeć w cenie 14 złotych
  • DFK Kamera – przed seansem odbywa się prelekcja, a po filmie dyskusja; repertuar dobierany jest na zasadzie cykli tematycznych
  • Kino w ciemno – widzowie kupują bilet na film, którego nie znają – seans to niespodzianka
  • Dzieciaki, do Kina! – pokazy mądrych filmów z kategoriami wiekowymi dla młodych widzów
  • Z dzieckiem w kinie – seanse są specjalnie dostosowywane do potrzeb najmłodszych
  • Filozoficzne środy z Gutek Film – polegają na przedpremierze filmu z repertuaru Gutek Film i następującej po niej dyskusji z publicznością
  • Najlepsze z najgorszych – pokazy różnorodnego kina klasy B
  • Pieskie popołudnie – opcja dla właścicieli psów
  • English subtitles – to seanse dla obcokrajowców

KINO RIALTO

To art-house, który działa nieprzerwanie od 75 lat. Czterokrotnie nominowano je do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Kino, a w 2014 r. udało się także nagrodę wygrać. Co ciekawe, dostało medal „Świadek historii” przyznawany przez IPN. Charakterystycznym elementem kina jest pomarańczowy neon widniejący na wejściu.

Naszą dewizą jest hasło: „Kino-Art.-House-Jeżyce”, które rozumiemy jako potrzebę pokazywania dobrych filmów i organizowania imprez związanych z szeroko rozumianą kulturą przy jednoczesnym podkreśleniu naszej lokalności związanej z dzielnicą Poznania – Jeżycami – jak pisze na stronie https://www.kinorialto.poznan.pl/.

Jednymi z ważniejszych cyklów „Rialto” są Filmowy Klub Seniora, czy Poniedziałki z klasyką. Warto wspomnieć również o Short Films, Seansach z gościem oraz Eurobajkach, gdzie dzieci mogą poznać filmy z różnych zakątków świata.

CHARLIE MONROE KINO MALTA

Istnieje od 1958 r., a jego idea to kameralność, kino artystyczne i przestrzeń do rozmyślania nad filmem. Kino jest naprawdę małe, a tym samym przytulne i klimatyczne.

Jednym z ciekawszych cyklów przeprowadzonych w kinie jest OTwARTe Filmowe Spotkania z Psychoanalizą, czyli cykl przeznaczony dla widzów zainteresowanych analizą filmu i zagłębieniu się w jego ukryte, psychologiczne znaczenie. Poza tym, ciekawą propozycją jest Maltańska Szkoła Klasyków, oraz seanse oscarowych filmów. Oczywiście kino oferuje również pokazy przedpremierowe, oraz premiery filmów mniej znanych szerszej publice.

Źródło: Charlie Monroe Kino Malta

KINO PAŁACOWE

Mieści się w Centrum Kultury Zamek – działa od 1963 r. Znajduje się w znakomitej lokalizacji, a w 2013 r. przeszło kompleksową przebudowę, co sprawia, iż jest nowoczesne i dobrze dostosowane do potrzeb widza. Kino Pałacowe robi pokazy filmowe z Międzynarodowych Festiwali, poza tym ma również inne propozycje dla widzów. Przygotowano szeroką ofertę: dużo różnorodnych inicjatyw, jak np. trwający w tej chwili cykl Krótka historia polskiego kina. Podczas trwania cyklu organizatorzy wyświetlą takie obrazy jak, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Gorączka” Angieszki Holland, czy „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego – oraz wiele innych.

Źródło: Centrum Kultury Zamek

CZY TO WSZYSTKO?

Warto również wspomnieć o Kinie Apollo, oraz Kinie Bułgarska 19. Pierwsze z nich jest równocześnie miejscem wystawiającym przedstawienia teatralne. W najbliższym czasie odbędą się w nim spektakle: „Kiedy kota nie ma”, „Seks, miłość i podatki”, „Małżeństwo to morderstwo”, oraz wiele innych.

Natomiast Kino Bułgarska 19 to hołd złożony kinu drogi – ma przyciągać nietuzinkowym, wyjątkowym i inteligentnym repertuarem.

Źródło: Kino Bułgarska 19
Źródło: Kino Apollo
Idź do oryginalnego materiału