Ona i on! Niebo i grom! Tygrys i wąż!
Czyste szaleństwo, iż mogłam napisać blurb do arcypowieści Bolesława Prusa i iż moje nazwisko pojawia się obok nazwiska profesora Ryszarda Koziołka, który opatrzył powieść wstępem. Do tego graficzne opracowanie Kiry Pietrek. Twarda, matowa oprawa (sensoryczne cudo!) z obrazem „Golden Age Brute” Johna Holcomba. Jeden tom, który w 800 stronach łączy dwa tomy powieści.
To powieść, która powinna być nieustannie czytana i odczytywana na nowo, dlatego zapraszam do akcji #czytamlalkę!
Przez 12 tygodni, począwszy od 1 grudnia, będziemy spotykać się online, by omawiać kolejne trzy rozdziały.
Akcja nie wynika z potrzeb promocyjnych – po prostu wierzę, iż warto wracać do w różnych momentach życia, ponieważ:
„Arcydzieła poznaje się po tym, iż nie przestają być aktualne i przy każdym kolejnym odczytaniu zaskakują trafnością spostrzeżeń, które łatwo odnieść do współczesności. Lalka to historia pogoni za widmem lepszego życia, rozpaczliwego chwytania się czegokolwiek, co pozwoli przetrwać w świecie, gdzie postęp technologiczny nie idzie w parze z empatią.
Nowe wynalazki są tylko mrzonką o ewolucji społecznej, podczas gdy tak naprawdę ludzie oddalają się od siebie i odgrywają rolę na nieswojej scenie życia. To też opowieść o wykluczeniu, przemocy w białych rękawiczkach i uporze, który zmusza do pozostawania przy swoich ideałach wbrew zdrowemu rozsądkowi.
Nie ma dla mnie drugiej tak nowoczesnej powieści, ukazującej rozpad świata, który próbujemy ukryć pod wzniosłymi hasłami miłości, tolerancji i rozwoju”.
Dziękuję Wydawnictwu Marginesy za to, iż mogę patronować mojej ukochanej książce.
Dołączycie do #czytamlalkę?
BABABOOK! Wspólne czytanie Lalki – wieczory z klasyką!
#akcjaczytelnicza