Oto najlepsze książki na wiosnę 2025!

granice.pl 3 godzin temu

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych, które do księgarń trafiły w I kwartale 2025 roku rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie Najlepsza książka na wiosnę 2025", organizowanym już po raz 17. przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano kilkadziesiąt tysięcy głosów. Które premiery ostatnich miesięcy warto przeczytać?

Najważniejszą spośród nagród nagrodę główną jury otrzymała książka Grzegorza Kozery Ostatnie zadanie (Wydawnictwo Prozami).

Społeczność Bodzynia, małego miasteczka w Górach Świętokrzyskich, od pokoleń traktowała przyjezdnych z dystansem. Dotyczyło to również Żydów, którzy przed wojną stanowili znaczną część lokalnej społeczności. W czasie okupacji wszyscy zostali wywiezieni i zamordowani, ale niechęć wobec nich przez cały czas tkwi w mieszkańcach szczególnie tych, którzy przejęli ich majątki. Pewnego dnia do miasteczka przyjeżdża pewien mężczyzna. Nikt go nie zna ani ksiądz, ani milicja, ani lokalni kupcy. Jest dobrze ubrany nosi wojskowe spodnie i skórzaną kurtkę, co sugeruje, iż może pochodzić z zagranicy. Jego śniada cera przyciąga uwagę, ale nie wygląda na Żyda. Próbuje znaleźć nocleg, ale mieszkańcy odmawiają, traktując go z podejrzliwością. Dopiero chłopak o imieniu Antek prowadzi go do Kulowego Kazka samotnego starca, który stracił całą rodzinę i nie cieszy się dobrą opinią w miasteczku Kim jest ów tajemniczy przybysz Adam Wilk? To ktoś, kto ma misję, kto wciąż żyje wojną i wie, iż honor nakazuje doprowadzanie pewnych rzeczy do końca.

Grzegorz Kozera pokazuje bolesny obraz powojennych ran. I miasteczka, w którym trudno o empatię, zrozumienie, a w którym żyją ludzie żądni krwi. Szczególnie mocno widać to w przypadku Rozalii pracownicy karczmy, której historia mocno przytłacza. Niesprawiedliwość? Mało powiedziane. Bestialstwo wojny? Ludzi? To na pewno. Ona i Adam złączą swoje historie, stawiając czoła przeszłości i niebezpieczeństwom. Czy jednak uda im się wybrać wspólne życie? Czy po wojnie można zbudować spokój, szczęście, rodzinę? Te ważne pytania mocno wybrzmiewają w książce Grzegorza Kozery.

Idź do oryginalnego materiału