Pierwsze miejsce każdy uwielbia. Tak wygląda ranking 7 najlepszych musicali według widzów

natemat.pl 2 godzin temu
Musicale są gatunkiem, który albo się kocha, albo nienawidzi – chyba iż mowa o rozśpiewanych bajkach Disneya, które większość widzów uwielbia. Tak się składa, iż w rankingu najlepszych filmów muzycznych animacja zajęła pierwsze miejsce. Oto jak prezentują się głosy publiczności.


7 najlepszych musicali według widzów (RANKING)


Przedstawiamy ranking najlepszych musicali według widzów serwisu IMDb (urozmaicony o oceny krytyków z Rotten Tomatoes oraz z Filmwebu). Najważniejszym warunkiem było to, aby wyróżnione tytuły miały minimum 100 tys. głosów na zagranicznym portalu.

7. La La Land


Ocena na IMDb: 8 (z ponad 695 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 91 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 7,3 /10


Gdzie obejrzeć? Amazon Prime Video



"Musical z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem, który typowym musicalem wcale nie jest. I w tym jego siła. To romantyczna opowieść o marzeniach, w której brak taniego sentymentalizmu i hollywoodzkiego 'i żyli długo i szczęśliwie'. 'La La Land' udowadnia, iż każde marzenie ma swoją cenę. Plus świetna muzyka Justina Hurwitza, która długo nie może wyjść z głowy" – pisaliśmy w naszym zestawieniu 60 najlepszych filmów minionej dekady.

"La La Land" Damiena Chazelle'a ("Whiplash") przez część widzów w ogóle nie był brany pod uwagę jako musical. Pomimo podzielonych głosów publiczności twórcy filmu zabrali ze sobą do domu aż sześć Oscarów – statuetki przyznano m.in. Emmie Stone w kategorii "najlepszej aktorki pierwszoplanowej" i Ryanowi Goslingowi za piosenkę ""City of Stars".

6. Lagaan: Dawno temu w Indiach


Ocena na IMDb: 8,1 (z ponad 122 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 95 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 7,7 /10


Gdzie obejrzeć? Niedostępny



"Lagaan: Dawno temu w Indiach" z 2001 roku został nominowany do Oscara za "najlepszy film nieanglojęzyczny". W dziele Ashutosha Gowarikera ("Mój kraj") wystąpił bollywoodzki gwiazdor Aamir Khan ("Trzej idioci") oraz indyjska aktorka Gracy Singh ("Santosham").

Akcja musicalu historycznego rozgrywa się w 1893 roku w Indiach, które znajdują się pod władzą Brytyjczyków. Ubodzy mieszkańcy wioski w środkowej części kraju muszą płacić obciążający podatek gruntowy o nazwie lagaan. Pewnego dnia brytyjski kapitan pułku, Andrew Russell, rzuca wyzwanie mieszkańcom. jeżeli wygrają mecz krykieta, zostaną zwolnieni na trzy lata z opłaty.

"'Lagaan' to bardzo dobrze wykonany, niesamowicie zabawny epos" – napisał w recenzji słynny krytyk filmowy Roger Ebert.

5. Dźwięki muzyki


Ocena na IMDb: 8,1 (z ponad 267 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 83 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 7,9 /10


Gdzie obejrzeć? Disney+



"Dźwięki muzyki" z 1965 roku skupia się na losach młodej kobiety, która opuszcza austriacki klasztor, by zostać guwernantką dzieci owdowiałego oficera marynarki. Kobieta uczy swoich pupili miłości do muzyki. Fabuła nawiązuje do prawdziwej historii rodziny von Trapp z Salzburga i staje się komentarzem politycznym na temat zagrożenia ze strony nazistów. Musical Roberta Wise'a ("West Side Story") cieszył się popularnością niemalże na całym świecie. Tylko w Niemczech i Austrii został źle przyjęty (ze względu wątek faszyzmu).

W Marię wcieliła się laureatka Oscara za "Mary Poppins" Julie Andrews, a w kapitana von Trappa – Christopher Plummer ("Debiutanci").

Początkowo film spotkał się z mieszanymi recenzjami krytyków, ale czas pokazał, iż zasłużył na miano klasyki. Po premierze słynna krytyczka Pauline Kael napisała na łamach magazynu dla kobiet "McCall's", iż "Dźwięki muzyki" są "cukierkowym kłamstwem, które ludzie najwyraźniej chcą jeść". Ostatecznie musical Wise'a nagrodzono pięcioma złotymi statuetkami Amerykańskiej Akademii Filmowej (m.in. za "najlepszy film", "najlepszą reżyserię" i "najlepszą muzykę").

4. Czarnoksiężnik z Oz


Ocena na IMDb: 8,1 (z ponad 436 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 98 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 7,4 /10


Gdzie obejrzeć? Amazon Prime Video



"Czarnoksiężnik z Oz" uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł, które odmieniło Hollywood. Film w reżyserii Victora Fleminga na kanwie powieści L. Franka Bauma spopularyzował technicolor i udowodnił, iż kino może być sztuką. Historia Dorotki, która przemierza barwną krainę w czerwonych pantofelkach i w towarzystwie Stacha na Wróble, Blaszanego Drwala oraz Tchórzliwego Lwa, do dziś stanowi inspirację dla filmowców.

Najbardziej znanym utworem z "Czarnoksiężnika z Oz" jest "Over the Rainbow" w wykonaniu młodziutkiej Judy Garland ("Narodziny gwiazdy"). Produkcja z 1939 roku zdobyła dwa Oscara – za najlepszą muzykę oryginalną i wspomnianą już piosenkę.

Oprócz Garland w filmie wystąpili również: Jack Haley ("Mała biedna dziewczynka"), Ray Bolger ("W krainie zabawek"), Bert Lahr ("Rose Marie"), Margaret Hamilton ("Trzynaście duchów") i Billie Burke ("Niewidzialne małżeństwo").

3. Deszczowa piosenka


Ocena na IMDb: 8,3 (z ponad 266 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 100 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 7,9 /10


Gdzie obejrzeć? Amazon Prime Video



Za kamerą musicalu romantycznego "Deszczowa piosenka" stanęli Gene Kelly ("Amerykanin w Paryżu") i Stanley Donen ("Szarada"). Pierwszy z reżyserów odegrał główną postać, czyli Donalda "Dona" Lockwooda, amanta, który zawdzięcza aktorską sławę kinu niememu. Mężczyzna zakochuje się w aspirującej gwieździe Kathy Selden (Debbie Reynolds z "Miasteczka Halloween") i mierzy się ze zmianami, jakie w Hollywood wprowadzi era filmu dźwiękowego.

Gdy "Deszczowa piosenka" po raz pierwszy trafiła na duży ekran, nie przyciągnęła do kin tłumów. Podobnie jak "Dźwięki muzyki" stała się kultowym dziełem dopiero po latach. W 1998 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił produkcję na 55. miejscu w swoim rankingu "najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów".

2. Hamilton


Ocena na IMDb: 8,3/10 (z ponad 119 tys. głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 98 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,6/10


Gdzie obejrzeć? Disney+



Musical, który opowiada o jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, Alexandrze Hamiltonie, był co prawda sztuką wystawianą na Broadwayu, jednak cztery lata temu Walt Disney Pictures wypuścił film będący transmisją występu z 2016 roku.

W dwóch aktach musical Lin-Manuela Mirandy ("Mroczne materie") omawia najważniejsze wydarzenia z życia słynnego polityka, prawnika i ekonomisty (m.in. ślub z Elizabeth Schuyler, a także romans z jej siostrą) oraz momenty, które zdefiniowały historię USA.

W obsadzie uznanego przez krytyków przedstawienia wystąpił Miranda, Daveed Diggs ("Snowpiercer"), Leslie Odom Jr. ("Harriet"), Phillipa Soo ("Lśniące dziewczyny"), Anthony Ramos ("Twisters") oraz Jonathan Groff ("Mindhunter").

1. Król lew


Ocena na IMDb: 8,5/10 (z ponad 1,2 mln głosów)


Ocena krytyków na Rotten Tomatoes: 92 proc.

Ocena polskich widzów na Filmwebie: 8,2/10


Gdzie obejrzeć? Disney+



"Król lew" Rogera Allersa i Roba Minkoffa to film animowany wytwórni Walta Disneya o Simbie. Młodym lwie musi pokonać przeciwności losu po śmierci swojego taty, Mufasy, który zginął w wyniku podstępnej intrygi własnego brata, Skazy. Produkcja w mniejszym lub większym stopniu była więc inspirowana "Hamletem" Williama Szekspira, tyle iż dla dzieci.

Muzykę do kultowej bajki Disneya skomponowali Elton John (autor piosenki "I'm Still Standing") oraz Hans Zimmer ("Interstellar" i "Diuna"). Film zgarnął Oscara zarówno za muzykę oryginalną, jak i utwór "Can You Feel the Love Tonight" śpiewany przez angielskiego artystę.

W angielskiej obsadzie dubbingowej mogliśmy usłyszeć głosy takich aktorów jak: Matthew Brodericka ("Wolny dzień Ferrisa Buellera"), Jamesa Earla Jonesa ("Gwiezdne wojny"), Jeremy'ego Ironsa ("Lolita"), Rowana Atkinsona ("Jaś Fasola"), Moiry Kelly ("Pogoda na miłość") i Whoopi Goldberg ("Uwierz w ducha").

Idź do oryginalnego materiału