Orkiestra Mandolinistów w czarnoborskim Centrum Kultury

id-24.pl 1 miesiąc temu

CZARNY BÓR. Koncerty Kameralne dla melomanów, spotkania z muzyką klasyczną, to od dłuższego czasu niepisana tradycja i powód do dumy czarnoborskiego Centrum Kultury. Te wyjątkowe wydarzenia muzyczne, zainicjowane przez wójta gminy Czarny Bór w 2022 r. cieszą się niesłabnącym powodzeniem oraz zdobywają coraz szersze grono odbiorców.

Nie inaczej było 29 listopada. Na sali widowiskowej B+CK zagrała Ziębicka Orkiestra Mandolinistów pod batutą Dariusz Dżugana. To była prawdziwa muzyczna uczta! Widownia wypełniona po brzegi, blisko 30 muzyków (mandoliny, piano, trąbka, kontrabas, bębny, a choćby ksylofon) oraz autorskie kompozycje Dariusza Dżugana grane na żywo do niemej ekranizacji „Frankensteina” z 1910 r. Niesamowita atmosfera, nietuzinkowe połączenie sztuki filmowej i muzyki instrumentalnej oraz niezwykłe kompozycje sprawiły, iż koncert zakończył się owacjami na stojąco i na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Koncert dofinansowano ze środków Fundacji Agencji Przemysłu oraz budżetu Województwa Dolnośląskiego.

ZIOM Orchestra – Ziębicka Orkiestra Mandolinistów funkcjonująca przy Ziębickim Centrum Kultury i wspierana przez Gminę Ziębice i Fundację Żywe Kultury, powstała w styczniu 2020 roku. Jest kwintesencją lokalnej muzykalności i dziedzictwa kulturowego regionu. Kierowana przez kompozytora i instrumentalistę Dariusza Dżugana (Ju Ghan), absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. ZiOM Orchestra skupia mieszkańców lokalnej społeczności gminy Ziębice oraz instrumentalistów o uznanym dorobku artystycznym z Dolnego Śląska. Zespół prezentuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale także nawiązuje do tradycji regionu, starając się ożywić lokalną tradycję gry na mandolinie i promować bogate dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska. Repertuar orkiestry, oparty na autorskich kompozycjach Dariusza Dżugana, nawiązuje do tradycji gry na mandolinie w regionie, przywracając pamięć o orkiestrze mandolinowej, która funkcjonowała w Ziębicach w latach 50. XX wieku.
Wsp.
FOTO: P. Fehr oraz B+CK

Idź do oryginalnego materiału