Opolskie Konfrontacje Teatralne 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Prawdziwe święto klasyki rozpocznie się w „Kochanowskim” już we wtorek 21 maja. Natomiast finał festiwalu zaplanowano na niedzielę 26 maja.
Opolskie Konfrontacje Teatralne – idea
Ideą wydarzenia od blisko pół wieku jest zaprezentowanie najwybitniejszych dzieł scenicznych opartych na klasykach polskiej literatury.
– Bardzo się cieszę, iż będziemy mogli w tym roku pokazać przedstawienia na wszystkich naszych scenach – mówił Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu podczas konferencji zapowiadającej Opolskie Konfrontacje Teatralne 2024.
Podkreślił, iż kształt festiwalu jest zasługą wsparcia finansowego i pracy wielu osób.
– Jestem niezmiernie dumny, iż władze województwa opolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny od lat współpracują z nami przy organizacji Opolskich Konfrontacji Teatralnych.
Dodajmy, iż od 2016 r. Opolskie Konfrontacje Teatralne są także finałem ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru. To również przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych. Więcej o konkursie TUTAJ.
48. Opolskie Konfrontacje Teatralne – program
Podczas finału festiwalu 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne o laury powalczą następujące spektakle:
- „Chłopi” według Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
- „Gołoledź” Jeremiego Przybory (słowa) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży,
- „Miłość czysta u kąpieli morskich” Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
- „Przygody Koziołka Matołka” według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
- „Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
- „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
Finałowe przedstawienia wybrano spośród rekordowej liczby 60 spektakli zgłoszonych do konkursu „Klasyka Żywa”.
W związku z tym w niedzielę 26 maja, czyli ostatniego dnia festiwalu komisja konkursowa wybierze zwycięski spektakl. Otrzyma on m.in. Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 000 zł.
Warto dodać, iż przedstawienia, poza nagrodą grand prix, mają szansę na nagrody za reżyserię, scenografię czy muzykę. Łączna suma nagród, które zostaną wręczone podczas finału „Klasyki”, to 174 000 zł.
Ostatnie bilety dostępne są w kasie teatru. Najwięcej wejściówek zostało na „Chłopów”. Pełny program festiwalu oraz bilety dostępne są TUTAJ.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.