Skandal w Bohemii to pierwsze z cyklu ponad pięćdziesięciu opowiadań opisujących przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conana Doyle’a, które ukazały się w „The Strand Magazine”. Od dziś jest ono dostępne na Wolnych Lekturach.
Plamka błota na bucie pozwoli mu wywnioskować, jakie stosunki panują w domu właściciela obuwia i jakim zajęciom się oddaje. Sherlock Holmes słynie przede wszystkim z godnych najwyższego podziwu umiejętności swego analitycznego umysłu. Dzięki nim z wyprzedzeniem przewiduje każdy ruch przeciwnika. Tylko raz zdarzyło się, iż to właśnie jego posunięcie zostało uprzedzone przez… Kobietę.
Odkąd doktor Watson wszedł w związek małżeński i powrócił do wykonywania praktyki lekarskiej, nie widywał swego nieodstępnego niegdyś przyjaciela, genialnego detektywa Sherlocka Holmesa. Kiedy jednak któregoś dnia zdarzyło mu się przechodzić przez Baker Street, poczuł nieodpartą ochotę, by odwiedzić dawne progi mieszkania, które niegdyś zamieszkiwali razem z Holmesem. I niezwłocznie został znów wciągnięty w nową niezwykłą awanturę.
W opowiadaniu poznajemy pretendenta do tronu Bohemii (nie należy szukać rzeczywistych odpowiedników), jego dawną przyjaciółkę, śpiewaczkę niegdyś robiącą karierę w operze w Warszawie — niezwykłej urody i umysłu kobietę, Irene Adler. Mamy też okazję dowiedzieć się, dlaczego warto mieć znajomości wśród stangretów, i oczywiście obcować z dedukcyjnymi zdolnościami detektywa z Baker Street, a także jego umiejętnościami przedzierzgnięcia się w dowolną postać, w zależności od potrzeby. Jednakże, jak się okazuje, nie tylko Holmes to potrafi…
Wyjątkowość w oczach Holmesa głównej bohaterki Skandalu w Bohemii podkreśla sposób, w jaki zwykł o niej mówić: „Kobieta” (w oryginale „the woman”). Wzmianki o Irenie Adler pojawiają się również w opowiadaniach Sprawa tożsamości (ang. A Case of Identity), Błękitny Karbunkuł (ang. The Blue Carbuncle), Jego ostatni ukłon (ang. His Last Bow) i Pięć pestek pomarańczy (ang. The Five Orange Pips).
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Aleksandra Sekuła.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.