Zajęcia rytmiczno-muzyczne według koncepcji Carla Orffa do gotowych nagrań i z wykorzystaniem prostych instrumentów perkusyjnych autorstwa Marcina Lemiszewskiego to przykład publikacji rozwijającej wyobraźnię dzieci.
– Zajęcia rytmiczno-muzyczne w przedszkolu i szkole odgrywają bardzo dużą rolę w rozwoju najmłodszych, kształtując w nich m.in. wyobraźnię, motorykę, muzykalność, poczucie rytmu, słuch muzyczny, koordynację ruchową, kreatywność, pewność siebie i ciekawość świata. Uczą koncentracji i współpracy z innymi. Dzieci poznają świat muzyczny w formie zabawy, rozbudzając w sobie euforia i przyjemność płynącą z obcowania z dźwiękami – mówi Marcin Lemiszewski, perkusista, pedagog, kompozytor i autor literatury muzycznej.
Rolę rytmiki i muzyki w rozwoju najmłodszych doceniał Carl Orff (1895–1982), niemiecki kompozytor, pedagog i dyrygent. Opracował on własną metodę wychowania muzycznego dzieci, której głównym elementem są śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych (tzw. instrumentarium Orffa – w skład którego wchodzą: bębenki, tamburyna, kołatki, grzechotki, trójkąty, dzwonki melodyczne). Metoda ta zakłada, iż najważniejszy w muzykowaniu jest rytm. Kładzie też duży nacisk na improwizację i rozwijanie ekspresji.
Zajęcia rytmiczno-muzyczne według koncepcji Carla Orffa do gotowych nagrań i z wykorzystaniem prostych instrumentów perkusyjnych autorstwa Marcina Lemiszewskiego (wyd. Bliżej Przedszkola w Krakowie) to zbiór konspektów do przeprowadzenia zajęć muzycznych z dziećmi w wieku od dwóch do siedmiu lat. Zajęcia te w prosty i przyjemny sposób rozwijają wyobraźnię najmłodszych.
Tematyka dotyczy wydarzeń dziejących się w kolejnych porach roku w życiu sześcioletniej Ani i jej młodszego brata Wojtka. Zawarte w książce opowiadania ożywają dzięki akompaniamentowi tworzonemu przez uczennice i uczniów na bębenkach, marakasach, tamburynach i innych instrumentach perkusyjnych. Dzięki temu mogą oni nie tylko słuchać, ale również aktywnie uczestniczyć w podróży przez świat rytmów i dźwięków.
Zajęcia są tak skonstruowane, aby mogła przeprowadzić je każda osoba pracująca z dziećmi w tym wieku, a także rodzic. Nie trzeba do tego kompetencji rytmika czy wykształcenia muzycznego. Opowiadania zostały napisane tak, aby dzieci mogły samodzielnie stworzyć do nich akompaniament. Lekcje można przeprowadzać na dwa sposoby:
- nauczyciel (rodzic) czyta opowiadanie z książki, jednocześnie wskazując dzieciom, w którym momencie dany instrument rozpoczyna i kończy akompaniowanie;
- prowadzący odtwarza nagranie z płyty CD lub korzysta z dostępu online, a w książce, na marginesie każdego z opowiadań, podane są wskazówki, na którym instrumencie i w jaki sposób dzieci mają grać w danym momencie tekstu.
Opowiadania, zgodnie z koncepcją Carla Orffa, podzielone są na fragmenty, pozwalające dzieciom w łatwy sposób włączyć się w nie poprzez grę na prostych instrumentach perkusyjnych. Metoda ta integruje elementy rytmiki, aktywnego słuchania muzyki oraz improwizacji – dla całościowego wsparcia muzycznego rozwoju dziecka.
Instrumenty perkusyjne do ilustrowania historii można kupić w sklepie muzycznym lub zamówić przez Internet. Proste instrumenty perkusyjne można wykonać również na zajęciach wspólnie z dziećmi.
– Opowiadania te z powodzeniem można także wykorzystać do atrakcyjnego zaprezentowania umiejętności nabytych przez dzieci podczas zajęć muzyki, rytmiki w przedszkolu lub szkole podstawowej, wplatając je w występy z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty czy podczas dni otwartych – mówi Marcin Lemiszewski.
(LJ)
Marcin LEMISZEWSKI – perkusista, pedagog, edukator, kompozytor, autor literatury muzycznej. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie perkusji prof. Edwarda Iwickiego.
Nauczyciel muzyki w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie. Założyciel i dyrektor Akademii Muzycznej WBS.
Był prowadzącym edukacyjny program Szkoła z TVP – lekcje muzyki klasa 6, który zebrał wiele pochlebnych recenzji.
Ma na swoim koncie liczne publikacje nutowe na instrumenty perkusyjne, klawiszowe, dęte oraz do rytmiki, wydawane w Polsce, Niemczech i Szwajcarii.
Jako jeden z liderów „Mobilnej szkoły” Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON, prowadzi webinary i kursy metodyczne dla nauczycieli.