26 kwietnia w Beverly Hills odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za wybitne osiągnięcia artystyczne, przyznawanej przez Klub Kultury i Sztuki im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles. W tym roku nagrodą uhonorowano dwoje znakomitych aktorów – Piotra Adamczyka i Danutę Stenkę. Uroczystość była symbolicznym hołdem dla ich kreacji w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” w reżyserii Jerzego Antczaka, który jako Honorowy Członek Klubu również uczestniczył w wydarzeniu.




Wspomnienia mistrza
Wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem fragmentów długo oczekiwanej powieści Jerzego Antczaka pt. „Serce Chopina, czyli Węzeł Gordyjski”, której napisanie zajęło autorowi niemal 70 lat. Książkę czytali sam Jerzy Antczak, Piotr Adamczyk oraz Katarzyna Śmiechowicz – aktorka, wiceprezeska Klubu i laureatka Nagrody Modrzejewskiej z 2022 roku.
Głównym punktem programu była rozmowa Jerzego Antczaka z Piotrem Adamczykiem, podczas której nie zabrakło barwnych anegdot z planu filmu „Chopin. Pragnienie miłości”, a także wspomnień i refleksji na temat pracy w teatrze i kinie. Publiczność szczególnie ujął 96-letni Antczak, który z niezwykłą energią recytował wiersze i fragmenty sztuk, wspominając początki swojej kariery i studia aktorskie. Wzruszającym momentem rozmowy było wspomnienie niedawno zmarłej żony reżysera – aktorki Jadwigi Barańskiej, laureatki Nagrody Modrzejewskiej z 2018 roku.
Piotr Adamczyk czarował zebranych opowieściami o pracy nad rolą Chopina, błyskawicznej nauce gry na fortepianie oraz nieoczekiwanych zwrotach akcji we współpracy z Antczakiem.
Aktorski dorobek Adamczyka
Piotr Adamczyk to jeden z najbardziej wszechstronnych i rozpoznawalnych polskich aktorów swojego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz British-American Drama Academy w Londynie. Łączy działalność teatralną, filmową, radiową i dubbingową z pracą na międzynarodowej scenie filmowej i telewizyjnej.
Światową rozpoznawalność przyniosła mu rola Karola Wojtyły w międzynarodowej produkcji „Karol. Człowiek, który został papieżem:, która dotarła do ponad 800 milionów widzów na całym świecie. W filmie „Chopin. Pragnienie miłości” Adamczyk stworzył poruszający portret polskiego muzyka – artysty genialnego, a zarazem kruchego i złożonego emocjonalnie.
W ostatnich latach aktor odniósł sukces w amerykańskich produkcjach telewizyjnych, takich jak „Hawkeye”, „For All Mankind” czy „Night Sky”, stając się jednym z nielicznych polskich aktorów rozpoznawalnych w USA. Stworzył różnorodne role również w produkcjach serialowych: „Prostej sprawie”, „Klarze”, „Prowadź nas, bracie” i „Projekcie UFO”. W swojej karierze został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Ikona kobiecego aktorstwa
Choć Danuta Stenka nie mogła być obecna na uroczystości, to jej praca również została uhonorowana. Prezes Klubu dr Maja Trochimczyk przypomniała na scenie o imponującym dorobku zawodowym aktorki. Stenka zadebiutowała na scenie w 1984 roku, a od 1995 roku zagrała w ponad 60 filmach, zdobywając dwukrotnie Polską Nagrodę Filmową – za role w „Chopinie” Jerzego Antczaka oraz w „Katyniu” Andrzeja Wajdy. Związana była z Teatrem Dramatycznym i TR Warszawa, a od 2003 roku należy do zespołu Teatru Narodowego, gdzie występowała w spektaklach m.in. Roberta Wilsona, Grzegorza Jarzyny, Mai Kleczewskiej i Jana Englerta. Jej kreacje teatralne i filmowe przyniosły jej ponad 30 prestiżowych nagród, w tym Srebrny Medal Gloria Artis.
Podziękowania dla Polonii
Podczas ceremonii konsul Mateusz Gmura odczytał list gratulacyjny od konsul generalnej RP w Los Angeles Pauliny Kapuścińskiej, w którym podkreślono zasługi laureatów w popularyzowaniu polskiej kultury na świecie. Konsul wyraziła również wdzięczność Jerzemu Antczakowi oraz Klubowi im. Heleny Modrzejewskiej za wieloletnią działalność na rzecz promocji polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych.
Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej przyznawana jest od 2010 roku przez Klub Kultury i Sztuki im. Modrzejewskiej, założony w 1971 roku przez aktora i reżysera Leonidasa Dudarewa-Ossetyńskiego. Helena Modrzejewska – legendarna aktorka szekspirowska – po emigracji do Stanów Zjednoczonych w latach 70. XIX wieku stała się ambasadorką polskiej kultury na świecie. Nagrodą jej imienia uhonorowano dotychczas takie osobowości jak Jan Nowicki, Anna Dymna, Barbara Krafftówna, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Marek Probosz i Jadwiga Barańska.
Informacja prasowa
opr. AD
Fot. Archiwum klubu