Polskie festiwale w Opolu i Rzeszowie. Kto wystąpi podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki? Kogo zakwalifikowano do Carpathia Festival?

dziennik-eurowizyjny.pl 3 miesięcy temu

Opole łączy czy dzieli?

Ten weekend stoi pod znakiem Polsat Hit Festival, w którym wystąpili m.in. Margaret (KE 2016, MF 2018-2019), Lanberry (KE 2017), Danzel (PdE 2006), Bum Bum Orkestar (TBSE 2022), Piotr Cugowski (KE 2003), Gromee (ESC 2018), Roxie Węgiel (JESC 2018), Afromental (PdE 2008), Blanka (ESC 2023), Natalia i Paulina Przybysz (KE 2004) czy Tribbs, a już od 31 maja pora na muzyczne emocje podczas 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, pierwszego, które Telewizja Polska organizować będzie pierwszy raz po zmianie władzy. Nikt nie ukrywa, iż zmiany w formacie wydarzenia i składzie artystów spowodowane są polityczną metamorfozą w kraju i w zarządzie stacji, zresztą samo hasło festiwalu to „Opole znów łączy”. Spodziewać się więc należy wielu powrotów, występów artystów, którzy przez lata nie chcieli lub nie mogli pojawiać się na deskach słynnego amfiteatru. Z drugiej jednak strony pojawiają się zgrzyty w kwestii braku udziału wykonawców, którzy mieli szczęście/pecha śpiewać na festiwalu za czasów słusznie minionych. Wyraźny jest chociażby brak zaproszenia dla zespołu Tulia (ESC 2019) i Halinki Mlynkovej, chociaż panie rok temu zwyciężyły konkurs „Premier”. Zabraknie również Justyny Steczkowskiej (ESC 1995) czy Maryli Rodowicz. Nie będzie także Edyty Górniak, ale akurat w tym przypadku to „dobra zmiana” bo wokalistka w ciągu ostatniego roku wielokrotnie zawiodła fanów Eurowizji – od swoich wypowiedzi związanych z preselekcjami 2023 gdzie jurorowała, po zaprzeczanie zgłoszeniu się do preselekcji wewnętrznych 2024, braku premiery piosenki „I remember” którą zapowiadała aż po podłą krytykę Bambie z Irlandii.

Premiery i Debiuty

TVP zapowiada, iż niespodziankę ma dla widzów już pierwszego dnia (31 maja). Artystów zapowiadać będzie bowiem prezenterka Paulina Chylewska, która kiedyś współprowadziła polskie preselekcje, a także podawała polskie punkty w finale Eurowizji. Najważniejszą częścią pierwszego dnia festiwalu będzie konkurs „Premier”, chociaż charakter premierowy utworów od wielu lat jest kwestionowany. Komisja do konkursu wybrała piosenkę Alicji Szemplińskiej („Spokojnie panowie”) czyli niedoszłej reprezentantki Polski na Eurowizji 2020 oraz finalistki selekcji 2023. Pojawi się też Lanberry (KE 2017) z utworem „Co ja robię tu”, Piotr Cugowski (KE 2003) z „Cisza przed burzą” czy Tatiana Okupnik, która z zespołem Blue Cafe reprezentowała Polskę na Eurowizji w Stambule. Wokalistka zaśpiewa „Wracam”. Będzie też laureat ostatniej edycji „The Voice” – Jan Górka czy wchodzący w skład tegorocznego jury ESC 2024 Marcin Sójka. Gośćmi specjalnymi będą Kayah oraz Andrzej Piaseczny. Co ciekawe, duet poprowadzi też „Premiery”. Kayah mogła w tym roku reprezentować Polskę na ESC z utworem „Tańcuj”, z kolei popularny Piasek Eurowizję ma już za sobą – wystąpił na niej w 2001 roku. W drugiej części pierwszego dnia odbędzie się konkurs „Debiuty – Niemen symfonicznie”, w którym zaśpiewają młodzi i utalentowani wykonawcy, w tym zwycięzca programu „Szansa na sukces. Opole 2024” czy laureatka konkursu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

Kto dostanie „Superjedynkę”?

Drugiego dnia odbędą się „Superjedynki”, które wywołały w tym roku sporo zamieszania po tym, jak okazało się, że nagrody wręczone będą tym, którzy za PiSu nie pojawiali się na festiwalu. „Pragniemy przywrócić rangę i blask festiwalowi w Opolu, który ponownie staje się świętem polskiej piosenki. Chcemy, by Opole znów łączyło – to jest główne przesłanie tegorocznej edycji. Sposób wyboru laureatek i laureatów SuperJedynek różnił się w poszczególnych latach” – tłumaczy rzecznik prasowy stacji. Zaśpiewają i nagrodzeni zostaną m.in. Kasia Kowalska (ESC 1996), zespół Wilki (KE 2003), a także Bajm, Zalewski, Big Cyc czy Lady Pank. W niedzielę zaplanowano koncert „Zakochani są wśród nas” z piosenkami Janusza Kondratowicza, podczas którego na scenie zaprezentują się m.in. Mietek Szcześniak (ESC 1999), Roxie Węgiel (JESC 2018), Piotr Cugowski, Anna Maria Jopek (ESC 1997), Kasia Moś (ESC 2017), Ania Rusowicz (PdE 2006, KE 2011), Kasia Wilk (PdE 2006) czy Kayah. Koncert poprowadzi autor tekstu do pierwszej polskiej piosenki eurowizyjnej – Jacek Cygan. Jak podaje TVP dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji festiwalu jest Wojciech Iwański. Za oprawę muzyczną odpowiada Adam Sztaba, a za scenografię widowisk Giorgos Stylianou-Matsis, który był autorem m.in. sceny Eurowizji Junior w Gliwicach. Przewodniczącym jury jest Jacek Cygan, a rzecznikiem prasowym – Marek Sierocki.

Carpathia Festiwal w drugiej połowie lipca

Kolejny polski festiwal odbędzie się w dniach 20-21 lipca w Rzeszowie. Carpathia Festival obchodzi w tym roku 20. urodziny, a trzyosobowe jury już wyłoniło finałową piętnastkę uczestników, którzy powalczą o względy jurorów i cenne nagrody. Wśród zakwalifikowanych m.in. Michał Kaczmarek, który w 2013 reprezentował Polskę podczas „Słowiańskiego Bazaru” w Witebsku i zdobył tam Grand Prix. Jego konkurencję stanowić będą m.in. Alicja Kuszowska, Magdalena Lasota, Bartłomiej Matłosz, Filip Mizia, Aleksandra Wajda oraz dwie przedstawicielki Ukrainy – Vlada Muravets z Kijowa oraz Khrystyna Strutynska z Iwano-Frankiwska. O tym, kto zwycięży zadecyduje komisja podczas festiwalu. Każdy z wykonawców wykona swój autorski utworów na żywo. Wśród wybranych piosenek znajdują się zarówno te po polsku, po angielsku i jak po ukraińsku. Kolejne szczegóły festiwalu przedstawione będą wkrótce, a więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie wydarzenia TUTAJ. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starosta Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa, Bank Gospodarstwa Krajowego. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym festiwalu.

Źródło: TVP, Onet.pl, Carpathia Festival, fot.: @tatianaokupnik

Idź do oryginalnego materiału