O czym będzie wykład?
Tematem prelekcji będzie pomoc, jaką mieszkańcy Krakowa nieśli uchodźcom z powstańczej Warszawy w czasie niemieckiej okupacji. Katarzyna Kocik opowie o działaniach Polskiego Komitetu Opiekuńczego Kraków-miasto, który legalnie funkcjonował w Generalnym Gubernatorstwie.
Wykład pokaże początki pomocy, jej różnorodne formy oraz funkcjonowanie placówek opiekuńczych. Ważnym punktem będą także relacje między mieszkańcami Krakowa a wysiedloną ludnością.
Prezentacja będzie oparta na dokumentach z archiwów krakowskiego komitetu opiekuńczego, wspomnieniach uchodźców oraz prasie konspiracyjnej i okupacyjnej.
Kim jest Katarzyna Kocik?
Katarzyna Kocik to absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Specjalizuje się w badaniach nad historią Zagłady Żydów krakowskich, działalnością organizacji lewicowych w czasie okupacji oraz pomocą niesioną przez krakowski komitet opiekuńczy podczas II wojny światowej.
Wśród jej publikacji znajdują się m.in.:
Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie” (Kraków 2023),
„KL Plaszow – pomiędzy historią a polityką pamięci” (2020).
Dlaczego warto przyjść?
Wykład to niepowtarzalna okazja, by poznać mniej znane aspekty pomocy humanitarnej w czasie II wojny światowej. Opowieść o wsparciu krakowian dla uchodźców z Warszawy pokazuje solidarność i zaangażowanie w trudnych czasach.