O początkach powstania teatru ‒ wykład i warsztaty w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki!
Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza dzieci ze szkół podstawowych na cykl zajęć edukacyjnych z zakresu wiedzy o różnych dziedzinach sztuki. W październiku ruszył I semestr 2024/2025 Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki. Zapraszamy na zajęcia, jeszcze można dołączyć!
Zajęcia i warsztaty artystyczne realizowane są raz w miesiącu – w niedzielę. Wykłady i warsztaty prowadzą zaproszeni eksperci, wśród nich wykładowcy akademiccy, profesorowie, znawcy tematu i sami artyści. Każde comiesięczne spotkanie zaczyna się prelekcją – wykładem wprowadzającym poświęconym wybranej, i za każdym razem innej, dziedzinie sztuki. Po prelekcjach studenci rozchodzą się do sal warsztatowych i biorą udział w wybranych przez siebie warsztatach (planowany czas trwania każdego warsztatu ok. 1,5 godz.). Wykłady i warsztaty są ciekawe, twórcze, rozbudzające zainteresowania dzieci.
O początkach powstania teatru
12 stycznia 2025 (ndz.)
10:00-11:00 wykład
11:00-12:30 warsztaty
Wykład O początkach powstania teatru
prowadząca: Magdalena Glapińska
Nasz wykład zamienimy w podróż wyobraźni, wyruszymy do starożytnej Grecji, aby przyjrzeć się temu, jak żyjący wtedy ludzie wymyślili dla nas teatr. Czeka nas mnóstwo doznań i wrażeń: poznamy Dionizosa, przyjrzymy się architekturze teatru greckiego i zobaczymy, jak wyglądał kostium aktora.
Podczas wykładu zaprezentujemy jeden z odcinków: Pojęciownika Teatralnego, który pozwoli nam poczuć teatralny klimat starożytnej Grecji i wziąć udział w wielkich i małych Dionizjach, które dały początek sztuce teatru.
I Warsztaty Teatr cieni
prowadzący: Tomasz Kowal
Teatr Cieni wywodzi się z tradycji Azji. Ten rodzaj teatru wykorzystywano m.in. na wyspach Indonezji, by opowiadać mity, legendy i baśnie przy użyciu płaskich lalek teatralnych. Współczesny teatr cieni to zupełnie inna bajka i świetna zabawa. W trakcie warsztatów uczestnicy odkryją cienie poprzez teatr dłoni, zabawę skalą i wykorzystanie różnych źródeł światła. Stworzymy własną lalkę cieniową i sprawdzimy, jak można ją ożywić.
II Warsztaty Tworzymy lalkę teatralną
prowadząca: Marta Pogoda
Warsztaty wprowadzające w niezwykły świat lalek teatralnych to świetna okazja do rozwinięcia wyobraźni i zdolności manualnych. Podczas spotkania poznamy różne typy lalek używanych w teatrze, takie jak marionetki, pacynki, jawajki, kukły i lalki cieniowe. Nauczymy się podstaw animacji tymi lalkami oraz technik budowania postaci. Każdy uczestnik stworzy własną unikalną kukiełkę, którą będzie mógł zabrać do domu.
Biogramy
Magdalena Glapińska
– aktorka i dziennikarka. Prowadzi warsztaty aktorskie, adaptuje scenariusze, reżyseruje spektakle, z sukcesami przygotowuje młodzież do egzaminów na uczelnie teatralne. Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. Od wielu lat realizuje autorski program oparty na pedagogice teatru, dramie i kreatywnym myśleniu.
Ania Woźniak
– twórczyni lalek, scenografka i psycholożka. Przez dwa lata była członkinią pracowni lalkarskiej w Barcelonie, gdzie współtworzyła spektakle teatralne i prowadzi warsztaty z konstrukcji lalek. w tej chwili posiada własną pracownię, współpracuje z branżą filmową i teatrami.
Tomasz Kowol
– aktor z wykształcenia i z zawodu. Zajmuje się również reżyserią, pisaniem scenariuszy oraz komponowaniem muzyki do spektakli. Od kilku lat pracuje jako lektor. Nagrywa reklamy radiowe, szkolenia e-learningowe. Od roku 2007 jest aktorem w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie, wcześniej pracował w Teatrze Groteska w Krakowie. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (dawny Wydział Zamiejscowy PWST w Krakowie). Nagradzany na festiwalach teatralnych, m.in. na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla dzieci w Banja Luce, XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu, 34. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka” w Łomży, 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy – Maskarada w Rzeszowie; zdobywca Grand Prix dla najlepszego spektaklu 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice Dzieciom, którego jest współreżyserem, autorem muzyki oraz gra jedną z głównych ról. Grał gościnnie wraz z zespołem baletowym Opery Wrocławskiej w Aidzie Verdiego, Carminie Buranie Orfa czy Jeziorze łabędzim Czajkowskiego. Reżyserował koncerty finałowe Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. Szyje na maszynie, gra na instrumentach, pisze książki, projektuje meble.
Program zajęć w roku akademickim 2024 / 2025 i więcej informacji o DUS →
Dostępność
Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej. Zainteresowanych opiekunów dzieci prosimy o kontakt z koordynatorką projektu co najmniej na 7 dni przed spotkaniem.
Kontakt: Koordynatorka projektu Milena Szabelewska [email protected] tel. 22 58 64 265.
Patronat nad rokiem akademickim DUS 2024/2025 objął magazyn dla dzieci Świerszczyk