Odnowiona polichromia na ścianach kościoła w Skomlinie zachwyca! (zdjęcia)

radiozw.com.pl 4 godzin temu

Przez ostanie 20 lat kościół pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba w Skomlinie przeszedł remont obejmujący poszycie dachu, podłogę czy choćby fundamenty. Odnowiona została już większość polichromii na ścianach, co robi wrażenie (zobacz film na naszym Facebooku). Ten modrzewiowy kościół z XVIII wieku jest jedną z perełek architektonicznych regionu wieluńskiego i jednym z ciekawszych pod względem architektury wnętrza kościołem barokowym w Polsce. Świątynia powstała w 1746 roku i była ufundowana przez Władysława Bartochowskiego, kasztelana wieluńskiego, który był też właścicielem dworku w Ożarowie w gm. Mokrsko.

Na ścianach umieszczone zostały malowidła ilustrujące siedem sakramentów oraz portrety apostołów, a na pozornym sklepieniu sceny z życia apostołów – patronów kościoła skomlińskiego – św. Filipa i Jakuba. Kościół został konsekrowany w 1781 roku. Pod względem wyposażenia wnętrza kościół należy do najciekawszych w Polsce drewnianych budowli barokowych. Posiada cztery ołtarze. Ołtarz główny zbudowany jest w stylu rokoko. Pośrodku umieszczono obraz przedstawiający patronów kościoła: św. Filipa i Jakuba. Po bokach znajdują się drewniane rzeźby świętych: Bonawentury i papieża Grzegorza Wielkiego po lewej oraz biskupa Augustyna i Hieronima po prawej stronie. Powyżej widnieje obraz przedstawiający Trójcę Świętą.

W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Niepokalane Poczęcie, po bokach wyeksponowano figury archaniołów Gabriela i Michała, a w zwieńczeniu – obraz św. Jana Nepomucena. Obraz Niepokalanego Poczęcia zamykany jest deską z obrazem Przemienienia Pańskiego. W prawym ołtarzu bocznym widnieje obraz Anioła Stróża, po bokach rzeźby aniołów, a w zwieńczeniu do góry obraz Wniebowzięcia NMP. Obraz Anioła Stróża zamykany jest deską, na której znajduje się wizerunek św. Antoniego z Padwy. Czwarty ołtarz, w bocznej nawie, tzw. iluzjonistyczny, z Pietą malowaną na drewnie, z obrazem św. Barbary w zwieńczeniu ołtarza. Większość obrazów jest starsza od samego kościoła, gdyż zostały one uratowane z płomieni pożaru w 1738 roku.

– więcej o kościele i jego remoncie przeczytacie w folderze wydanym przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej – znajdziecie go tutaj.

Remonty wykonano ze środków własnych, wpłat sponsorów oraz dotacji m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Kościelnego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Warto przypomnieć, iż został zawiązany Społeczny Komitet Remontu Kościoła, a w sprawę zaangażowało się również wielu parafian.

Idź do oryginalnego materiału