Nawyki i zwyczaje – ODNOWA

kachblazejewska.pl 9 miesięcy temu

Nawyki i zwyczaje – ODNOWA – recenzja książki.

Pisząc moją nową książkę sporo zastanawiałam się nad tym jak łatwo można zmienić swoje nawyki. Coś dodawać i w ten sposób dążyć do celu, który chcemy osiągnąć. A kilka dni temu trafiła w moje ręce kolejna już książka dr Sophie Mort pt.: “ODNOWA Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu.” Zaczyna się delikatnie, czym są nawyki, jak wpływają na nasze życie, dlaczego one są obecne w naszym życiu, jak działa prokrastynacja i dlaczego nas tak kusi. Czytałam tę część w aucie, jadąc do moich rodziców, rodzina słuchała, mąż przytakiwał, nastoletni syn mówił, iż on by nic w sobie nie zmienił.

Nawyki i zwyczaje – ODNOWA

Nasze nawyki to zautomatyzowane wzorce zachowania, które kształtują nasze codzienne życie. Nie zastanawiam się czy zjeść kilka rodzynek stojących w miseczce na stole, bo bym ich nie podjadała, ale ponieważ leżą, a ja często obok nich przechodzę, to jem. Te nasze nawyki mogą być pozytywne, prowadząc do zdrowych i oczekiwanych przez nas działań oraz rezultatów. Ale mogą też być negatywne, hamujące i będące niby kij w szprychy dla naszego rozwoju. Utrudniają nam zmianę nawyków na zdrowe, schudnięcie, zadbanie o siebie.

Dlaczego nawyki są dla nas ważne?

  • Ułatwiają życie: Automatyzacja codziennych czynności oszczędza czas i energię, pozwalając nam skupić się na bardziej wymagających zadaniach. Jadę samochodem i nie zastanawiam się którą nogą naciskam gaz, a którą hamulec – dzieje się to samoczynnie.
  • Kształtują naszą osobowość: Nawyki budują rutynę, która wpływa na nasze samopoczucie, produktywność i ogólny dobrostan. Możemy skierować “lampę” na siebie i zobaczyć jak wygląda nasz dzień, w każdym mikroelemencie.
  • Mogą prowadzić do sukcesu: Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i czytanie i rozwój to przykłady pozytywnych nawyków, które sprzyjają osiąganiu celów. Wieczorem sięgam po książkę, zamiast po komórkę – nie dość, iż się uczę, to jeszcze lepiej śpię i cieszę się z rozwoju, który dzięki temu osiągam.

Autosabotaż – wróg na drodze do sukcesu

Bywa niekiedy i tak, iż nasze Nawyki i zwyczaje powinny powstać ODNOWA. Bo przeszkadzają nam, oddalają od wymarzonego efektu. Niestety, często nieświadomie, sabotujemy swoje działania.

W jaki sposób? Oto kilka przykładów.

  • Prokrastynacja: Odkładanie zadań na później prowadzi do stresu, poczucia winy i nierealizowania celów. I nieustannego marzenia o tym, co będzie po wypełnieniu obowiązków.
  • Perfekcjonizm: Dążenie do doskonałości za wszelką cenę może sparaliżować działanie i zniechęcić do dalszych prób. Nie upubliczniam odcinka podcastu, bo cały czas myślę, iż mogłam coś jeszcze do tego dodać.
  • Negatywne myślenie i lęk: Skupianie się na porażkach i wątpienie we własne możliwości obniża motywację i blokuje kreatywność. Skoro i tak mi nie wyjdzie… to może nie ma co zaczynać?

Często wynika on z naszych wewnętrznych przekonań, z uczuć, które dobrze znamy. Np.: “To ci się nie uda, już wielokrotnie chciałam zacząć się ruszać”. Dr Sophie Most za rękę przeprowadza nas przez analizę oraz zwalczanie tych trudnych sytuacji, aby wyjść z impasu.

Dorośnij

Kolejnym, baaardzo dla mnie ważnym rozdziałem, jest ten o wzięciu odpowiedzialności. Możemy ‘grać’, obwiniać innych za nasze niepowodzenia, szukać winy w naszym otoczeniu czy genach. Bywa, iż tak chcemy komuś pomagać, iż się poprzez to ‘spalamy’. Czasami wchodzimy w role, które po części są nawykowe, ale to nie my. Ale czy to prowadzi do celu? Zrozumienie odpowiedzialności, za nasze życie jest trudne, ale bez tego możemy nie ruszyć z miejsca.

Zmiana nawyków nie jest łatwa. Jednak świadoma praca nad sobą i stosowanie odpowiednich strategii może prowadzić do znaczącej poprawy jakości życia. A potem do osiągnięcia wymarzonych celów. Nie chodzi o noworoczne postanowienia, tylko o to, by żyć życiem, o jakim marzymy. Mimo iż początkowo “ODNOWA” wydawała mi się nieco banalną pozycją, to z kolejnymi czytanymi stronami widziałam, jak mądra i pomocna jest to książka. Bardzo polecam!

Idź do oryginalnego materiału