Pokazy filmów Andrzeja Wajdy w Muzeum Manggha w Krakowie

filmweb.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: plakat


Od 1 grudnia do 9 marca w Muzeum Manggha trwa wystawa To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda. Z tej okazji od 22 stycznia w muzealnej sali widowiskowej będą odbywać się organizowane wraz z Kinem pod Baranami pokazy filmów Andrzeja Wajdy z prelekcjami.

Filmy Andrzeja Wajdy towarzyszyły pokoleniom Polaków w czasach najtrudniejszych, miały pełnić rolę swoistego rozliczenia z narodową traumą, były oddechem od duchoty PRL-u, oknem na Zachód i powiewem wolności, tak upragnionej i tak wyczekiwanej. Wyrosły na gruncie polskim, na trzewiach polskiej literatury i kultury, stanowiły dowód na to, iż polska kinematografia nie może być traktowana zdawkowo i liczy się na firmamencie wielkich światowych tytułów filmowych, a nazwisko Wajda znaczy niemniej niż nazwiska jej twórców.

Przygotowany przez nas przy okazji wystawy To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda cykl wybranych filmów wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę przybliży kilka najważniejszych, naszym zdaniem najbardziej lirycznych i symbolicznych tytułów Reżysera. Nasz pokaz rozpoczniemy filmem "Niewinni czarodzieje" (1960) – przez krytyków uznanego za świadectwo obyczajowe tamtej epoki. Następnie pokażemy adaptację prozy Jarosława Iwaszkiewicza, czyli "Brzezinę" (1970), piękny i skłaniający do zadumy film o śmierci i nieuchronności przemijania. Wspólnie z widzami przypomnimy sobie wielkie kreacje aktorów grających w "Smudze cienia" (1976), gdzie conradowskie „tak trzeba” wybrzmi ponownie, a kostiumy do filmu, przygotowane przez Krystynę Zachwatowicz nie będą jedynie zwykłymi rekwizytami, a być może stanowić będą pretekst do rozmowy na temat trudnej pracy kostiumografa na planie filmowym. Krystyna Zachwatowicz raz jeszcze wcieli się w rolę charakternej i błyskotliwej Kazi w "Pannach z Wilka" (1979), raz jeszcze obejrzymy wspólnie to na wskroś przepełnione doświadczeniami egzystencjalnymi dzieło Wajdy.

Pokazy filmowe rozpoczną się krótkimi prelekcjami, które filmoznawcy i krytycy filmowi zgodzili się dla nas poprowadzić, wprowadzając w tak dobrze znany świat filmowy Andrzeja Wajdy i, w pewnym punkcie życia, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.

HARMONOGRAM
22 stycznia, g. 18.00
Niewinni czarodzieje
Prelegent: Mateusz Demski

5 lutego, g. 18.00
Brzezina
Prelegentka: Joanna Najbor

19 lutego, g. 18.00
Smuga cienia
Prelegentka: Anita Piotrowska

5 marca, g. 18.00
Panny z Wilka

Prelegent: Michał Oleszczyk

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.
Idź do oryginalnego materiału