Nowy festiwal na mapie Poznania. Przyjedzie twórczyni „Musimy porozmawiać o Kevinie”

wpoznaniu.pl 5 miesięcy temu

W połowie listopada listopada tego roku w poznańskim Kinie Muza odbędzie się pierwsza edycja British Film Festival. To jedyny w Polsce festiwal poświęcony w całości brytyjskiej kinematografii. Założeniem jest przyciągnięcie kinomanów z całej Polski. Jedną z gwiazd będzie Lynne Ramsay, twórczyni „Musimy porozmawiać o Kevienie” i „Nigdy cię tu nie było”.

British Film Festival organizowany pod hasłem „Zjednoczone Królestwo kina. United Kingdom of Cinema” będzie celebrował i rozpowszechniał bogatą historię i dynamiczny rozwój brytyjskiej kultury filmowej. Mimo iż to pierwsza edycja, organizatorzy widzą w niej ogromny potencjał. Dorota Reksińska z Kina Muza, pomysłodawczyni festiwalu, zapowiada, iż ma on stać się flagowym wydarzeniem Poznania, z perspektywą rozwoju o nowe konteksty i partnerstwa w przyszłości.

– Jest to nowatorskie przedsięwzięcie na skalę Polski, a choćby Europy Wschodniej. Planujemy stworzyć duży festiwal z pokazami filmów brytyjskiej kinematografii. Poznań kulturalnie się rozwija. Bardzo się cieszę, iż Estrada Poznańska wpadła na ten pomysł. Kino Muza jest idealnym miejscem na realizację tego projektu. Musimy dywersyfikować i rozszerzać naszą ofertę kinową, a ten projekt idealnie się w tym celu sprawdzi – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Identyfikację wizualną festiwalu stworzył Kacper Krysiak z agencji LUCKYYOU. Nawiązuje do historii i potęgi Zjednoczonego Królestwa. Inspiracją stał się południk zerowy przechodzący przez londyńską dzielnicę Greenwich. A motyw pionowych pasów symbolizuje wpływ brytyjskiej kultury na cały świat.

„Każdy zna Jamesa Bonda i herbatki o godz. 17”

Program festiwalu obejmie różnorodne sekcje filmowe, które przybliżą widzom kulturę państw wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa, a także konteksty kolonialne i postkolonialne. Festiwal umożliwi również spotkania z zagranicznymi gośćmi i seanse w nietypowych przestrzeniach.

– Kultura brytyjska jest ugruntowana w naszej świadomości, ale też podświadomości. James Bond, herbatki o godz. 17, czerwone autobusy, wszystkie te elementy związane z BBC i podział społeczeństwa na tych, którzy kochają czekoladki After Eight i tych, którzy ich nie znoszą. Przy tym całym mocno popularnym kontekście, warto poruszać także szersze wątki. Spojrzeć na to, czym jest teraz kultura brytyjska, czym była kiedyś i jak imperialne spojrzenie na świat funkcjonuje dzisiaj. Temu również posłuży pokazaniu kina mniej dostępnego – kina społecznego, zaangażowanego, które kojarzy się z filmami ukazującymi przemiany gospodarcze i społeczne w Wielkiej Brytanii. Możemy się też pochwalić, iż patronem festiwalu jest British Council – powiedziała Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.

Retrospektywy: Alfred Hitchcock i Lynne Ramsey

Jednym z kluczowych punktów programu będą retrospektywy filmowe. Z okazji 125. rocznicy urodzin Alfreda Hitchcocka odbędzie się pokaz jego filmów, w tym niemy „Lokator” z muzyką na żywo oraz „Ptaki” w formie Pop-Up Cinema w kościele przy otoczeniu świec. Druga retrospektywa poświęcona będzie Lynne Ramsey, szkockiej reżyserce, której filmy zdobyły liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Twórczyni m.in. „Musimy porozmawiać o Kevinie” i „Nigdy Cię tu nie było”. Do Poznania przyleci z Kanady, w której kręci najnowszy film z udziałem Jennifer Lawrence. Ramsey osobiście odwiedzi festiwal w trakcie ostatnich trzech dni, aby spotkać się z publicznością podczas seansów i wydarzeń specjalnych.

Sekcje filmowe

Festiwal zaoferuje zróżnicowane sekcje filmowe:

  • First Things First: Przedpremierowe pokazy filmowe, często niedostępne w regularnej dystrybucji. Już teraz zapowiedziano pokaz hitu „Last Swim”, który zdobył nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale 2024.
  • High Season: Najciekawsze filmy brytyjskie sezonu 2023/2024, czyli okazja do nadrobienia zaległości kinowych.
  • Classics: Kultowe i klasyczne filmy brytyjskie, takie jak „Trainspotting” Danny’ego Boyle’a, pokazany w klubie TAMA z tematyczną imprezą muzyczną.
  • Mind the Gap: Filmy realizmu społecznego, ukazujące brytyjską rzeczywistość polityczno-społeczną. Wśród nich „Moja piękna pralnia” Stephena Frearsa i „Made in Britain” Alana Clarke’a.
  • Five o‘clock: Kino dziedzictwa. Dramaty kostiumowe, odtwarzające klimat i atmosferę dawnego imperium brytyskiego. Hitem sekcji będzie pokaz „Rydwanów ognia” Hugha Hudsona.
  • Bloody Hell!: Późnowieczorne pokazy brytyjskich filmów klasy B, które przerażają swoim niedopracowaniem i jednocześnie bawią. Dzięki współpracy z Octopus Film Festival i VHS HELL, filmy będą wyświetlane z taśm VHS.

Pełny program festiwalu organizatorzy ogłoszą pod koniec października, wtedy też ruszy sprzedaż biletów na seanse i wydarzenia dodatkowe. Festiwal odbędzie w dniach 13-17 listopada.

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału