Znamy program 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Między 9 a 18 maja w poznańskim Kinie Muza obejrzeć będzie można 54 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata.
Przeszywające spojrzenie na toczące świat polityczne konflikty, wielkie historie zwykłych ludzi, dyskusja nad prawami człowieka, zachwyt nad naturą, relacje rodzinne, akademia dokumentalna dla szkół, a także szukanie związków kina z… jedzeniem.
– Tegoroczny program festiwalu Millennium Docs Against Gravity skrojony został zgodnie z hasłem “Między nami cały świat” i przez dziesięć festiwalowych dni pobudzać będzie do refleksji, wzruszeń, śmiechu i zadumy – mówi Karolina Kulig, rzeczniczka prasowa poznańskiej odsłony festiwalu.
Jak dodaje, MDAG to jedno z ulubionych wydarzeń widzów i widzek Kina Muza, które co roku bije frekwencyjne rekordy.
Na otwarcie nagradzany film festiwalu Sundance
9 maja o godz. 20:00 poznańską odsłonę festiwalu otworzy najgłośniejszy film dokumentalny tegorocznego festiwalu Sundance (Główna Nagroda Jury) – “Pan Nikt kontra Putin”.
Historię jednej z rosyjskich szkół, położonej w małym miasteczku na Uralu, opowiada Pasza – nauczyciel i szkolny kronikarz, który sam niegdyś był jej uczniem. Jego gabinet to azyl dla uczniów, którzy nie mieszczą się w sztywnych ramach systemu – punków, outsiderów, młodych buntowników. Wszystko zmienia się po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy w szkołach zaczyna się proces militaryzacji. Pasza nie przerywa swojej pracy, przez cały czas dokumentując rzeczywistość – tym razem pełną przymusowych defilad, lojalnościowych deklaracji i narastającego strachu. Film, będący słodko-gorzkim obrazem współczesnej Rosji, balansuje między humorem a tragedią i stawia pytania o miejsce szkoły w państwowej machinie propagandowej.
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu – Davidem Borensteinem, który w Kinie Muza pojawi się osobiście.

Nagrodę Wolności ufunduje Miasto
Podczas tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu już po raz piąty wręczona zostanie Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań. Trzyosobowe lokalne jury wybierze spośród filmów nominowanych w ogólnopolskim Konkursie Głównym ten tytuł, który w najbardziej przejmujący sposób staje w obronie wolności – rozumianej jako godność i prawa człowieka, ale też innych istot, zarówno żywych, jak i nieożywionych. Autorka lub autor nagrodzonego dokumentu otrzyma 3000 euro.
W tegorocznym Jury poznańskiego konkursu zasiądą:
– Kasia Czajka-Kominiarczuk – twórczyni internetowa znana jako Zwierz Popkulturalny, autorka książek, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim oraz prowadząca audycję radiową „Uniwersum RMF Classic”,
– Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystka, producentka. Autorka głośnych, nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in. „Simona”), fabularnych (m.in. „Warsaw by Night”) i cenionych spektakli Teatru Telewizji,
– Piotr Żytnicki – dziennikarz kryminalny, sądowy i śledczy. Zastępca redaktorki naczelnej „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.
Ogłoszenie zwycięskiego nazwiska i wręczenie statuetki nastąpią w czwartek 15 maja o godz. 20:00 w Kinie Muza (Sala 1).
W planach są też spotkania
W tegorocznym programie poznańskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity nie zabraknie również spotkań z twórcami, debat i wydarzeń specjalnych. Oprócz wspomnianego już spotkania z reżyserem filmu otwarcia, w sobotę, 10 maja, zaplanowano aż dwa wydarzenia: o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie o tożsamości i kulturze palestyńskiej z Emilem Al-Khawaldehem i Alą Qandil wokół filmu „Yalla Parkour”, a o godz. 18:00 rozmowa z twórcami filmu „Listy z Wilczej”. W kolejnych dniach organizatorzy zapraszają także m.in. na debatę o filmie „Riefenstahl” Andresa Veiela w ramach DKF Kamera (13 maja, godz. 20:30) oraz warsztaty kaligrafii arabskiej inspirowane filmem „Coexistence, My Ass!” (18 maja, godz. 12:00). Wśród wydarzeń specjalnych znajdzie się również plenerowy pokaz filmu „W stronę słońca” na Rynku Łazarskim – 10 maja o godz. 21:00.
Program wydarzenia dostępny jest na stronie kinomuza.pl i mdag.p. Start sprzedaży biletów i karnetów w Poznaniu zaplanowany został na 24 kwietnia. Bilety dostępne będą w kasie kina, a także online (kinomuza.pl, bilety24.pl), karnety – wyłącznie stacjonarnie (a ich liczba jest ograniczona). Ceny biletów startują już od 14 złotych.