Choć nowoczesność mocno wkracza na polską wieś, nie brakuje miejsc, gdzie wciąż życie toczy się zgodnie ze zwyczajami naszych przodków. Można się o tym przekonać, oglądając prace laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Polska wieś… było, ale nie minęło”, zorganizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Wyniki zostały ogłoszone w środę, 30 października, w skansenie w Tokarni.
Małgorzata Krzywda, kierownik skansenu podkreśliła, iż konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników z różnych stron Polski. Napłynęło ponad 100 prac, z których do oceny poddano 80. A cel był jeden:
– Pokazanie tradycji, polskości, tej wsi, za którą tęsknimy, bo były na niej kultywowane tradycje. Dzisiaj często o nich zapominamy, a chcieliśmy pokazać, iż warto pielęgnować te zwyczaje przodków – tłumaczy.
Wśród oceniających prace znalazł się Mariusz Łężniak, fotograf Muzeum Wsi Kieleckiej, artysta fotografik okręgu kieleckiego Związku Artystów Fotografików Polskich. Jak wyjaśnia, selekcja przebiegała w kilku etapach. Ważna była strona techniczna, i ona liczyła się przy pierwszym oglądzie. Ostatecznie jednak najważniejsza była warstwa artystyczna.
– Zachowanie takich norm, jak trójpodział, kompozycja, emocje na tych zdjęciach. Tutaj już była moja rola, żeby na to zwracać uwagę. W przypadku pierwszej nagrody dla dorosłych, na pięć głosów jurorów, w tajnym głosowaniu zwycięzca zdobył aż cztery głosy. Każdy się zatrzymał przed tym zdjęciem, pokłonił – zdradza.
Autorem tej fotografii był Maciej Bonk z Krakowa. Jak mówi, ten kadr zobaczył przez przypadek.
– To jest zdjęcie paru osób, które zajmują się czyszczeniem figury przydrożnej, krzyża. I adekwatnie to tyle. Więcej na nim już nic nie ma. Ale o to właśnie chodziło. Miałem szczęście, iż znalazłem się w dobrym miejscu, w dobrym czasie. To była końcówka kwietnia, a więc czas przed nabożeństwami majowymi. Podejrzewam, iż przy tej figurze, jak przy wielu innych, wieczorami takie nabożeństwa się odbywały, stąd też tytuł zdjęcia „Przed majowym” – zaznacza.
Maciej Bonk amatorsko wykonuje zdjęcia, to jego pasja. Jak zaznacza, to jeden ze sposobów bycia w jakimś miejscu czy w uczestniczenia w jakimś wydarzeniu.
– o ile to się utrwala, a potem jeszcze w jakiś sposób przetwarza, interpretuje na tyle, na ile się da, to jest takie dodatkowe przebywanie w tym miejscu, pomijając sprawę wspomnień czy dokumentacji – mówi.
W kategorii dla młodzieży do lat 18 wygrał Piotr Pośpiech z Międzylesia (powiat włoszczowski). Pokazał dwóch mężczyzn pracujących przy sieczkarni. Przyznaje, ze lubi robić zdjęcia.
– Szczególnie jak podróżuję, wtedy aparat mi towarzyszy. Najchętniej lubię robić zdjęcia na stadionach naszych polskich lig – podkreśla.
Lista laureatów. Dzieci do lat 14: Ksawery Zasada, Franciszek Plebanek i Zuzanna Bajon. Młodzież 16-18 lat: Piotr Pospiech, Karolina Błaszczyk, Oliwia Kozłowska. Dorośli: Maciej Bonk, Jerzy Kosiński, Paweł Koziorowski.