Wczorajsze otwarcie uświetnił pokaz filmu „Pan Nikt kontra Putin” – opowieści o rosyjskim nauczycielu, który dokumentuje zmiany w swoim mieście po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem Davidem Borensteinem, które poprowadziła Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako „Babka od histy”.
Dziś, w sobotę 10 maja, publiczność mogła liczyć na kolejne mocne propozycje. Wśród nich znalazły się m.in. „Maria Callas Monica Bellucci: Spotkanie” (11:15) – portret legendarnej śpiewaczki operowej, oraz „Ciemna strona Mount Everest” (13:00) – film ukazujący wyprawę Szerpy, który podejmuje się niebezpiecznej misji oczyszczenia najwyższego szczytu świata.
O godzinie 15:00 odbył się pokaz „Yalla Parkour”, po którym nastąpiło spotkanie o kulturze i tożsamości palestyńskiej z udziałem Emila Al-Khawaldeha i Ali Qandil – działaczy i dziennikarzy z bliskowschodnim doświadczeniem. Wieczorem (21:00) warto zarezerwować czas na seans „One to One: John & Yoko”, pokazujący życie ikonicznej pary artystów w Nowym Jorku lat 70. i ich walkę o pokój, także z użyciem sztuki i sławy.
Jutrzejsza niedziela (11 maja) zapowiada się równie interesująco. Wśród seansów warto wyróżnić film „Miyazaki. Duch natury” (11:15) – intymny portret twórcy kultowych animacji Studia Ghibli. Z kolei wieczorem o 20:30 pokazany zostanie „Coexistence, My Ass!” – dokument o izraelskiej komiczce Noam Shuster Eliassi, która z humorem i ironią rozprawia się z mitami na temat współistnienia Żydów i Palestyńczyków.
W poniedziałek natomiast widzowie zobaczą m.in. „Nagłe przebłyski głębi istnienia” – film Marka Cousinsa z narracją Tildy Swinton o artystce Wilhelminie Barns-Graham, a także „Riefenstahl”, który rzuca nowe światło na życie i spuściznę kontrowersyjnej reżyserki związanej z nazistowską propagandą.
Karnety na poznańską odsłonę festiwalu zostały już wyprzedane, ale bilety na pojedyncze seanse są wciąż dostępne – zarówno w kasie Kina Muza, jak i online na stronach kinomuza.pl oraz bilety24.pl. Ceny zaczynają się już od 14 złotych.
Festiwal potrwa do 18 maja – to wyjątkowa okazja, by zobaczyć kino dokumentalne z najwyższej półki i spotkać się z twórcami, którzy poprzez swoje filmy opowiadają o świecie z pasją, odwagą i wrażliwością.