Początek nowego roku z Teatrem Polskim w Bydgoszczy – styczniowe i lutowe propozycje repertuarowe.
Teatr Polski w Bydgoszczy w nowym roku zaprasza na mnóstwo nowości, a także powroty do klasyków. W styczniu będzie można zobaczyć spektakle „Werter” w reżyserii Grzegorza Jaremki oraz „Fight Club, czyli męskie kręgi” w reżyserii Marcela Osowickiego. Natomiast w ostatni dzień stycznia odbędzie się druga premiera tego sezonu, czyli „Zemsta” w reżyserii Radosława Rychcika.
Luty przyniesie kolejne propozycje repertuarowe, a oprócz przedstawień, na bydgoską publiczność czeka nowość – 9 lutego (niedziela) odbędzie się pierwszy Bydgoski Salon Poezji i Muzyki, w oficjalnej inauguracji wydarzenia udział weźmie pani Anna Dymna.
Początek nowego roku z Teatrem Polskim w Bydgoszczy – styczeń
Styczniowe pokazy „Wertera” oraz „Fight Clubu, czyli męskich kręgów”
W spektaklu w reżyserii Grzegorza Jaremki epistolarna powieść Johanna Wolfganga Goethego zostaje przeniesiona do współczesności – Werter zostaje zestawiony z japońskimi klubami samobójczymi, twórczością muzyczną sad boys, a także powracającą kulturą emo. Zamiast rekonstrukcji powieściowej akcji, twórcy oraz twórczynie przedstawienia proponują tożsamościowy kalejdoskop. Pokazy spektaklu odbędą się 15 stycznia (środa) o godzinie 10:00 oraz 19:00.
„Fight Club, czyli męskie kręgi” w reżyserii Marcela Osowickiego to teatralna odpowiedź na kultowy film Fight Club na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Spektakl podejmuje tematy kryzysu męskości, wpływu popkultury na jednostkę, oraz współczesnych postaw antysystemowych. Twórcy i twórczynie próbują dowiedzieć się w jakiej kondycji znajdują się współcześni mężczyźni.
Do jakich wniosków dojdzie grupa mężczyzn z “marginesu społecznego” spotykających się na męskich kręgach w Pralni Jutrzenka? Odpowiedź na to pytanie bydgoska publiczność będzie mogła znaleźć już 18 stycznia (sobota) o godzinie 19:00 oraz 19 stycznia (niedziela) o godzinie 18:00.
„Zemsta” na Dzikim Zachodzie, czyli druga premiera TPB w tym sezonie
Zamiast szabli rewolwery, zamiast szlacheckiego kontusza kapelusz i ostrogi. Kaktus na tle zachodzącego słońca, krzyk orła, rżenie konia i wycie kojota. Western wydaję się znakomitą konwencją, w której porywczy Cześnik wyzywa na pojedynek podstępnego Rejenta, a ich spór wydaje się nie mieć końca. Intrygi i pojedynki, odwaga, kompromis, spokój, cierpliwość, miłość versus tchórzostwo, impulsywność, przewrotność, przebiegłość.
Premiera „Zemsty” w reżyserii Radosława Rychcika odbędzie się 31 stycznia (piątek) o godzinie 19:00. Pokazy popremierowe odbędą się 1 lutego (sobota) o godzinie 19:00 oraz 2 lutego (niedziela) o godzinie 18:00. Kolejne pokazy „Zemsty” odbędą się już 13 (czwartek) i 14 (piątek) lutego o godzinie 10:00, 15 lutego (sobota) o godzinie 19:00 oraz 16 lutego (niedziela) o godzinie 18:00.
Początek nowego roku z Teatrem Polskim w Bydgoszczy – luty
Opowieść o psotliwej Pchle – propozycja dla najmłodszych teatralnych widzów
W lutym aktorzy i aktorki TPB, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzą najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. Przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwali dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka będzie mogła przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia. Najmłodszych widzów razem z opiekunami na pokazy „Pchły Szachrajki” w reżyserii Łukasza Gajdzisa Teatr Polski zaprosi już 6 (czwartek) i 7 (piątek) lutego o godzinie 10:00 oraz 8 lutego (sobota) o godzinie 16:00.
Lutowe pokazy „Stelli Walsh. Najszybszej osoby świata” oraz „Ptaków ciernistych krzewów. Rzeczy o miłości w kościele”
W lutym po raz pierwszy w tym sezonie na bydgoską scenę powrócą dwa spektakle – „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reżyserii Jana Jelińskiego oraz „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” duetu Piaskowski/Sulima.
Spektakl w reżyserii Jana Jelińskiego ukazuje biograficzną fikcję o postaci Stellli Walsh, polsko-amerykańskiej interpłciowej lekkoatletce, wychodząc od tego, czego o niej nie wiemy, a co pozostaje tematem domysłów i spekulacji. Twórczy i twórczynie przedstawienie ukazują zmagania Stelli, skupiając swoją uwagę na dyskryminacji osoby interpłciowej. Dyskryminacji, która zaczynać się może już w domu rodzinnym i w gronie najbliższych osób. Pokazy spektaklu odbędą się już 21 (piątek) i 22 (sobota) lutego o godzinie 19:00 oraz 23 lutego (niedziela) o godzinie 18:00.
„Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” z powieści Mccullough biorą tylko tytuł i temat: miłość w kościele. Duet Piaskowski/Sulima nie opowiada dobrze znanej, filmowej historii, ale sięga po historie miłosne z tu i teraz. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie rozmów z osobami duchownymi, ich wyznań i innych materiałów dokumentalnych. Spektakl jest czułym spojrzeniem na instytucję, która w niewyobrażalny sposób wpływa na to jak każde z nas postrzega miłość.
Spektakl zostanie zaprezentowany w piątek 28 lutego o godzinie 19:00.
Bydgoskie Salony Poezji i Muzyki – pierwsze takie wydarzenie w Bydgoszczy
W lutym 2025 r,. wzorem Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, w którym od ponad dwudziestu lat realizowane są Krakowskie Salony Poezji Anny Dymnej, Teatr Polski H. Konieczki w Bydgoszczy pragnie zainicjować cykl „Bydgoskie Salony Poezji i Muzyki”. Wydarzenie to będzie odbywało się w każdą niedzielę o godzinie 12:00.
Aktorki i aktorzy TPB będą prezentowali publiczności wiersze przy akompaniamencie zapraszanych muzyków. Każdy Salon będzie poświęcony innemu tematowi (klasyka poezji, lokalni twórcy, poezja współczesna, salony tematyczne, salony w j. ukraińskim itp.).
Terminy najbliższych Salonów:
09.02.2025 – niedziela – inauguracja | poświęcony poezji ks. Twardowskiego
16.02.2025 – niedziela- salon walentynkowy – wiersze o miłości
23.02.2025 – niedziela – dwujęzyczny salon poezji ukraińskiej
Bydgoskie Salony Poezji i Muzyki zostaną honorowo otwarte przez patronującą wydarzeniu panią Annę Dymną.