Polskie hity lat 90. – prawdziwa nostalgia na antenie Kino Polska!

satinfo24.pl 1 miesiąc temu

Polskie filmy nakręcone w latach 90. mają w sobie magię i do dziś cieszą się ogromną popularnością, wywołując prawdziwą nostalgię za czasami, w których wszystko było możliwe. To one ukształtowały gust filmowy dorastającej w tamtym okresie młodzieży i oddawały klimat dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. W marcu, w każdy piątek, Kino Polska zaprasza na seanse kultowych produkcji lat 90. – od gangsterskich opowieści, przez komedie, po historie o dojrzewaniu. Widzowie będą mogli śledzić emocjonujące i pełne akcji sceny oraz zanurzą się w dźwiękach, które przez cały czas wywołują dreszcz emocji . To niepowtarzalna okazja, by na chwilę przenieść się do lat 90. i wyruszyć w podróż z bohaterami takich filmów jak: „Młode wilki”, „Nocne graffiti” czy „Szczęśliwego Nowego Jorku”.

Millenial nostalgia, czyli tęsknota za latami 90.

Lata 90. to dekada, która trwale zapisała się w polskiej popkulturze – pełna przemian, nowych możliwości i młodzieńczej energii. To także czas kiedy polska kinematografia zyskała nową dynamikę i otworzyła się na zachodnią kulturę. Po latach szarej rzeczywistości PRL na ekranach pojawiły się filmy inspirowane hollywoodzkimi hitami, ale mocno osadzone w polskich realiach przełomu transformacji. Polska kinematografia zyskała nową energię, reżyserzy eksperymentowali z gatunkami filmowymi, a widzowie mogli zanurzyć się w świecie barwnych, pełnych emocji historii, które do dziś wywołują emocje. Kultowe dialogi stały się częścią języka codziennego, a soundtracki wciąż budzą nostalgię i umilają niejedną imprezę.

Najlepsze hity lat 90.

Już w ten piątek, 7 marca Kino Polska wyświetli jeden z największych hitów kinowych lat 90. i najbardziej rozpoznawalnych filmów tamtej dekady – „Młode wilki” – debiut reżyserski znanego i cenionego operatora Jarosława Żamojdy. To opowieść o grupie dziewiętnastolatków, którzy marzą o wielkich pieniądzach, luksusie i niezależności. Pragnienie wielkiego świata wpycha ich w świat przemytu i nielegalnych interesów, gdzie rzeczywistość okazuje się bardziej brutalna niż wyobrażenia. Ich życie staje się ciągłą walką o przetrwanie, pełną ryzyka i niebezpiecznych interesów. W filmie wystąpili m.in.: Piotr Szwedes, Jarosław Jakimowicz, Edward Linde-Lubaszenko, Paweł Deląg, Agnieszka Czekańska, Zbigniew Suszyński, Jan Nowicki, Tomasz Preniasz i Monika Donner-Trelińska. Kultowa ścieżka dźwiękowa z piosenkami Varius Manx, oparta na polskim rocku, podkreśla buntowniczy charakter bohaterów. Film zdobył m.in. Nagrodę Indywidualną w kategorii „najlepszy debiut reżyserski” oraz nominację do Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni.

Tydzień później, 14 marca na ekranie pojawi się film „Młode wilki 1/2” prequel kultowego hitu, ukazujący bohaterów sprzed wydarzeń z pierwszej części. Akcja toczy się w 1994 roku, kilka miesięcy przed historią z pierwszej części filmu. Film opowiada nie tylko o przemocy i zbrodni, ale także o przyjaźni, pierwszej miłości i lojalności. W rolach głównych wystąpili m.in. Anna Mucha, Krzysztof Antkowiak oraz Jarosław Jakimowicz, Paweł Deląg, Zbigniew Suszyński.

Trzeci piątek marca należeć będzie do filmu „Nocne graffiti” – Macieja Dutkiewicza. To dramat sensacyjny, który opowiada historię Marka Kossota (Marek Kondrat), instruktora wojsk powietrznodesantowych, próbującego uratować siostrzenicę Monikę (Kasia Kowalska) z rąk narkotykowego świata. Kossota prowadzi prywatną wojnę z narkotykową mafią, wkraczając jednocześnie w skomplikowany świat, w którym interesy gangsterskie splatają się z polityką i działaniami organów ścigania. Obsada filmu to prawdziwa plejada gwiazd. Oprócz Marka Kondrata, na ekranie zobaczyć można Katarzynę Skrzynecką, Zdzisława Wardejna, Jana Frycza, Jana Peszka oraz gwiazdy rodzimej sceny muzycznej: Kasię Kowalską i Roberta Janowskiego. Świetną muzykę do filmu skomponował Robert Janson.

Na zakończenie cyklu, 28 marca, Kino Polska wyemituje „Szczęśliwego Nowego Jorku” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Film opowiada historię polskich emigrantów w USA próbujących odnaleźć swoje miejsce w nowym świecie, mierząc się z samotnością i rozczarowaniem. W rolach głównych plejada polskich gwiazd: Cezary Pazura, Bogusław Linda i Katarzyna Figura.

Marzec z filmami lat 90 -tych to nie tylko sentymentalna podróż, ale również przypomnienie produkcji, które ukształtowały całe pokolenia. To filmy, które wzruszają i pokazują Polskę w czasach burzliwej transformacji. Tylko w Kino Polska!

Szczegółowy harmonogram:

„Młode wilki”7.03, godz. 20:00

„Młode wilki ½”14.03, godz. 20:00

„Nocne graffiti” 21.03, godz. 20:00

„Szczęśliwego Nowego Jorku”28.03, godz. 20:00

foto, źródło. Kino Polska

Idź do oryginalnego materiału