Kolejną Rezydentką w ramach projektu Rezydencji Literackich w Gdańsku jest Olha Novak (Iwano-Frankiwsk, Ukraina), adekwatnie Olga Kukuła – poetka, feministka, autorka zbioru poezji „Ryby i ptaki”, działaczka społeczna i aktywistka, organizatorka wydarzeń literackich. Na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas rezydencji literackiej w Gdańsku pracuje nad drugim tomikiem poezji i pisze feministyczną antologię współczesnej poezji ukraińskiej.
Niedawno wspólnie z inną poetką Ołeną Pavlovą pomyślałyśmy, iż dobrze byłoby wydać almanach poezji feministycznej „Drugi Wianek”. Chciałbym popracować nad tym projektem podczas rezydencji w Gdańsku i napisać książkę. Bo tekstów kobiecych teraz nie brakuje, ale czy wszystkie są feministyczne? Oczywiście, iż nie. Czy dzięki poezji feministycznej możemy uwypuklić różne doświadczenia kobiet? Oczywiście, iż tak. jeżeli chodzi o mój zbiór wierszy: będzie to moja druga książka i tutaj teksty skupią się głównie na przeżywaniu wojny w domu, gdzie w moim kraju dzieje się wiele bólu, wstydu, iż nie walczę, ale także nadzieja, światło i codzienne sprawy. Ponieważ choćby w pozornie czarnym i białym istnieje wiele innych odcieni, które uczę się dostrzegać – mówi Olga Kukuła.
Olha Novak, adekwatnie Olga Kukuła – poetka, feministka, autorka zbioru poezji „Ryby i ptaki”, działaczka społeczna i aktywistka, organizatorka wydarzeń literackich. Stypendystka Ukraińskiej Sieci Feministycznej oraz stypendium dla młodych twórców Instytutu Goethego na publikację zbioru wierszy. W styczniu 2023 r. ukazał się jej tom poezji „Ryby i Ptaki” nakładem Wydawnictwa „Odkrycie”. Laureatka wielu konkursów literackich, m.in. Ogólnoukraińskiego konkursu literackiego „VivArt” 2020 za publikację wierszy w przekładzie na język białoruski oraz nagrody „Order Rycerzy Karpackich” festiwalu literacko-artystycznego „Pegaz Karpacki”. Finalistka konkursu poezji im. Nestora Chiry. W latach 2017-2018 była współorganizatorką grupy literackiej „Dziewczyny czytają. Wieczór poezji kobiecej”
29 października 2024 o godz. 18:00 zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na wydarzenie „Poezja żeńska na czas wojny i pokoju. Głosy z Ukrainy i Polski. Rozmowa poetek: Olhy Novak i Barbary Piórkowskiej”, które poprowadzi prof. Ewa Graczyk
Poezja pisana przez kobiety w Polsce i Ukrainie może mieć pewne cechy wspólne, ale i znaczące różnice. Na spotkaniu z poetkami: Olhą Nowak i Barbarą Piórkowską zapytamy o to, czy doświadczenie kobiet i język wypowiedzi są dla obu państw uniwersalne, stanowią wspólnotę ponad granicami, czy może jednak mocniej warunkuje je sytuacja polityczna, społeczna, ekonomiczna – i oczywiście wojna. Czy możliwa jest literatura w służbie feminizmu? Jakie obszary poezja polskich i ukraińskich feministek otacza opieką dzisiaj, a z czym walczyła kiedyś?
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/506848858832652/
Wydarzenie z tłumaczeniem z języka ukraińskiego na język polski.
Partnerki wydarzenia: Stowarzyszenie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca i Biblioteka Ukraińska
Program Rezydencji Literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła siedem osób do realizacji swoich projektów literackich w Gdańsku.
Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego.
Więcej informacji na temat Rezydencji literackich: https://literaryresidenciespoland.pl.
Podsumowanie Rezydencji literackich w Gdańsku 2023:
Organizatorzy: Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej
Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska