Polska potęgą w eksporcie druku. Jesteśmy w TOP 6 na świecie

300gospodarka.pl 1 dzień temu

Lato sprzyja czytaniu i planowaniu, a Polska jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o eksport drukowanych materiałów w Europie i na świecie. Jak wynika z analizy Akcenty, nasz kraj zajmuje 6. miejsce na świecie w eksporcie drukowanych książek, 5. w eksporcie gazet i 4. w kolorowankach. W 2024 roku łączna wartość eksportu drukowanych materiałów z Polski wyniosła 1,65 mld euro.

Niemcy największym partnerem w zakupie poligrafii


Według danych International Trade Center, Polska odpowiada za 5,25 proc. światowego eksportu w tej branży. Głównym odbiorcą są Niemcy (804 mln euro), jednak ich znaczenie maleje – eksport do tego kraju spadł o 10 proc. w skali roku. Coraz większe znaczenie zyskują Wielka Brytania (116 mln euro, +37 proc.) i USA (74 mln euro, +25 proc.).


– Polska to dziś jedno z głównych miejsc druku dla firm z całej Europy. (...) Choć Niemcy pozostają naszym najważniejszym partnerem, ich udział systematycznie maleje – komentuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.


USA i Wielka Brytania to kraje spoza UE, a handel z nimi obarczony jest dodatkowymi kosztami i ryzykiem. Dlatego tak ważne staje się świadome zarządzanie ryzykiem walutowym oraz inwestycje w zabezpieczenia kursowe – dodaje Jarema.

Książki i broszury napędzają eksport


Największy udział w eksporcie (805 mln euro) miały książki i broszury, co dało Polsce 5,76 proc. udziału w globalnym rynku. Najwięcej trafiło do Niemiec (459 mln euro), ale wysokie wyniki zanotowano też w eksporcie do Czech, Francji, Austrii i Holandii.


Polska zajęła 5. miejsce na świecie w eksporcie gazet i czasopism (191,6 mln euro). Niemcy odpowiadają za ok. 70 proc. tego segmentu, ale silnie rośnie eksport do Wielkiej Brytanii (+39 proc.), Francji (+6 proc.), Szwajcarii i Norwegii.


Książki obrazkowe i kolorowanki to segment, w którym Polska jest 2. w Europie i 4. na świecie. Eksport w 2024 roku wyniósł 51 mln euro, z czego ponad 30 mln euro trafiło do Niemiec. Wysoki wzrost odnotowano w Czechach (+34 proc.) oraz stabilny popyt we Francji, Austrii i na Węgrzech.


Ręczne planowanie wciąż ma się dobrze. Polska zajmuje 2. miejsce w Europie i 4. na świecie w eksporcie kalendarzy i planerów. W zeszłym roku sprzedano za granicę drukowane kalendarze o wartości 26,5 mln euro, z czego 15,8 mln euro do Niemiec. Wzrasta zainteresowanie m.in. w Szwecji i Austrii.


Polska drukuje dla całej Europy i coraz śmielej wkracza na rynki pozaunijne. Rosnące znaczenie eksportu do USA i Wielkiej Brytanii pokazuje, iż krajowy sektor poligraficzny nie tylko utrzymuje wysoką jakość, ale też potrafi reagować na zmiany w globalnej logistyce, preferencjach konsumenckich i strukturze handlu. Wyzwania związane z kosztami i ryzykiem walutowym będą jednak wymagały coraz większej uwagi ze strony eksporterów.




Przeczytaj także:



  • Od eksportowej potęgi do walki o drewno. Co się stało z polskim przemysłem drzewnym?

  • Unia czeka na nowy układ handlowy z USA, a Wall Street notuje wzrosty

  • W pierwszym półroczu 2025 r. złoto bije rekordy. Eksperci prognozują, co będzie dalej

  • Mieszkańcy małych miejscowości mają mniej zadłużenia do spłaty

Idź do oryginalnego materiału