"Nowe otwarcie" w Kinie Iluzjon

filmweb.pl 2 miesięcy temu
W weekend od 12 do 14 lipca w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się autorski przegląd Tomasza Kolankiewicza, nowego dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W programie wydarzenia znalazły się filmy eksperymentalne, kostiumowe, dokumenty, animacje, a także spotkania ze specjalistami, muzyka na żywo i warsztaty dla najmłodszych

Subiektywny wybór dokonany przez Tomasza Kolankiewicza to osobista historia kina od "Europy" Franciszki i Stefana Themersonów z 1932 roku po "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Przegląd otworzy w piątek 12 lipca koncert DJ Lenara – turntablisty i autora muzyki filmowej. Bezpośrednio po koncercie zaprezentowany zostanie najbardziej kontrowersyjny polski eksperyment dwudziestolecia międzywojennego, "Europa" Themersonów, do którego muzykę wykona DJ Lenar. Następny film w piątkowym programie to krótkometrażowy eksperyment Chrisa Markera "La jetée" złożony z nieruchomych fotografii z narracją z offu.

Sobota rozpocznie się od warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat. W programie "Nowego otwarcia" nie mogło zabraknąć ulubionego filmu Tomasza Kolankiewicza "Rękopisu znalezionego w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa (sobota, godz. 15). Drugim filmem pokazywanym w sobotę będzie "F jak Fałszerstwo" Orsona Wellesa (sobota, godz. 19), esej badający granice pomiędzy prawdą i fikcją. Dzień zamknie impreza, którą poprowadzi didżejski duet Doroty Masłowskiej i Agnieszki Szydłowskiej. Pisarka i dziennikarka (a w tej chwili dyrektorka radiowej Trójki) grają imprezy z cyklu "Niższa Szkoła Tańca". Czego należy się spodziewać? "Gramy takie piosenki i tak ich nie miksujemy, jakby jutra miało nie być i nikomu nie trzeba było patrzeć w oczy" –
Dorota Masłowska.

Najbardziej intensywnym filmowo dniem będzie niedziela. Rano warsztaty animacji poklatkowych dla dzieci w wieku 6–8 lat poprowadzi Magdalena Bryll. O godz. 13 wyświetlony zostanie animowany film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego z 2019 roku, uniwersalna opowieść o przemijaniu. Po filmie rozmowę z twórcą poprowadzi Dorota Masłowska. Następnie widzowie Iluzjonu obejrzą jeden z najważniejszych dokumentów poświęconych relacjom polsko-żydowskim, "Miejsce urodzenia" Pawła Łozińskiego. O godz. 18 przypomniane zostanie arcydzieło czechosłowackiej Nowej Fali, "Stokrotki" Very Chytilovej. Przegląd zamknie debiut braci Quay, film "Instytut Benjamenta".

Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania reżyserami i krytykami, m.in. z Pawłem Łozińskim, Adrianą Prodeus, Miłoszem Stelmachem, Kubą Mikurdą, Dianą Dąbrowską, Beatą Walentowską i Magdaleną Chowańską.

Wstęp

Bilety na wydarzenia w ramach przeglądu można nabyć w kasie Kina Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A, 02-541 Warszawa) oraz na stronie internetowej www.iluzjon.fn.org.pl. Ceny wejściówek są następujące:

● Koncerty - 30 zł
● Bilety na film - 25 zł
● Ulgowe bilety na film (dla seniorów, uczniów i studentów) - 10 zł

Wszystkie wydarzenia edukacyjne oraz impreza we foyer mają charakter inkluzywny, a wstęp jest darmowy.

Program

12 lipca (piątek), godz. 19.00 koncert DJ Lenara
12 lipca (piątek), godz. 20.30 "Europa", reż. Franciszka i Stefan Themersonowie
12 lipca (piątek), godz. 20.30 "La jetée", reż. Chris Marker
13 lipca (sobota), godz. 10.00 Warsztaty animacji poklatkowej (9–13 lat)
13 lipca (sobota), godz. 15.00 "Rękopis znaleziony w Saragossie", reż. Wojciech Jerzy Has
13 lipca (sobota), godz. 19.00 "F jak fałszerstwo", reż. Orson Welles
13 lipca (sobota), godz. 22.00 Masłowska & Szydłowska | Niższa Szkoła Tańca | impreza we foyer Kina Iluzjon
14 lipca (niedziela), godz. 10.00 Warsztaty animacji poklatkowej (6–8 lat)
14 lipca (niedziela), godz. 13.00 "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński
14 lipca, godz. 16.00 "Miejsce urodzenia", reż. Paweł Łoziński
14 lipca, godz. 18.00 "Stokrotki", reż. Věra Chytilová
14 lipca, godz. 20.00 "Instytut Benjamenta", reż. Stephen Quay, Timothy Quay, Weiser Quay
Idź do oryginalnego materiału