Potentat medialny Rupert Murdoch przekazał władzę synowi

manager24.pl 1 rok temu

Koniec potentata medialnego Ruperta Murdocha (92 l.) nastąpił listownie. „Piszę, aby poinformować Was wszystkich, iż zdecydowałem się objąć stanowisko emerytowanego prezesa Fox and News” – powiedział Murdoch pracownikom swojego imperium w czwartek. W przyszłości jego stanowisko przejmie jego syn Lachlan Murdoch (52 l.). W przyszłości będzie jedynym prezesem News Corp i przez cały czas będzie prezesem i dyrektorem generalnym Fox.

„Mamy podstawy do optymizmu, jeżeli chodzi o najbliższe lata” – napisał w swoim liście Murdoch senior. „Nasze możliwości znacznie przewyższają wyzwania biznesowe”. Obie spółki, Fox i News Corp, „są w dobrej kondycji – tak jak ja”. A walka o wolność słowa, a ostatecznie o wolność myśli, nigdy nie była tak intensywna jak dzisiaj.
Oznacza to koniec kariery trwającej ponad siedemdziesiąt lat, podczas której Rupert Murdoch stał się jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych politycznie osób na świecie, a także jedną z najbogatszych. Podgrzewał opinię swoimi tabloidami, swoją grupą stacji Fox w USA w decydujący sposób przyczynił się do wzrostu popularności Donalda Trumpa, a dzięki „Wall Street Journal” jest właścicielem jednego z najbardziej znanych mediów finansowych na świecie.

„Przez całe moje życie zawodowe codziennie miałem do czynienia z nowościami i pomysłami i to się nie zmieni” – napisał teraz Murdoch. „Ale teraz jest dla mnie adekwatny czas, aby przyjąć inne role”. Długo oczekiwano na przekazanie władzy w jego imperium, za pomocą którego jego rodzina zgromadziła w tej chwili fortunę wartą 17,4 miliarda dolarów według „Forbesa”. Jednak moment był zaskoczeniem. Murdoch był czterokrotnie żonaty i ma czworo dzieci: Elisabeth (55 l.), Lachlana, Jamesa (50 l.) i Prudence (68 l.), która w latach 80. była krótko żoną kontrowersyjnego menadżera funduszy hedgingowych Crispina Odeya.

Druga żona Murdocha, Anna Torv (79 l.), otrzymała w wyniku rozwodu ugodę w wysokości 1,2 miliarda dolarów – najwyższą w historii aż do małżeństwa założyciela Amazona, Jeffa i Mackenzie Bezos . W 2014 roku rozwiódł się ze swoją trzecią żoną, Wendi Deng (54 l.), młodszą o 37 lat. Rozstał się z czwartą, byłą topową modelką Jerry Hall (68 l.), w 2022 r. (rzekomo za pośrednictwem poczty elektronicznej) po tym, jak zgłosiła ona „różnice nie do pogodzenia”. W kwietniu zerwał zaręczyny z prawdopodobną piątką, Ann Lesley Smith (66 l.).

„Dynastia Murdochów nie wyznacza granic między polityką, pieniędzmi i władzą” – napisał kiedyś o rodzinie „The New York Times” w 2019 roku. „Wszyscy bezproblemowo współpracują w służbie ważniejszego celu, jakim jest ekspansja Imperium”.

Przez długi czas za potencjalnego następcę ojca uważano młodszego syna Jamesa Murdocha; kiedyś zarządzał także europejskimi sprawami imperium medialnego. Jednak po odejściu z firmy w 2020 roku droga dla Lachlana Murdocha była jasna. Teraz awansuje z księcia koronnego na króla i przyjmuje trudne dziedzictwo.

Urodzony w 1931 r. Rupert Murdoch zaczął budować swoje globalne imperium medialne w wieku 22 lat, wydając gazetę w swojej rodzinnej Australii i rozwijając się głównie w regionie anglosaskim. W przypadku tabloidów takich jak „The Sun” bezkompromisowo stawiał na sensację w Wielkiej Brytanii. Swoim weekendowym tabloidem „News of the World” pociągnął przed sobą brytyjską elitę, ale musiał to przerwać po skandalu z podsłuchami w 2011 roku, a choćby osobiście zeznawać przed brytyjskim parlamentem. Później był jednym z pionierów decyzji o brexicie w Wielkiej Brytanii, między innymi poprzez kampanie w „Słońcu” .

Murdoch rozszerzył swoje imperium medialne na Stany Zjednoczone już w latach 70. Od 1974 roku jest obywatelem USA i mieszka w Nowym Jorku. Oprócz grupy nadawczej Fox w jego amerykańskim portfolio znajdują się w tej chwili także tabloidy „New York Post” i „Wall Street Journal”, które przejął w 2007 roku za około 5 miliardów dolarów.

W szczególności uruchomienie Fox News w 1996 r. – pierwsza udana próba włamania się do falangi trzech sieci ABC, CBS i NBC – uczyniło z Murdocha dla jednych bohatera, a dla innych pariasa. Poprzez 24-godzinny program udało mu się kształtować kształtowanie się opinii politycznej w USA. W ciągu sześciu lat przewyższył CNN i MSNBC. Częściowo ultrakonserwatywna stacja znalazła wierną rzeszę fanów, zwłaszcza wśród sympatyków Republikanów. Niedawno jednak musiał zapłacić 787 mln dolarów , aby odeprzeć pozew dotyczący fałszywych doniesień podczas kampanii prezydenckiej w 2020 r. niedługo potem zwolniono najpopularniejszego agitatora stacji, Tuckera Carlsona (54 l.), który w tej chwili znajduje się na peronie X.Elon Musk (51 l.) kontynuuje swoje tyrady.

Bliskie powiązania Murdocha z władzą i jego umiejętność wykorzystania elity politycznej do swoich interesów są legendarne. „Republikanie początkowo myśleli, iż Fox dla nas pracuje. Teraz zdajemy sobie sprawę, iż pracujemy dla Foxa” – powiedział kiedyś w wywiadzie telewizyjnym David Frum , autor przemówień byłego prezydenta USA George’a W. Busha.

Jak na ironię, w tym tygodniu ukazuje się książka amerykańskiego biografa Murdocha, Michaela Wolffa . Tytuł: „Upadek: koniec Fox News i dynastii Murdoch” Chodzi o pytanie, co stanie się z kanałem, jeżeli patriarchy już nie będzie.

Idź do oryginalnego materiału