Nie tylko kino. Wydarzenia towarzyszące 15. American Film Festival

filmweb.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: plakat


Tańce-hulańce, rozpolitykowane rozmowy, dobra szamka i popołudnia z książką – można pomyśleć, iż to alternatywy wobec spędzenia listopadowego tygodnia na festiwalu filmowym, ale jest wręcz przeciwnie! Dla równowagi umysłu i ku pochwale różnorodności w ramach American Film Festival respektujemy stare porzekadło „nie samym filmem człowiek żyje” i proponujemy gros wydarzeń towarzyszących, które zaspokoją potrzeby ciała i ducha, a nie wyłącznie kinofilski głód.

Coś do przedyskutowania


Niesłabnące głosy na korytarzach Kina Nowe Horyzonty udowadniają: wszyscy potrzebujemy pogadać. American Film Festival daje miejsce i przestrzeń na te rozmowy (nie tylko te kuluarowe).

Tematem, którego z pewnością nie można (i którego nie chcemy) uniknąć są wybory prezydenckie w USA, które będą miały miejsce w dzień rozpoczęcia American Film Festival. Trzymamy zatem rękę na pulsie i wspólnie z Radiem RAM zapraszamy na nocne studio wyborcze, podczas którego porozmawiamy ze znakomitymi gościniami i gośćmi o intensywnej kampanii wyborczej oraz scenariuszach, jakie czekają Amerykę w niedalekiej przyszłości. Gośćmi Jana Pelczara będą Helena Chmielewska-Szlajfer, Maciej Jarkowiec, Łukasz Pawłowski, Agnieszka Taborska oraz Jakub Żulczyk. Start: pierwszego dnia festiwalu – 5 listopada – godz. 22:30, wstęp wolny (w miarę dostępności miejsc).

Czytaj więcej

Na opowiadaniu o Ameryce zjedli zęby prowadzący Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński, którzy spotkają się z publicznością AFF-u przy dwóch okazjach – jako autorzy Podcastu amerykańskiego na spotkaniu dla słuchaczy i słuchaczek oraz jako współtwórcy sekcji Polityka na ekranie po seansie filmu "Wybraniec".

Zapraszamy także na klasyczne, wrzące od emocji rozmowy po seansach filmowych w imieniu Portalu Immersja (dyskusja po seansie "O, Kanado" 7 listopada o godz. 16:00) oraz portalu Pełna Sala (dyskusja po seansie filmu "Johnny Guitar" 9 listopada o godz. 16:00).

"O Kanado", reż. Paul Schrader

Coś do czytania


W tym roku ponownie zachęcamy, by Amerykę nie tylko oglądać, ale również czytać. Wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury, wydawnictwami Czarne, Znak oraz Agora zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań wokół książek, które świetnie rezonują z programem filmowym AFF-u: pokazują mniej znane, ale szalenie interesujące i ważne zjawiska związane z amerykańską kulturą, polityką, historią czy społeczeństwem. Wśród gości i gościn znaleźli się Ewa Winnicka, autorka książki "Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie"; Piotr Tarczyński, który opowie o "Uwierz w plan. Skąd wziął się QAnon i jak namieszał w Ameryce" Willa Sommera; Maciej Jarkowiec, autor "Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki"; Łukasz Pawłowski, autor "Stanów Podzielonych Ameryki" oraz Michał Choiński, autor "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę".

Wstęp na wszystkie spotkania organizowane w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) pod szyldem Czytanie Ameryki jest wolny, w miarę dostępności miejsc.

Patronat nad wydarzeniem objęły "Książki. Magazyn do czytania".

Czytaj więcej

Dość? A skąd! To nie wszystkie spotkania wokół książek, jakie mamy Wam do zaproponowania – na książkowe rozmowy zapraszamy także do Kina Nowe Horyzonty. Tu czekać na Was będą Agnieszka Taborska, pisarka i współpracowniczka Marcina Giżyckiego, autora książek "Kino artystów i artystek. Od Mélièsa do Maciunasa" oraz "Limeryki"; Jan Dzierzgowski, tłumacz biografii "Francis Ford Coppola. Rewolucjonista", osoby eksperckie SEXED, które porozmawiają o dwóch głośnych publikacjach, Walentynce Elizabeth Wetmore oraz Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim Jona Krakauera; a także Kasia Czajka-Kominiarczuk, autorka "Filmów na życie".

Czytaj więcej

Coś do posłuchania


Czyli (silent) disco ponad wszystko! Quickstep, jive, swing. Albo Wasza autorska wolna amerykanka. Każdy taniec będzie mile widziany, bo okazja jest wyjątkowa: American Film Festival celebruje 15. urodziny. Z tej okazji przeistaczamy Kino Nowe Horyzonty w trzypiętrowy klub, w którym będzie można posłuchać najlepszej amerykańskiej (ale nie tylko) muzyki i tańczyć do późnych godzin nocnych (czyli do 3:00).

Czytaj więcej

Ale ale! Warto, by muzyka wybrzmiała nie tylko w Waszych uszach, ale też zupełnie na głos – zapraszamy na wyjątkowy koncert, a adekwatnie seans z muzyką na żywo (7 listopada, godz. 20:00). Na ekranie znakomity film Dorothy Arzner, Polowanie na kawalera, a na scenie Zuzanna Wrońska i Maja Laura, które wspólnie zagrają skomponowaną przez nie muzykę. Artystki nie tylko zainspirowały się humorem i odwagą reżyserki oraz jej nieco ironicznym, ale pełnym czułości dystansem do bohaterów, ale także odnalazły w ekranowej historii nieoczywiste wątki osobiste. Podszyta nutą nostalgii, a zarazem na wskroś współczesna muzyczna wrażliwość duetu pomoże odkryć w filmie sprzed wieku bardzo aktualne emocje, postawy i dylematy.

Czytaj więcej


Fot. Aga Bilska

Coś na ząb


Bo głodnym też chodzić nie można! Po specjalnym pokazie filmu Bezdroża Alexandra Payne’a zapraszamy na urodzinowy koktajl z degustacją win kalifornijskich oraz menu autorstwa utytułowanego Szefa Łukasza Budzika, który z amerykańskiej wołowiny, ryżu oraz dzikich alaskańskich ryb przygotuje dania inspirowane podróżą bohaterów filmu, Milesa i Jacka, po bezdrożach regionu winiarskiego Santa Ynez. Zapraszamy do foyer przed salą kinową.

Wydarzenie przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czytaj więcej

Coś do doświadczenia


Strefa VR rozgościła się na naszych festiwalach i bardzo jej tutaj wygodnie! Podczas AFF-u będzie można zobaczyć świat oczami… J.F. Kennedy’ego – i to w pewnym szczególnym momencie dla niego samego. Nominowana do nagrody Emmy praca JFK Memento ukazuje z różnych punktów widzenia ostatnie minuty przed zamachem na prezydenta. W ramach tego wyjątkowego projektu możemy posłuchać wypowiedzi świadków i uczestników wydarzenia oraz teorii na jego temat.

Wyprodukowane z Muzeum Sixth Floor i Meta doświadczenie rozszerza (dosłownie) nasz program filmowy Polityka na ekranie, daje możliwość znalezienia się w tamtym burzliwym czasie w Dallas.

Czytaj więcej

Fot. JFK Memento

Coś do odkrycia


Bo naszym zdaniem spojrzenie na świat czyimiś oczami, które wybrały z rzeczywistości ważne dla nich kadry, ma cechy poszerzania horyzontów. W tym roku podczas festiwalu będzie można zobaczyć aż dwie wystawy fotografii. W Studio BWA Wrocław ekspozycję osadzoną w trzech różnych epokach i śledzącą losy trzech kobiet: Chciałabym być żółtym psem, poświęconą twórczości Lory Webb Nichols – będącą zarazem albumem fotograficznym, reportażem, zbiorem listów i pamiętników oraz powieścią opartą na faktach.

Czytaj więcej

Na oglądanie drugiej wystawy zapraszamy na pierwsze piętro Kina Nowe Horyzonty, gdzie zobaczycie Amerykę Marcina – cykl polaroidów zrobionych przez Marcina Giżyckiego (1951-2022), wybitnego historyka filmu, krytyka i reżysera, który po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych jak Wim Wenders zrozumiał, iż Ameryka to "kraj stworzony z obrazów" – i postanowił pokazać ją z własnej perspektywy.

Czytaj więcej

Coś na dobry humor


W festiwalową środę (godz. 21:15) i ostatni dzień American Film Festival (godz. 17:30) poczęstujemy widzki i widzów uśmiechem: po seansach Terapii Grupowej Neila Berkeley’a przeprowadzimy Grupową sesję żartów, czyli stand-up Dolly i Martyny Podwysockiej.
Nie wiadomo jeszcze, kto bardziej potrzebuje tego komediowego spotkania, stand-uperki czy publiczność, ale pewne jest to, iż będziemy się wszyscy dobrze bawić.

Czytaj więcej

Nie wiadomo co


…czyli Secret Screening! Nie powiemy gdzie, nie powiemy co, ale możemy zapewnić, iż to będzie jeden z najpiękniejszych wieczorów podczas tegorocznej edycji festiwalu. O szczegóły będzie można pytać w kasach festiwalowych od 5 listopada.

Uwaga! W secret screening mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie, a liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Idź do oryginalnego materiału