To jedna z największych i najbogatszych kolekcji w Polsce poświęcona cesarzowi Francuzów Napoleonowi Bonaparte. W Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wczoraj wystawę „Napoleon a sprawa polska. Z kolekcji Edwarda Grobelnego”, która była poprzedzona spotkaniem z kolekcjonerem.
Już choćby nie pamiętam, jak to się zaczęło, iż jako 13-letni chłopiec zainteresowałem się Napoleonem – mówi Edward Grobelny. – Zaczęło się pewnie od widokówek, później były znaczki, książki i powoli, jak się zapisałem do klubu kolekcjonera, to zaczęliśmy jeździć na giełdy staroci i to doprowadziło do tej kolekcji.
Edward Grobelny nie chciałby, aby kiedykolwiek jego kolekcja się rozproszyła. Poświęcił na nią pół życia i ma nadzieję, iż ktoś z rodziny ją przejmie i będzie się nią opiekował.
Wystawa prezentuje sylwetkę cesarza Francuzów i jego drogę od zwycięskiego wodza i cesarza dyktującego nowe prawa państwom Europy, po klęskę wyprawy na Rosję i śmierć na wygnaniu. Niebagatelną rolę w historii Bonapartego odegrali Polacy – od czasu wojen we Włoszech wierzący w odzyskanie wolności poprzez współpracę z Napoleonem. W latach zaborów kult postaci Cesarza Francuzów stał się dla Polaków elementem kultywacji etosu narodowego i demonstrowania nadziei na odzyskanie niepodległości. Dla ziemi wieluńskiej jeszcze przez blisko pół wieku żywą skarbnicą wiedzy o czasach wojen napoleońskich była Joanna Żubrowa – bohaterka wojenna, odznaczona jako pierwsza kobieta orderem Virtuti Militari, która spędziła schyłek swego życia w Wieluniu. Jej order przekazany wieluńskiemu kościołowi farnemu, zaginął podczas bombardowania miasta w 1939 r. – czytamy na stronie Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Jest to kolekcja, którą z pewnością warto zobaczyć, bo jak mówił nam Jan Książek, dyrektor MZW: Musimy o tym pamiętać, iż w Polsce kult Napoleona był traktowany jako integralna część polskiej tradycji niepodległościowej.
Wystawa będzie czynna do 25 marca.