Piotr Gadzinowski: Dzień Kobiet to był Dzień Wypieków

agencja-informacyjna.com 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Piotr Gadzinowski Dzień Kobiet


Agencja Informacyjna: Dziennikarz i polityk Piotr Gadzinowski wspomina jak przed laty był w Polsce obchodzony Dzień Kobiet.

Spis treści

Piotr Gadzinowski: Ach kiedyś to obchodzono Dzień Kobiet!
Kim jest Piotr Gadzinowski?
8 marca – Dzień Kobiet w Polsce

Piotr Gadzinowski: Ach kiedyś to obchodzono Dzień Kobiet!

Ach kiedyś to obchodzono Dzień Kobiet! Moja koleżanka, 2 dni wcześniej, w kolejkach stała aby wszystko potrzebne kupić. Dzień przed, całą noc piekła, smażyła i gotowała. W Dzień Kobiet, świtem bladym, do pracy biegła, z siatkami gotowych wypieków. Tam swoje na stół wykładała. Obok wypieków innych Pań, też pracujących. O godz. 9.00 rano przychodzili Panowie. Paniom z okazji ich Święta Kobiet życzyli, „goździkowali”, rączki Pań całowali. Potem ruszali na wypieki. Konsumowali, na koniec żarli. I raz po raz „za zdrowie Pań” toasty wznosili, popychając wypieki w dół swych przewodów pokarmowych.

Panie stały obok, wielce stremowane, obserwowały obchody ich Święta Kobiet. Z wypiekami na twarzach czekały na oceny swoich kulinarnych wypieków. Aż obżarci Panowie mlaskali wymownie, hrumkali sobie, a choćby beknąć któryś potrafił, co było za najwyższą notę uznane. O godz. 10.00 rano, Panowie usta swe wycierali, raz jeszcze Paniom z okazji życzyli, rączki Pań całowali, i wracali do swej pracy. Serdecznie obżyczone Panie, wycałowanymi rączkami, pakowały do swych siatek to niedojedzone. Sprzątały stoły i wszystko po Panach.

O godz. 11.00 było już po…..

Piotr Gadzinowski

Piotr Gadzinowski

Kim jest Piotr Gadzinowski?

Piotr Gadzinowski – felietonista, dziennikarz, publicysta, polityk, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej III, IV i V kadencji. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był redaktorem naczelnym tygodnika „itd”. Publikował w tygodniki „Przegląd”, „Nie”, dzienniku „Trybuna” i „Dziś”. Był współprowadzącym programu „Godzina z Gadziną” w radiostacji Antyradio. W 2012 r. zaczął publikować teksty w miesięczniku „Tak po Prostu”. Zajął się także prowadzeniem zajęć z zakresu politologii w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Piotr Gadzinowski jest autorem m.in. książki „W Hongkongu: za kulisami polskiego parlamentu”, zbioru felietonów „Diabeł mówi po polsku” i współautorem wywiadu rzeki z Jerzym Urbanem pt. „Jajakobyły. Spowiedź życia Jerzego Urbana”. W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest laureat plebiscytu „Srebrne Usta” w 2006 r. za najdowcipniejszą wypowiedź w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej oraz konkursu scenariuszowego „Interscenario 2010” za scenariusz „Czaszka pracuje”.

8 marca – Dzień Kobiet w Polsce

Dzień Kobiet w Polsce ma długą i barwną historię, która w różnych okresach była ściśle związana z ogólnymi zmianami społecznymi i politycznymi w kraju. Pierwsze obchody Dnia Kobiet w Polsce miały miejsce 24 marca 1924 roku, choć święto to zyskało na popularności dopiero po II wojnie światowej, szczególnie w okresie PRL, kiedy to podkreślano rolę kobiet w budowaniu socjalizmu. Tradycyjnie, w tym dniu kobietom wręczano kwiaty, przede wszystkim goździki, oraz rajstopy.

Z czasem goździki stały się symbolem Dnia Kobiet. Współczesne obchody Dnia Kobiet w Polsce mają już jednak inny charakter, bardziej skupiają się na idei równouprawnienia i praw kobiet. Mężczyźni często wręczają kobietom kwiaty lub słodycze, ale przede wszystkim tulipany, które zastąpiły tradycyjne goździki. Dzień ten jest też okazją do organizowania różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, podkreślających rolę i znaczenie kobiet w życiu publicznym.

Obchody Dnia Kobiet nie ograniczają się tylko do Polski. Święto to ma charakter międzynarodowy i jest obchodzone na różne sposoby w wielu krajach na całym świecie. W niektórych państwach, jak na przykład we Włoszech, obchody są bardzo huczne i mogą obejmować parady czy rozdawanie gałązek akacji srebrzystej jako symbolu święta. W innych krajach, takich jak Wielka Brytania, Dzień Kobiet to przede wszystkim okazja do podejmowania ważnych dyskusji na temat równouprawnienia i dokonań kobiet.

Historia Dnia Kobiet sięga starożytnego Rzymu i Matronaliów, uroczystości związanych z powitaniem wiosny, płodnością oraz macierzyństwem, gdzie kobiety obdarowywały się prezentami i modliły o spokój oraz dobrobyt rodziny. Współczesne obchody Dnia Kobiet wywodzą się jednak z początków XX wieku i są ściśle związane z walką sufrażystek o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. Dzień ten jest w tej chwili uznawany za wyraz pamięci o zmarłych sufrażystkach oraz wszystkich kobietach, które odważyły się przeciwstawić ówczesnym ograniczeniom społecznym i politycznym.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji z działu Opinie. Agencja Informacyjna.

AI Opinie /DEC/ źródło: facebook 7.03.2024

Idź do oryginalnego materiału