Uczniowie szkoły podstawowej i średniej muszą przeczytać książki widniejące w podstawie programowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie tylko odchudziło podstawę programową, ale też wprowadziło nowe książki wydane w ostatnich latach. Szykują się duże zmiany w liście lektur szkolnych. Oto i one.
Od września 2024 roku szykują się duże zmiany. Kilka dni temu, do konsultacji publicznych skierowano dwa, które dotyczą podstawy programowej. Jeden związany jest ze szkołą podstawową, drugi z liceami i technikami.
Lista lektur szkolnych
Klasa I-III szkoła podstawowa
Wszystko wskazuje na to, iż dotychczasowa podstawa programowa będzie obowiązywała w klasach I-III szkoły podstawowej. Tam nie przewidziano zmian.
Klasa IV – VIII
W klasach IV-VIII do listy lektur uzupełniających dodano: Raquel Jaramillo Palacio „Cudowny chłopak”, Katherine Paterson „Most do Terabithii”, Sara Pennypacker „Pax”, Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, Marcin Szczygielski „Teatr Niewidzialnych Dzieci” i „Arka Czasu”, Danuta Wawiłow, Natalia Usenko „Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13”.
Klasa IV-VI
Uczniowie szkoły podstawowej w klasach IV-VI nadal będą czytali m.in. „Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy, komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy, „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa, „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnára i „Hobbita, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena.
Na liście lektur obowiązkowych pozostawiono m.in. „Mikołajka” (wybór opowiadań) René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempégo, wybrane bajki Ignacego Krasickiego, wybrane fragmenty „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, „Panią Twardowską” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W przypadku ostatniej pozycji mają to być wybrane fragmenty, ale resort nie wskazał konkretnych; na dotychczas obowiązującej liście lektur są to: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego.
W klasach IV-VI uczniowie przez cały czas będą czytali: „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego, wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie; z Biblii – stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o talentach, o miłosiernym Samarytaninie, wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie, wybrane baśnie polskie i europejskie, np. „Kopciuszek” Charles’a Perraulta, „Bajkę o rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina i wybrane wiersze Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, a także pieśni patriotyczne.
Z listy lektur obowiązkowych w klasach IV-VI wykreślono m.in.: „W pamiętniku Zofii Bobrówny” Juliusza Słowackiego, mit o Orfeuszu i Eurydyce, przypowieść ewangeliczną o pannach roztropnych i „Powrót taty” Adama Mickiewicza.
Klasa VII-VIII
W klasach VII-VIII lekturami obowiązkowymi pozostaną: Charles Dickens „Opowieść wigilijna”, Aleksander Fredro „Zemsta”, Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”, Adam Mickiewicz „Dziady” (cz. II), Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”, Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”, Juliusz Słowacki „Balladyna”.
W klasach VII-VIII trzeba będzie przeczytać następujące krótsze utwory literackie lub fragmenty dłuższych: Jan Kochanowski – wybór fraszek, wybrana pieśń, treny VII i VIII, Adam Mickiewicz „Reduta Ordona” i „Świtezianka”, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, a także – zamiast całości jak do tej pory – księgi: I, II, IV, X, XI, XII „Pana Tadeusza”, Sławomir Mrożek „Artysta”, Henryk Sienkiewicz „Latarnik”, wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto wybrane wiersze: Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego oraz aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.
Z listy lektur obowiązkowych wykreślono: „Żonę modną” Ignacego Krasickiego, „Śmierć Pułkownika” Adama Mickiewicza, tren I i V Jana Kochanowskiego, „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, a ponadto wiersze Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i fraszki Jana Sztaudyngera.
Licea i technika
Z listy lektur obowiązkowych wykreślono: „Żonę modną” Ignacego Krasickiego, „Śmierć Pułkownika” Adama Mickiewicza, tren I i V Jana Kochanowskiego, „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, a ponadto wiersze Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta i fraszki Jana Sztaudyngera.
W liceach i technikach z listy lektur obowiązkowych w zakresie podstawowym wykreślono: fragmenty „Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu”, fragmenty „Kroniki polskiej” Galla Anonima, fragmenty „Kazań sejmowych” Piotra Skargi, wiersze Jana Andrzeja Morsztyna, fragmenty „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska, wybór sielanek i liryki religijnej Franciszka Karpińskiego, „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza, „Z legend dawnego Egiptu” Bolesława Prusa, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, wiersze: Tadeusza Gajcego, Stanisława Balińskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, „Ludzie, którzy szli” Tadeusza Borowskiego, wiersze z tomu „Ocalenie” Czesława Miłosza, teksty Kabaretu Starszych Panów i utwory Ewy Demarczyk.
Z zakresu podstawowego na rozszerzony w liceach i technikach przeniesiono: fragmenty „Odysei” Homera, „Nie-Boską Komedię” Zygmunta Krasińskiego, wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza i „Katedrę” (z tomu „W kraju niewiernych”) Jacka Dukaja.
W liceach i technikach do lektur uzupełniających z lektur obowiązkowych z zakresu podstawowego przeniesiono: „Romea i Julię” Williama Szekspira, fragmenty „Drogi donikąd” (fragmenty) Józefa Mackiewicza, „Madame” Antoniego Libery.
„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ma być czytany we fragmentach.
Z listy lektur obowiązkowych w liceach i technikach w zakresie rozszerzonym usunięto m.in.: „Chmury” Arystofanesa, fragmenty: „Eneidy” Wergiliusza, „Wyznań” św. Augustyna, „Summy teologicznej” św. Tomasza z Akwinu, „Prób” Michela de Montaigne’a; „Lillę Wenedę” Juliusza Słowackiego, fragmenty „Czarnych kwiatów” i „Promethidionu” Cypriana Kamila Norwida, „Noc listopadową” Stanisława Wyspiańskiego, wybrane teksty z kwartalników literackich.
Z listy lektur uzupełniających wykreślono m.in.: opracowaną przez Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego „Kronikę Książąt Polskich”, fragmenty „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” (fragmenty) Mikołaja z Wilkowiecka, „Psalmodię polską” Wespazjana Kochowskiego, utwory Stanisława Trembeckiego, wiersze Marii Konopnickiej, Anny Świrszczyńskiej, Anny Kamieńskiej, Julii Hartwig, Stanisława Grochowiaka, Ryszarda Krynickiego, Edwarda Stachury i Adama Zagajewskiego.
W liceach i technikach do listy lektur uzupełniających (z której obowiązkowo w każdej klasie należy przeczytać co najmniej jedną pozycję) dodano: „Solaris” Stanisława Lema, „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego oraz „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk.
Ponadto tytuły współczesne wydane w XXI wieku: „Wrony” Petry Dvorzakovej, „Wyspa” Sigrídur Hagalin Bjoernsdottir, „Castorp” i „Śpiewaj ogrody” Pawła Huellego, „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi, „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” (tom I „Problem trzech ciał”) Cixin Liu, „Dwanaście stacji” Tomasza Różyckiego, „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka, „Nie ma” Mariusza Szczygła, „Pusty las” Moniki Sznajderman, „Poczwarka” Doroty Terakowskiej, „Bieguni” i „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.
Źródło: samorzad.pap.pl