Muzyczny powrót, którego nikt się nie spodziewał

satinfo24.pl 3 dni temu

Widziałeś filmik z tańczącym szopem praczem i utworem, który przez tygodnie nie chciał wyjść z głowy? Ten viralowy film to nie przypadek. Hit “Pedro”, który podbił TikToka i listy przebojów na całym świecie był elementem kampanii marketingowej. Ogromna popularność utworu w internecie i wśród społeczności TikToka sprawiła, iż piosenka sprzed 45 lat zyskała drugie życie i status multiplatynowego przeboju.

Oryginalny utwór „Pedro” został nagrany w 1980 roku przez Raffaellę Carrà – włoską gwiazdę pop i ikonę tamtej epoki. I choć przez lata utwór był znany głównie we Włoszech i Hiszpanii, to w 2024 roku narodził się na nowo, tym razem jako taneczny, klubowy remiks autorstwa DJ-ów Agatino Romero i Jaxomy’ego. Co przyczyniło się do jego nagłego sukcesu?

Piosenka ma twarz. Szopa

Sympatyczny szop pracz na TikToku pojawił się już w 2023 r. Kilka miesięcy później jeden z użytkowników użył mema z udziałem tego zwierzątka do pokazania możliwości swojego systemu audio, właśnie na przykładzie piosenki “Pedro”. Sony Music dostrzegło potencjał viralu i możliwość stworzenia naturalnego bohatera kampanii i twarzy utworu. Wytwórnia założyła oficjalne konto szopa na TikToku, które gwałtownie zdobyło ponad 130 tys. fanów, a Pedro the Racoon pokonał w tym aspekcie choćby autorów remiksu. Wideo z sympatycznym szopem praczem tańczącym w rytm piosenki odtworzono 16 milionów razy.

W kampanii promocyjnej piosenki “Pedro” wzięli udział także twórcy z TikToka i autorzy remiksu. Wytwórnia wykorzystała możliwości reklamowe, które oferuje TikTok które zwiększały widoczność materiałów i zachęcały użytkowników do interakcji z treściami. Jednak organiczne zaangażowanie społeczności kilkakrotnie przekroczyło zakładane wskaźniki.

Od mema po listy przebojów

Szop z tanecznym podkładem muzycznym tak się spodobał, iż użytkownicy TikToka stworzyli aż 36 milionów materiałów z wykorzystaniem utworu “Pedro”. Od przeróbek z własnymi zwierzakami, przez kreatywne reinterpretacje mema, po Pedro the Raccoon jako… tarczę zegarka. Łącznie wygenerowały one blisko 50 miliardów wyświetleń. Utwór uplasował się w Top 3 na niemieckich listach przebojów, zajął pierwsze miejsce na Spotify Viral Top 50, pokrył się platyną w Polsce, Belgii, Finlandii i na Węgrzech, a w ośmiu innych krajach zdobył status złotej płyty.

Chcesz poznać następny muzyczny hit? Wejdź na TikToka

Co czwarty użytkownik TikToka w Polsce przyznaje, iż odkrył na platformie nowe piosenki (badanie „Unlocking culture” Ipsos).  Aż 75% użytkowników poznaje tam nowych artystów, a 63% dźwięki, z którymi nie zetknęli się wcześniej w żadnym innym miejscu.

W ostatnich latach społeczność TikToka odkryła też innych artystów sprzed wielu dekad i sprawiła, iż niespodziewanie powrócili do mainstreamu. Takim przykładem jest piosenka „Running Up That Hill” Kate Bush, piosenkarki z lat 80. Utwór pojawił się w popularnym serialu Stranger Things, a następnie stał się podkładem do prawie 3 milionów filmów na TikToku. Dzięki temu nowe osoby zaczęły odkrywać całą dyskografię Kate Bush, co przyniosło jej wielu nowych fanów i znacząco zwiększyło odtworzenia jej muzyki na platformach streamingowych. Z kolei viralowy taniec z serialu Wednesday, nagrywany zarówno przez zwykłych użytkowników jak i znane osobistości, takie jak Lady Gaga, dodatkowo napędził popularność jej piosenki na platformie.

Dzięki platformie twórcy przebijają się do świadomości słuchaczy w niespotykany dotąd sposób, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Tylko w 2021 r. ponad 40 piosenek, które zyskały popularność na TikToku, zajęło pierwsze miejsce na oficjalnych listach przebojów w Wielkiej Brytanii, a ponad 175 utworów trafiło na Billboard Hot 100 – dwa razy więcej niż w roku poprzednim.

Wśród polskich wykonawców, którzy znaleźli się w top utworach TikToka i dzięki temu zyskali szerokie dotarcie są takie już dzisiaj ikony jak Young Leosia, Mata, Kizo, Sobel, Smolasty czy Zdechły Osa. Na TikToku swoją drogę do sławy rozpoczęła również Julia Rocka. Zainteresowanie społeczności platformy twórczością artystki było tak duże, iż zaledwie rok po debiucie na TikToku Julia zaczęła nagrywać profesjonalne single i grać koncerty w całej Polsce.

Fenomen piosenki „Pedro” pokazuje, jak bardzo internet i platformy takie jak TikTok zmieniły sposób, w jaki dziś słuchamy i odbieramy muzykę. Utwory nie są już tylko do słuchania. Stają się ścieżką dźwiękową do codziennych sytuacji i inspiracją do tworzenia trendów oraz memów, a użytkownicy nadają piosenkom nowe znaczenia i konteksty.

foto. Sony Music

źródło. TikTok

Idź do oryginalnego materiału