70 lat temu, 28 stycznia 1955 roku został otwarty Powszechny Dom Towarowy “Centrum ” (Okrąglak) . W tym roku obchodzimy więc 70 – urodziny budynku ikony, symbolu Poznania.
Z tej okazji Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań przygotowało szereg wydarzeń celebrujących tą rocznicę. W poniedziałek, 28 stycznia br. w Galerii Miejskiej Arsenał odbył się wykład o budynku, historii jego powstania, kontekście miejsca, o jego architekcie.
Prowadzenie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak.
Dzięki uprzejmości firmy MVGM Property Management Poland – zarządcy obiektu Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań zaprosiło mieszkańców Poznania na wyjątkowe spacery po „okrąglaku”, jest to świetna okazja by zwiedzić budynek i poznać jego architekturę.
Prowadzenie: prof. dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak, dr inż. arch. Grażyna Kodym- Kozaczko
Partnerzy: Galeria Miejska Arsenał, MVGM Property Management Poland, FAN Poland.
SARP Poznań
Fot. Maciej Kasprzak Wielkopolskamagazyn.pl
OKRĄGLAK
Oryginalny budynek projektu wybitnego architekta Marka Leykama, był pierwszym budynkiem w Poznaniu wzniesionym z prefabrykowanych elementów. Okrąglak to 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Już w trakcie budowy wzbudzał emocje wśród mieszkańców i lokalnej prasy. Pisano o „najbardziej luksusowym”, “urządzonym z wielkim przepychem” czy „najlepiej wyposażonym” domu towarowym w kraju. Na mieszkańców Poznania spragnionych podstawowych dóbr miało czekać 81 stoisk po brzegi wypełnionych dobrami, plotkowano o trudno dostępnych radioodbiorniku „Syrena”, rowerach „Bałtyk” czy też „impregnowanych płaszczach popelinowowych”. Na otwarcie Domu Towarowego przybyły tysiące poznaniaków. Brak jakiejkolwiek organizacji i niemożliwy do rozładowania napór ludzi spowodował zdemolowanie stoisk, wybite lustra i szyby, oraz interwencję funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Dom Towarowy został zamknięty następnego dnia na 3 miesiące by naprawić powstałe podczas otwarcia szkody. Funkcje Domu Towarowego budynek pełnił do lat 90. W 2005 roku otrzymał nagrodę Złotego Quadro w konkursie na najlepszy poznański budynek półwiecza 1955-2005. Po gruntownej modernizacji w latach 2011-2012 przeprowadzonej według projektu pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka budynek pełni w tej chwili funkcje usługowo-biurowe.