5) "Doktor Who"
Kto nie słyszał o "Doktorze Who"? Ten brytyjski serial science fiction, który zadebiutował na antenie BBC w 1963 roku, jest jednym z najdłużej emitowanych programów telewizyjnych na świecie. Choć produkcja została zawieszona w 1989 roku, po 25 latach powróciła na ekrany, kontynuując swoją długą historię.
Tytułowy bohater, kosmiczny podróżnik, potrafi regenerować swoje ciało, dzięki czemu rolę Doktora odgrywało aż 14 aktorów, a w tej chwili wciela się w nią Ncuti Gatwa. Przez ponad cztery dekady serial przeszedł wiele zmian, a jego fabuła, pełna podróży w czasie i przestrzeni, zdobyła serca milionów widzów.Reklama
Z ponad 800 odcinkami na koncie i 40 sezonami, serial zdobył liczne nagrody, w tym BAFTA i Nagrody Hugo, a także miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy serial science fiction na świecie. Zyskał także swoje spin-offy, takie jak "Torchwood" czy "Przygody Sary Jane", a także liczne książki, komiksy i słuchowiska.
4) "Dni naszego życia"
Produkcja zyskała miano jednej z najdłużej emitowanych dzięki swojej premierze w 1965 roku. Fabuła serialu "Dni naszego życia" porusza losy wpływowych rodzin Horton i Bradys, które zamieszkują miasteczko Salem. Choć serial nigdy nie był emitowany w Polsce, to dzięki powiązaniu z postacią Joeya z "Przyjaciół", który występował w roli dr. Drake'a Ramoraya, zyskał pewną rozpoznawalność. W 2022 roku, po ponad pięciu dekadach emisji na antenie NBC, produkcja przeniosła się na platformę streamingową stacji Peacock. Do dziś cieszy się popularnością.
3) "Szpital miejski"
W tym samym roku, w którym The Beatles wydali swój pierwszy album, na ekranach zadebiutował serial "Szpital miejski", którego akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku Port Charles. Od 1963 roku produkcja doczekała się rekordowych 15 tysięcy odcinków. Realizacja stacji ABC zyskała miano kultowej. Wśród wielu nagród, "Szpital miejski" aż 14 razy zdobywał prestiżową nagrodę Emmy w kategorii najlepszych dramatów dziennych.
Serial zyskał również swoje uniwersum, które obejmuje spin-offy takie jak "General Hospital: Night Shift" i "Port Charles". Początkowo odcinki trwały 30 minut, by z czasem zostać wydłużone do godziny, co pozwoliło na rozwinięcie jeszcze bardziej złożonych fabuł i postaci.
"Szpital miejski" gościł również na polskich ekranach, gdzie był emitowany przez Polsat w latach 1994-1995.
2) "Guiding Light"
"Guiding Light" pierwotnie był słuchowiskiem radiowym emitowanym od 1937 roku. Telewizyjna wersja zadebiutowała 30 czerwca 1952 roku na antenie CBS, a sama produkcja trwała nieprzerwanie aż do 2009 roku. Przez 75 lat, zarówno w radiu, jak i telewizji, powstało łącznie ponad 18 tysięcy odcinków.
Fabuła "Guiding Light" koncentrowała się na kilku rodzinach żyjących w fikcyjnym miasteczku Springfield, a tytuł nawiązywał do lampy, która miała symbolizować drogowskaz dla bohaterów.
Serial przeszedł liczne zmiany na przestrzeni lat, w tym wprowadzenie kolorowego obrazu czy wydłużenie odcinków. W produkcji swoje pierwsze aktorskie kroki stawiało wielu śmiałków.
1) "Coronation Street"
Wyobrażaliście sobie kiedyś, iż można zrealizować serial, który ma 60 sezonów? Mieszkańcy fikcyjnej miejscowości Weatherfield mogą się pochwalić najdłużej emitowanym serialem w historii telewizji. Mowa o "Coronation Street", który zadebiutował na ekranach 9 grudnia 1960 roku i od tego czasu nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością.
Choć początkowo produkcja skupiała się na perypetiach ludzi z klasy robotniczej, z czasem rozszerzyła swoją fabułę, która jest przepełniona zarówno dramatami, jak i lekkim humorem. Serial doczekał się także wielu parodii, w tym słynnej w wykonaniu członków zespołu Queen w teledysku do "I Want to Break Free".
Dziś na rynku brytyjskim serial emitowany jest sześć razy w tygodniu.
W Polsce "Coronation Street" gościł na ekranach od kwietnia do sierpnia 1999 roku, kiedy to Telewizja Polska wyemitowała odcinki z 1992 roku.
Zobacz też: Widzowie od razu pokochali ten serial. Już pewne, iż otrzyma kolejny sezon