Dzisiejsza trasa to: Stary Smokowiec – Hrebienok (Tatrzańska Światynia lodowa) – Nad Rainerowa Chatą – Zamkowska Chata – Rainerowa Chata – Bilikowa Chata – Hrebienok – Stary Smokowiec
Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku to jedna z ciekawszych i unikatowych zimowych atrakcji po słowackiej stronie Tatr. Co roku zespół rzeźbiarzy z Słowacji, Czech, Polski i Niemiec tworzy w lodowych blokach architektoniczne arcydzieła – najsłynniejsze, monumentalne świątynie.
W 2017 r. motywem przewodnim była Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, w 2018 r. Bazylika św. Piotra w Watykanie, w 2019 Katedra Notre-Dame w Paryżu, w 2020 r. Kościół Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w St. Petersburg, w 2021 r. Santiago de Compostela de w Hiszpanii. W 2022 r. – Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. w okresie 2023/2024 można było podziwiać Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey) – katedrę królewską z Londynu – dzieło to powstało dla uczczenia 15. rocznicy wizyty Królowej Elżbiety w Wysokich Tatrach.
XII edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej poświęcona jest papieżowi Janowi Pawłowi II i dlatego w okresie 2024/2025 można podziwiać polski temat – Katedrę na Wawelu oraz Kościół św. Wojciecha w Krakowie. Rzeźby te wykonano na pamiątkę 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Tatrach Wysokich. Odwiedzający w mogą podziwiać m.in. trzy wieże Katedry Wawelskiej: wieżę Srebrnych Dzwonów, wieżę Zegarową i wieżę Zygmuntowską. Wykonano również portret Jana Pawła II. Na wieży Zegarowej zegar wskazuje godzinę śmierci Jana Pawła II – 21:37.
Nowością tegorocznej, 12. edycji, jest możliwość wejścia pomiędzy lodowe ściany, m.in. na “dziedziniec” Kościoła Św. Wojciecha.



Ojciec Święty odwiedził Tatry Wysokie po słowackiej stronie w 1995 roku. Podczas wizyty odpoczywał w altanie przy Domu Śląskim, przeleciał nad Tatrami helikopterem i osobiście poświęcił drewniany krzyż oraz symbole ratowników górskich – linę i czekan.
Budowle wybrane do tegorocznej edycji TŚL odegrały niezwykłą rolę w życiu Św.Jana Pawła II. W Katedrze Wawelskiej przyjął święcenia kapłańskie i został konsekrowany na biskupa w 1958 roku a w kościele św. Wojciecha, modlił się przez wiele lat podczas swojej posługi kapłańskiej i biskupiej w Krakowie.
„Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad tematem, który zjednoczyłby mieszkańców i gości z obu stron Tatr. To właśnie słowa papieża Jana Pawła II, iż „Tatry nie dzielą, ale łączą”, wraz z 30. rocznicą wizyty Ojca Świętego po słowackiej stronie Tatr, były wyraźnym argumentem, aby XII edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej została poświęcona Jego pamięci,“
powiedział Lukáš Brodanský, menedżer ośrodka górskiego Vysoké Tatry.
Obejrzyjmy i posłuchajmy:











































Grzegorz Stapiński