Nawet osoby po studiach się sparzyły. Chodzi o Telimenę. Ponad 20 tys. złych odpowiedzi

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl / Grażyna Szapołowska, odtwórczyni roli Telimeny w filmie Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy. / Wikimedia Commons


Quizy, zagadki, rebusy i inne łamigłówki - to jedna z rozrywek, po którą ostatnimi czasy wielu sięga. I chociaż pytania na pierwszy rzut oka nie wydają się trudne, ani też skomplikowane, łatwo o pomyłkę. Tak było w przypadku jednego z pytań w naszym quizie dotyczącym szkolnych lektur. Okazuje się, iż wiele osób nie pamięta postaci Telimeny.
W quizie dotyczącym znajomości lektur szkolnych pojawiły się pytania dość proste, a choćby banalne, z którymi większość nie miała problemów. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew i nieco bardziej podchwytliwe pytania. Tak było w pytaniu o postać Telimeny. Tu jednak duże zaskoczenie, bo błędną odpowiedź podało aż 20 tys. osób. W której grupie jesteś?


REKLAMA


Zobacz wideo Dr Iga Kazimierczyk: Zmiany nie zaszły, rozgoryczenie jest bardzo duże


Polegli na pytaniu o Telimenę
Z tym pytaniem nie mają problemu ci, którzy czytali lektury i na języku polskim byli aktywni. Dlaczego? Bo Telimena, o którą pytamy w quizie to postać drugo-, a może choćby trzecioplanowa, która co prawda występuje w powieści, ale nie jest jej istotną częścią. Ponad 20 tys. osób odpowiedziało źle na pytanie dotyczące, w którym utworze literackim ona się pojawia. Do wyboru były jak zawsze trzy opcje:


"Przedwiośnie".
"Nad Niemnem".
"Pan Tadeusz".


Pytanie o Telimenę Fot. screen Gazeta.pl.


Oczywiście poprawną odpowiedzią jest ta trzecia. Telimena była daleką krewną Sędziego, opiekunką Zosi Horeszkówny, którą w niedługim czasie planowała wprowadzić na salony. To typ damy modnej, polującej na męża, a jej urokom wielu nie może się oprzeć. Kokietuje Tadeusza, Hrabiego i Asesora, a na koniec zaręcza się z Rejentem. Uwagę zwraca swoją urodą i nieco przesadnym jak na wiejski dwór ubiorem oraz zachowaniem. To kobieta dojrzała o kruczych włosach, czarnych oczach, bladej cerze.


"Nad Niemnem" i "Przedwiośnie" to lektury o zupełnie innych historiach
„Pan Tadeusz" to utwór opowiadający nie tylko o życiu polskiej szlachty na kresach, ale w karty powieści sprytnie zostało wplecione to, co działo się na świecie, czyli przede wszystkim wyprawa Napoleona na Rosję. Mamy tam także opis różnych zwyczajów, które odeszły już do lamusa, czy po prostu historię wielkiej miłości (najpierw Jacka do Ewy, a potem Tadeusza do Zosi).


Natomiast „Nad Niemnem" to utwór, który również opisuje polskie społeczeństwo drugiej połowy XIX wieku, nawiązując do czasów powstania styczniowego. Akcja dzieje się na Grodzieńszczyźnie i mamy tam także dużo nawiązań do przeszłości ukazanych z perspektywy rodu Bohatyrowiczów i rodu Korczyńskich.
jeżeli chodzi o "Przedwiośnie", to akcja tu w dużej mierze dzieje się w Warszawie. To czasy rewolucji i dużych zmian. Główny bohater – Cezary Baryka, który urodził się na terenie Imperium Rosyjskiego, przybywa do "Polski marzeń", odrodzonej po I wojnie światowej. To waśnie tu pojawiają się owe szklane domy.
Quiz wiedzy o szkolnych lekturach znajdziecie TU.
Idź do oryginalnego materiału