Poznaliśmy laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2024! W Narodowym Forum Muzyki odbyła się gala wręczenia jednego z najważniejszych wyróżnień kulturalnych we Wrocławiu.
W kategorii teatr jedną z nagród odebrał Marcin Liber - za zaskakujące i autoironiczne potraktowanie tematu męskości w spektaklu „Dramat rodzaju męskiego”.
- Dziękuję Wrocławiowi, miastu które jest tak otwarte i różnorodne - mówił Liber, wyrażając wdzięczność zespołowi Wrocławskiego Teatru Współczesnego, a także studentom Szkoły Teatralnej, przyjaciołom z Teatru Polskiego w Podziemiu i z Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Drugą nagrodę otrzymał Teatr Kambak - za bycie prospołeczną placówką o wysokim poziomie artystycznym. Prowadzą ją Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz i Maciej Mazurkiewicz. - Dla wielu artystów z niepełnosprawnościami teatr jest jak drugi dom - podkreślali oboje.
W kategorii sztuki wizualne wyróżniono Mikę Drozdowską - za promocję szkła artystycznego i kuratorską opiekę nad międzynarodową wystawą oraz Olafa Brzeskiego - za pracę „Tylko dla twoich oczu” i wystawę „Historia nie/oczywista”.
Gdy chodzi o muzykę poważną, nagroda trafiła w ręce Zbigniewa Pilcha - za wyjątkową płytę „Bach romantique”. To jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, doktor habilitowany, od 2019 roku kierownik Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego. Koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent, a także koncertmistrz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.
- Jestem krakusem, ale Wrocław przyjął mnie na swoje łono jako miasto otwarte. Teraz nie wiem, czy bliższe jest mi miasto rodzinne czy piękny gród nad Odrą - nie ukrywał Zbigniew Pilch, dziękując Andrzejowi Kosendiakowi, byłemu dyrektorowi NFM, który umożliwił mu nagranie płyty „Bach romantique”.
Lech Janerka został z kolei jednym z dwóch laureatów nagrody w kategorii muzyka rozrywkowa - za album „Gipsowy odlew falsyfikatu”. Ten kultowy wrocławski muzyk podkreślił, iż nagroda dla niego jest tylko czubkiem góry lodowej, a za sukces odpowiadają też m.in. Bartosz Straburzyński oraz żona Bożena, która znosiła niewydawanie płyty przez długi czas.
Uhonorowany w tej kategorii został również Maciek Kurowicki, założyciel i lider zespołu HURT - za album „Festiwal bodźców”, odświeżający brzmienie zespołu Hurt i łączący je z ponadczasowymi tekstami.
Każdy z laureatów otrzymał 10 tysięcy złotych oraz okolicznościową grafikę. Nagrody wręczyli wiceprezydent miasta Renata Granowska oraz dyrektor Wydziału Kultury w UM Wrocławia Jerzy Pietraszek.