Obiektyw pod nadzorem. Od 17 kwietnia nie wszędzie zrobisz zdjęcie

olsztynnews.com.pl 5 dni temu
Zdjęcie: zakaz fotografowania - ustawa


Od 17 kwietnia 2025 roku w Polsce zaczyną obowiązywać nowe przepisy ograniczające możliwość fotografowania i nagrywania wybranych miejsc.

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło zakaz, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kraju i ochronę strategicznej infrastruktury.

Czego nie wolno fotografować?

Zakaz obejmuje między innymi:

  • jednostki wojskowe,
  • obiekty infrastruktury krytycznej, takie jak mosty, zapory czy linie kolejowe,
  • budynki urzędów, sądów oraz innych instytucji publicznych,
  • a także inne lokalizacje wskazane przez MON.

Łącznie na liście znalazło się około 25 tysięcy miejsc na terenie całego kraju.

Jak je rozpoznać?

Miejsca objęte zakazem będą oznaczone charakterystycznymi tablicami z przekreślonymi ikonami aparatu, telefonu i kamery oraz napisem „zakaz fotografowania” w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim.

Co grozi za złamanie zakazu?

Osobom, które zignorują nowe przepisy, grożą surowe kary – od grzywny, przez areszt, aż po konfiskatę sprzętu. W niektórych przypadkach może to zostać potraktowane jako wykroczenie lub choćby naruszenie bezpieczeństwa państwa.

Czy można uzyskać zgodę?

Tak, ale konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu. Procedura została opisana w rozporządzeniu MON z 27 marca 2025 roku. Zezwolenie jest wymagane np. dla dziennikarzy, dokumentalistów czy naukowców.

Nowe przepisy wywołały lawinę komentarzy. Fotografowie, turyści i zwykli obywatele zwracają uwagę, iż lista zakazanych miejsc jest długa i nie zawsze oczywista. Eksperci podkreślają, iż konieczne są działania informacyjne, by uniknąć przypadkowego złamania prawa.

Idź do oryginalnego materiału