Nuit Blanche 2025 w Paryżu – noc kina i jego poezji

ifrancja.fr 5 godzin temu

24. edycja Nuit Blanche odbędzie się w nocy z 7 na 8 czerwca 2025 roku i będzie poświęcona kinu oraz jego poetyce. W programie m.in. plenerowe projekcje filmowe, instalacje świetlne, performanse, koncerty i wystawy – zarówno w centrum, jak i na przedmieściach Paryża oraz w Rouen i Hawrze.

Jak co roku od 2002 roku, Paryż świętuje sztukę współczesną podczas jednej nocy.Dyrektorką artystyczną tegorocznej edycji Białej Nocy została Valérie Donzelli – reżyserka, aktorka i ważna postać francuskiego kina, znana m.in. z autobiograficznego dramatu „La guerre est déclarée”, (pl. Deklaracja wojny), który zdobył uznanie krytyków i publiczności oraz był francuskim kandydatem do Oscara.

Donzelli poświęciła tegoroczną Białą Noc roli kina oraz postawy artystów wobec przemian społecznych. Dzieła zaproszonych twórców będą inspirowane marzeniami, nocną wyobraźnią oraz refleksją nad miejscem sztuki i filmu we współczesnym świecie.

W tym roku Paryż i cała Metropolia zamienią się w ogromny plan filmowy, pełen projekcji, instalacji i performansów – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w znanych oraz mniej oczywistych instytucjach kultury.

Zaprezentowanych zostanie ponad 100 projektów artystycznych. Wybrane miejsca, takie jak ogrody Saint-Paul (centrum), quai de Valmy (10. dzielnica), place Ferdinand Brunot (14.), place Nathalie Sarraute (18.) i place des Fętes (19.), zamienią się na jedną noc w otwarte kina pod gołym niebem. W programie znajdą się filmy wybitnych reżyserek, m.in. Delphine Seyrig, Alice Guy, Germaine Dulac, Chantal Akerman, Agnès Varda i Jacqueline Aubry.

W kaplicy Sorbony (5. dzielnica) zaprezentowana zostanie instalacja świetlno-dźwiękowa, a w Petit Palais (8. dzielnica) odbędzie się wieczór filmowy z archiwaliami Gaumont, instalacją „Miroir-mémoire” oraz koncertem na żywo.

W kinie Les 7 Parnassiens (14. dzielnica) zaplanowano prezentację sztuki wideo i wystawę rysunków. Zamiast tradycyjnych filmów, będzie można zobaczyć artystyczne filmy wideo oraz rysunki, które zwykle pokazywane są w galeriach. Tematem przewodnim będzie opór i współczesne wyzwania.

Wyspa Saint-Louis stanie się tłem dla świetlnej scenografii „Les pointes lunaires” autorstwa Céline Bozon. Adrien Lamm stworzy tam poetycką instalację w formie drewnianej chatki z fluorescencyjnym „księżycem” w środku, która połączy świat intymny z kosmicznym i stanie się miejscem refleksji nad rolą wyobraźni oraz cichym oporem wobec jednolitych wizji świata.

Ponadto Michel Gondry przygotował autorską animację z wycinanek – 10-minutowy film pełen humoru, wyobraźni i poetyckiej wrażliwości, w którym mechaniczka wyrusza w nieoczekiwaną, fantazyjną podróż.

Léo Nataf stworzy przy Fontannie Niewinnych immersyjną instalację artystyczną, łączącą światło, dźwięk, dym i rzeźbę. Fontanna zamieni się w rodzaj współczesnej świątyni, w której pojawią się metalowe, hybrydowe figury inspirowane mitologicznymi stworzeniami i rytualnymi przedmiotami.

Instytut Polski w Paryżu i Muzeum Rzeźby Xawerego Dunikowskiego zaprezentują pokaz „The Sculptresses”. Dwie choreografki dzięki ruchu i własnych ciał opowiedzą o kobiecych rzeźbiarkach z XIX wieku i więzi, które je łączyły.

Cały program tegorocznej Białej Nocy rozciągnie się poza granice Paryża – Nuit Blanche 2025 odbędzie się także w wielu miastach aglomeracji paryskiej oraz w Rouen i Hawrze.

Więcej informacji o programie https://www.paris.fr/dossiers/nuit-blanche-2025-on-vous-met-dans-l-ambiance-234

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału