„Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”, taki tytuł nosi otwarta dziś (środa, 28 czerwca) wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej. Plansze poświęcone zbrodniczym działaniom Niemców można oglądać na Placu Artystów w Kielcach.
Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwraca uwagę, iż rozliczenia z nazistami rozpoczęły się jeszcze przed 1945 rokiem, ale niewielu zbrodniarzy wojennych dosięgła prawdziwa sprawiedliwość. Jak wyjaśniał, w czasie II wojny światowej, funkcjonariusze III Rzeszy odpowiadali za śmierć około 13 mln osób, w tej liczbie nie mieszczą się żołnierze ginący na froncie. Za śmierć tych ludzi odpowiadało kilkaset tysięcy funkcjonariuszy.
– Po 1945 roku, prokuratura RFN postawiła przed sądami 87 tys. z nich, skazano tylko 6,5 tys., a 182 osoby dostały wyroki dożywotniego więzienia. Cóż za straszna i przerażająca statystyka i arytmetyka powojennych Niemiec, iż za 13 mln ofiar, 182 osoby skazano na dożywotnie więzienie – mówił.
Karol Nawrocki podkreślił, iż kielecką wystawę należy także oglądać z refleksją o współczesności i przyszłości.
– Dzisiaj nas Polaków, niektórzy przedstawiciele państwa niemieckiego chcą uczyć wartości europejskich, chcą uczyć demokracji i samorządności a także praworządności, w momencie, w którym sami nie rozliczyli się ze zbrodniami III Rzeszy i II wojny światowej. Potencjał ekonomiczny tego państwa był budowany na zbrodniach, krwi i cierpieniu wielu Polaków, Żydów i innych narodów europejskich – dodaje.
Prezes IPN ocenił, iż nierozliczone zbrodnie prowadzą nie tylko do poczucia bezkarności, ale także prowokują do kolejnych tragedii i zbrodni, czego przykładem jest współczesna Rosja.
– Zbudowana na sentymencie postsowieckim, na umiłowaniu dyktatorów sowieckiego komunizmu, Federacja Rosyjska, dla której nie było Norymbergi, od dziesięcioleci i także w XXI wieku wciąż wprowadza świat w drgania i niebezpieczeństwo.- stwierdził.
Wystawa została przygotowana przez pracowników Delegatury IPN w Kielcach. Ekspozycja składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej pokazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy, w tym również podzielonych Niemiec oraz Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione, choćby mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Opisy zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.
Ekspozycja będzie dostępna na Placu Artystów Kielcach do końca lipca.