Kolejny stały punkt w rotariańskim kalendarzu już za nami: obowiązkowe seminarium szkoleniowe prezydentów i sekretarzy elektów, które odbyło się w łódzkim hotelu Ambasador Premium w dniach 14-15 marca 2025 r., właśnie przeszło do historii. Wydarzenie to stało pod znakiem wielu zmian, poczynając choćby od … samej nazwy wydarzenia.
PELS czy PETS?
O ile wszyscy przyzwyczailiśmy się do wdzięcznego i zabawnego akronimu PETS (Presidents Elect Training Seminar), to zgodnie z najnowszymi wytycznymi Rotary International łódzki event nosił nazwę PELS, w którym słowo „training” zastąpiono przez „learning”. To wbrew pozorom nie tylko banalna zamiana jednego słowa na drugie. Rotary zmienia bowiem swoje podejście z modelu „szkoleniowego” na model „uczenia się”. Ta zmiana stawia na pierwszym miejscu aktywne uczestnictwo i kontrolę członków nad doświadczeniem uczenia się, a moderatorzy (facilitators) prowadzą dyskusje i działania, zamiast wyłącznie dostarczać informacje.
Celem jest umożliwienie członkom budowania na ich wiedzy i doświadczeniu, a ostatecznie kierowanie ich własnym uczeniem się i rozwojem umiejętności. Nowa filozofia edukacyjna Rotary koncentruje się na aktywnym udziale i wpływie uczestników na ich własny proces uczenia się. Moderatorzy pełnią rolę animatorów dyskusji i działań praktycznych, rezygnując z roli wykładowców. Głównym celem jest umożliwienie uczestnikom wykorzystania ich wiedzy (oraz olbrzymich zasobów wiedzy dostępnej w zasobach Rotary) i doświadczenia do dalszego rozwoju, co prowadzi do samodzielnego doskonalenia umiejętności.
Moc atrakcji i niespodzianek
Przede wszystkim cieszy fakt, iż dopisali sami uczestnicy, przybywając do Łodzi w liczbie niemal 150 osób. Takiej frekwencji dawno nie notowano na rotariańskich wydarzeniach! Już pierwszego dnia DG Krystyna Baj-Pawluk zaprosiła uczestników na tematyczne spotkanie pod hasłem „Magia Kobiet w Rotary”, z udziałem znakomitych gości i prelegentów. Głównym punktem wieczoru był przedpremierowy pokaz krótkiego, ale absolutnie znakomitego, filmu Patryka Vegi „Drzewo równości”, który podkreśla zaangażowanie kobiet w Rotary i ich wkład w budowanie lepszego świata, a sam reżyser zaszczycił nas swoją obecnością nazajutrz.
Unite for good – Razem dla dobra
PELS osobiście prowadził DGE Greg Gregorczyk, z czynnym udziałem DLF Łukasza Grochowskiego (Przewodniczącego Komitetu ds. Wiedzy 2025-2026) oraz DES Aleny Shpak (Sekretarza Wykonawczego Dystryktu 2025-2026). DGE Greg zaprezentował sylwetkę Prezydenta Elekta Rotary International Mário César Martins de Camargo, członka Rotary Club Santo André, São Paulo z Brazylii. To nie tylko doświadczony Rotarianin, obywatel świata i poliglota, ale przede wszystkim wizjoner, który wnosi globalną perspektywę i wiele świeżości do naszej organizacji. Jego dotychczasowa droga w Rotary świadczy o głębokim zaangażowaniu i poświęceniu idei „Służby ponad własne korzyści”. Jego wizja rozwoju członkostwa opiera się na trzech filarach: szacunku dla tradycji, otwartości na innowacje oraz budowaniu silnych partnerstw. Rozumie on, jak ważne jest pielęgnowanie wartości, które stanowią fundament Rotary, jednocześnie dostrzegając potrzebę adaptacji do zmieniającego się świata. Poprzez strategiczne partnerstwa, zamierza poszerzyć wpływ naszej organizacji i dotrzeć do nowych grup, które mogą skorzystać z naszej służby.
W tym kontekście, tegoroczne hasło Rotary International „Unite for good” nabiera szczególnego znaczenia. W jedności siła, a poprzez współpracę i wzajemne wsparcie możemy osiągnąć znacznie więcej niż działając w pojedynkę. To wezwanie do łączenia sił, by wspólnie czynić dobro, rezonuje z moją wizją budowania silnej i zjednoczonej społeczności Rotarian. Wierzę, iż razem, czerpiąc z bogactwa naszej tradycji, otwartości na innowacje i siły partnerskich relacji, możemy skutecznie realizować naszą misję służby i pozytywnie wpływać na otaczający nas świat.
W PELS aktywny udział wzięła nieoceniona Sari Miettinen, Senior Specialist, Nordic & Baltic Countries and Poland, Club & District Support, z biura Rotary International w Zurichu, która swoim
doświadczeniem i wiedzą wsparła oficerów dystryktu i doskonale integrowała się z nowymi, polskimi przyjaciółmi.
Po trzykroć – członkostwo!
Jako kolejny Gubernator Dystryktu 2231 pragnę, aby rozwój członkostwa stał się głównym motywem przewodnim mojej kadencji. Wierzę, iż silne i dynamiczne Rotary to organizacja, która nieustannie się rozwija, przyciąga nowych członków i dba o tych, którzy już do niej należą. Moim celem jest zwłaszcza aktywne poszukiwanie nowych możliwości tworzenia klubów Rotary tam, gdzie jeszcze ich nie ma. Chcę dotrzeć do społeczności, dla których idee Rotary mogą okazać się interesujące i pragnę wnieść świeże spojrzenie do naszej organizacji. Równocześnie, zamierzam
skoncentrować się na wspieraniu istniejących klubów, pomagając im przyciągać nowych członków i tworzyć inspirujące środowisko, które zachęca do długotrwałego zaangażowania. A to wszystko
w atmosferze wzajemnej życzliwości.
Zdaję sobie sprawę, iż równie ważne, co przyciąganie nowych członków, jest dbanie o tych, którzy od nas odchodzą. Chcę stworzyć atmosferę, w której każdy członek czuje się doceniony i zaangażowany, tak aby nikt nie czuł potrzeby opuszczania naszej rotariańskiej rodziny. Poprzez inicjatywy edukacyjne, projekty służby i budowanie silnych relacji, zamierzam uczynić nasze
kluby miejscami, w których każdy znajdzie swoje miejsce i poczuje dumę z bycia Rotarianinem. Bo Rotarianin – to brzmi dumnie!
DGE Greg Gregorczyk, RC Warszawa City
Fot. Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum i Piotr Pajdowski, RC Warszawa Belweder