Padnie rekord wszech czasów? To czeka Polskę w połowie lipca!

obcas.pl 1 dzień temu

Nadchodzące dni mogą zapisać się w historii polskiej meteorologii. Prognozy nie pozostawiają złudzeń, w połowie lipca czeka nas prawdziwa fala żaru. Synoptycy zapowiadają, iż temperatury mogą sięgnąć niemal 40°C, co może oznaczać pobicie dotychczasowego rekordu.

Rozgrzany lipiec. Kiedy zacznie się upał?

Początek fali upałów odczujemy już w niedzielę, 13 lipca, szczególnie na południowym wschodzie kraju. Wówczas słupki rtęci wzrosną do około 30°C, co będzie pierwszym wyraźnym sygnałem nadchodzącego gorąca.

“Już w niedzielę, 13 lipca, na południowym wschodzie kraju słupki rtęci sięgną niemal 30 stopni” – informują synoptycy.

W poniedziałek, 14 lipca, wysokie temperatury obejmą wschodnią i południową część Polski, tam termometry mogą pokazać od 30 do 32°C. Następnego dnia żar rozleje się po południowych regionach kraju. Największe upały prognozowane są na środę, 16 lipca, wtedy temperatura na wschodzie może sięgnąć aż 34°C w cieniu!

Od 19 lipca może paść rekord temperatury

Choć po tych dniach przewidziane jest krótkie ochłodzenie, już od soboty, 19 lipca, nastąpi kolejna, jeszcze bardziej intensywna fala gorąca. Według ekspertów, “temperatury będą rosnąć z każdym dniem, osiągając od 30 do choćby 35 st. C”, a lokalnie, zwłaszcza na południu, możliwe są odczyty sięgające blisko 40°C w cieniu.

Lato 2025 zaskoczy wszystkich! Upały, burze i anomalie pogodowe już w prognozach

Czy padnie rekord temperatury w Polsce?

Obecne prognozy nie wykluczają pobicia historycznego rekordu ciepła w naszym kraju. “Tak wysokie wartości mogą oznaczać, iż padnie rekord ciepła wszech czasów” – ostrzegają meteorolodzy. Intensywne rozgrzanie atmosfery nad Europą i gorące masy powietrza znad basenu Morza Śródziemnego mogą sprawić, iż Polska znajdzie się w centrum ekstremalnego skwaru.

ZOBACZ TAKŻE: Uwaga! Z nieba spadną tajemnicze kapsułki. Rząd ostrzega mieszkańców!

Nie tylko upał. Spodziewaj się burz i duchoty

Zarówno wysokie temperatury, jak i duża wilgotność powietrza stworzą groźne warunki. Nad krajem unosić się będą gorące, zwrotnikowe masy powietrza, które sprzyjają gwałtownym burzom, duchocie oraz lokalnym nawałnicom.

W gorącej, zwrotnikowej masie powietrza pojawi się sporo wilgoci, co może skutkować gwałtownymi, punktowymi burzami.” – podkreślają synoptycy.

To oznacza, iż w czasie upałów pogoda może być bardzo dynamiczna i niebezpieczna.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas skwaru

Eksperci apelują o rozwagę i unikanie przebywania na słońcu w najgorętszych porach dnia. Wysoka temperatura może prowadzić do przegrzania organizmu, udaru cieplnego i odwodnienia. Warto regularnie nawadniać się, korzystać z klimatyzowanych pomieszczeń oraz chronić osoby starsze i dzieci przed skutkami upałów.

Źródło: IMGW / RMF.FM / Canva

Idź do oryginalnego materiału