Podobał wam się film „Śnieżne bractwo”? Zainteresuje was książka „Katastrofa w Andach”

film.org.pl 5 dni temu

Wczoraj nakładem wydawnictwa Filia ukazała się książka Katastrofa w Andach Maxa Czornyja, która opowiada o katastrofie samolotu 571. Powstały o niej dwa filmy – Śnieżne bractwo (reż. J.A. Bayona) oraz film z 1993 roku Alive, dramat w Andach w reżyserii Franka Marshalla.

W zapowiedzi czytamy:

Katastrofa urugwajskiego lotu Fuerza Aérea Uruguaya 571 wstrząsnęła światem. 13 października 1972 roku samolot m.in. z drużynę rugbystów wraz z ich rodzinami rozbił się w Andach. Gdy służby ratunkowe z dnia na dzień traciły nadzieję, iż ktokolwiek przeżył katastrofę, wśród pasażerów trwała dramatyczna walkę o przetrwanie.Tragedia w samym sercu Andów stała się inspiracją dla wielu twórców, którzy pragnęli przybliżyć widzom dramat osób biorących udział w tamtych wydarzeniach. Tak też w 1993 roku powstał film „Alive, dramat w Andach” w reżyserii Franka Marshalla, a po latach katastrofą zainteresował się Netflix, publikując film „Śnieżne bractwo” (reż. J.A. Bayona), który wywołał w przestrzeni publicznej żywiołowe dyskusje. Dla Maksa Czornyja to również okazja, by wnikliwie przyjrzeć się ludzkiej psychice poddanej ekstremalnym warunkom. „Katastrofa w Andach” to próba spojrzenia na wydarzenia oczami ich uczestników oraz – prawdopodobnie po raz pierwszy – oczami ich bliskich. Dzięki narracji pierwszoosobowej czytelnik doświadcza niemalże tych samych emocji, którymi targani są uczestnicy feralnego lotu: od strachu, przez nadzieję, aż po zwątpienie i lęk, iż to co najgorsze, jeszcze przed nimi…

Film Śnieżne bractwo zdobył uznanie krytyków i publiczności. Miał premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zamknął pokaz poza konkursem, a później trafił do dystrybucji Netflixa. Zdobył m.in. 12 nagród Goya i był nominowany do Oscara oraz Złotego Globu jako najlepszy film nieanglojęzyczny.

Idź do oryginalnego materiału