Józef Piłsudski jest pierwszym bohaterem cyklu wystaw pod hasłem „Ojcowie Niepodległości”. Wernisaż inaugurującej ekspozycji odbył się w poniedziałek (4 marca), w górnym holu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach wyjaśnia, iż podczas sześciu wystaw zostaną zaprezentowane postaci szczególnie zasłużone dla historii Polski przed 1918 rokiem, w jej drodze do wolności.
– M.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos są zaliczani do grona Ojców Niepodległości. Dlaczego? Bo to były osoby o bardzo różnych poglądach, i bardzo różnych wizjach nowej Polski, natomiast wobec możliwości, jakie się otworzyły przed Polską w obliczu I wojny światowej, działając w odmienny sposób, doprowadziły do osiągnięcia wspólnego celu, czyli odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – wyjaśnia.
Pierwsza z zaplanowanego na 2024 rok cyklu wystaw jest poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, patronowi Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. W przystępny sposób zaprezentowano losy Marszałka przez pryzmat ról, jakie pełnił w życiu politycznym oraz osobistym. Plansze stanowią atrakcyjne połączenie najważniejszych informacji z ciekawymi fotografiami w kolorowych wersjach. Koloryzację zdjęć wykonał znany i nagradzany pasjonat – Mikołaj Kaczmarek.
W kwietniu będzie okazja poznać Wojciecha Korfantego, w czerwcu – Ignacego Paderewskiego, w sierpniu – Romana Dmowskiego, w październiku – Wincentego Witosa. Ekspozycja podsumowująca te prezentacje zostanie otwarta 8 listopada, w przededniu Święta Niepodległości. Każda z wystaw będzie trwała dwa tygodnie.
– Będziemy przypominać o tych bardzo ważnych postaciach dla polskiej historii – zapowiedziała Edyta Krężołek.
– O ich życiorysach, o ciekawych ideach, jakie im przyświecały, o środowiskach, jakie reprezentowali. Ale celem najważniejszym jest to, byśmy przypomnieli, iż Polacy, choć potrafią się bardzo różnić, to zjednoczeni wspólną ideą, potrafią osiągnąć wspólny cel – dodała.
Organizatorami wydarzenia są: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.