Muzyczne Podsumowanie Tygodnia #387

moskaldamian.wordpress.com 6 miesięcy temu

Czas podsumować kolejny tydzień. Co interesującego się wydarzyło?

Jak co odcinek czas podsumować mijający tydzień. Pojawiło się w nim wiele premier i informacji muzycznych. Czas zacząć nasze co tygodniowe muzyczne podsumowanie tygodnia. To bardzo udany i interesujący tydzień obfitujący w muzyczne premiery.

NAJLPSZE PREMIERY TYGODNIA

Maciej Musiałowski to młody i utalentowany aktor i wokalista. Można go zobaczyć na szklanym ekranie ale coraz częściej także posłuchać. Wielką popularnością cieszył się jego duet nagrany wspólnie z Julią Wieniawą do utworu Zabierz tą miłość. Artysta właśnie zaprezentował nowy utwór zatytułowany Znak. Warto dodać, iż Maciej zgłosił chęć reprezentowania Polski na Eurowizji 2024.

bryska to utalentowana wokalistka i autorka tekstów. Na swoim koncie ma już pokaźną liczbę radiowych hitów a teraz proponuje swoim słuchaczom kolejną piosenkę. W sieci ukazał się utwór zatytułowany Jealous. Za piosenkę odpowiada sama bryska we współpracy z Tomem Martinem. Utwór jest dostępny w serwisach streamingowych oraz na YouTube.

Marcin Maciejczak to młody wokalista, który wygrał III.edycję programu The Voice Kids. Na swoim koncie ma kilka hitów a teraz prezentuje nową piosenkę. Po zajęciu trzeciego miejsca w preselekcjach do Eurowizji 2024, Marcin wreszcie zdecydował się opublikować swój singiel pt. Midnight Dream. Utwór został stworzony przez zespół składający się z polskich i portugalskich producentów. Za muzykę odpowiadają Gabriel Faria, Maria Veiga oraz Marcin Maciejczak. Za warstwę tekstową oprócz nich odpowiedzialni są także Michał Majak i Alice Fernandes.

NASZE TYGODNIOWE CYKE

Mamy poniedziałek a więc czas na kolejną Wielką 5. Dzisiaj w roli głównej znana i lubiana Cleo. Gwiazda w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojej pracy zawodowej. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w chórze gospel Soul Connection. W latach 2004–2005 współtworzyła duet Dwie Asie, który udzielał się wokalnie w utworach wykonawców hip-hopowych, takich jak Pih czy Endefis. W 2011 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu X Factor, w którym niestety nie przeszła do kolejnego etapu. Na jej talencie i osobowości poznał się jednak producent muzyczny Donatan, z którym w 2013 roku wydała debiutancki singiel pt. My Słowianie. Utwór ten rok później reprezentował nasz kraj podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Występ ten bardzo spodobał się wielu fanom w całej Europie i jest regularnie przypominany przez organizatorów Eurowizji. Festiwal otworzył Cleo wiele muzycznych ścieżek a sama artystka została pokochana przez wielu fanów w naszym kraju. Mogliśmy ją także zobaczy na parkiecie programu Taniec z Gwiazdami. W 2015 r. artystka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska. Fani artystki mogą ją oglądać również jako jurora w programie The Voice Kids, gdzie zasiada od drugiej edycji. Gwiazda sporo koncertuje a także wydaje sporo nowej muzyki. Na swoim koncie zgromadziła pięć albumów studyjnych. Czas poznać pięć najlepszych utworów od Cleo!

Wokalistka i producentka muzyczna: w takiej kolejności AGATA przedstawia się swoim słuchaczom. Jej twórczość to wielobarwny pop, który jest eklektyczną mieszanką fascynacji brzmieniowych artystki. Na jej muzyczny styl wpływ miały dorastanie w wielokulturowym Frankfurcie nad Menem i późniejsza edukacja muzyczna we Wrocławiu. AGATA to jeden z bardziej wyrazistych głosów polskiej sceny muzycznej. W 2021 roku ukazała się jej debiutancka epka Pryzmat, będąca pierwszą muzyczną wizytówką artystki. Płyta spotkała się z entuzjastycznym odbiorem słuchaczy i stacji radiowych. W dotychczasowej twórczości AGATY R&B spotykało synthwave, house i soul, a to dopiero początek jej eksperymentów. 2022 rok to przyniósł współpracę z wychowaną we Wrocławiu i Nowym Yorku producentką Marisol, z którą AGATA stworzyła utwory obojętne i kręci się ziemia, pełne letnich, karaibskich, momentami bliskowschodnich, a jednocześnie miejskich brzmień. w tej chwili AGATA wykonuje obrót o 180 stopni i wchodzi w swoją nową, taneczną erę pod szyldem „dance music”. W swojej najnowszej twórczości artystka nie szczędzi nawiązań, które zabiorą słuchacza wprost na parkiety klubów z końca lat dziewięćdziesiątych, początków nowego milenium i tych najbardziej współczesnych. retusz to historia kobiety na pozór silnej. Takiej, która nad stratą od razu przechodzi do porządku dziennego i próbuje jak najszybciej pozbyć się wszystkiego, co przypomina jej utraconą osobę. Wewnątrz jest jednak bardzo sentymentalna i nie potrafi, a być może nie chce zapomnieć. Utwór jest niczym ucieczka po betonowej dżungli przed wspomnieniami, które czają się tuż za rogiem. Jako ludzie posiadamy niezwykłą umiejętność retuszowania i idealizowania przeszłości. Choć w relacjach z innymi mogło spotkać nas całkiem sporo nieprzyjemnych chwil, to tęsknota i żałoba po rozstaniu sprawiają, iż pamiętamy wszystko przez różowe okulary. Choć — nie chcąc stracić twarzy — udajemy, iż jesteśmy ponad tę stratę, to raz po raz dajemy się wciągnąć kolorowym wspomnieniom, potęgując przy tym narastający żal — mówi o swoim najnowszym utworze sama AGATA.

Marek Niedzielski to muzyczny ekstrawertyk, któremu zdarza się niekiedy odpływać w natłoku introwertycznych myśli. To właśnie one są głównym motorem napędowym w tworzeniu ciekawych kompozycji, którym nigdy nie brakuje przemyślanego tekstu i tworzącej się między wierszami relacji artysty ze swoimi słuchaczami. Jego muzyka pozbawiona jest niepotrzebnych ozdobników, by w myśl odwzorowania rzeczywistości – dostarczać nam jedynie najczystsze emocje, które nie zawsze są idealne. Sam wybór singla nie był więc przypadkowy, a jego scenariusz i kryjąca się za nim historia już od długiego czasu tworzyła się w głowie Marka Niedzielskiego. Od początku chciałem, by to właśnie ten utwór stał się częścią tej singlowej układanki. Jest on dla mnie idealnym odzwierciedleniem wiecznej zabawy w chowanego z tęsknotą i nostalgią i pościgiem za czymś, czego bardzo często nie jesteśmy w stanie określić. „Kiedyś musi przejść” to taki wentyl bezpieczeństwa od ściskanych wewnątrz żali i nieprzeżytych rozstań z kimkolwiek i czymkolwiek. To również formuła, która dopiero z czasem okazuje się być lekarstwem na całe zło. Czasami warto więc powtórzyć sobie wychodzącą naprzód w refrenie myśl, iż to wszystko „Kiedyś musi przejść” — dodaje artysta.

Warszawskie trio Wake Up Giant prezentuje pierwszy singiel z nadchodzącego albumu zachęcając, aby zimne, deszczowe miasto zamienić na jeszcze zimniejsze (i bardziej mokre) morze i… surfing! Tworząc ten utwór zespół oddaje cześć wszystkim surfującym w Polsce, którzy nie bacząc na niepogodę i trudne warunki, ubrani w grube pianki, oddają się czemuś co odmienia ich codzienność, nadając życiu niespotykane barwy, energię i wręcz duchowy wymiar. Nie jest to wiedza powszechna, ale według wielu najlepsze warunki do surfowania w naszej części Europy występują właśnie we Władysławowie w powiecie puckim. To tutaj nakręcono większość zdjęć do teledysku. Pipeline wygląda na nich niemal jak Hawaje. Bezpretensjonalne (angielskie) słowa piosenki doskonale współgrają z jej rockową, prostą, gitarową formułą i chwytliwym refrenem. Piosenka „Surf” to zapowiedź albumu „Zombie”. Choć w tytule płyty straszy bezlitosny i bezrozumny żywy trup, jest to tak naprawdę wołanie o przebudzenie i czerpanie euforii z życia, uwolnienie się z oplatających nas – dosłownie i metaforycznie – kabli, telefonów, tabletów i laptopów. Głównym motywem albumu jest ucieczka od technologii do człowieczeństwa, natury i właśnie surfingu. Partnerem singla i nadchodzącej płyty jest promotor surf kultury: Chałupy 6.

Mamy weekend a więc czas na kolejną ciekawą propozycję. Tym razem jesteśmy na platformie Netflix. To tam można obejrzeć interesujący film pt. Raport Pileckiego. O czym opowiada? To historia wielkiego bohatera drugiej wojny światowej – rotmistrza Witolda Pileckiego, który po zakończeniu działań zbrojnych próbował przeciwstawiać się narzuconej Polsce sowieckiej dominacji. W jego życiorysie niezwykle dramatycznie widać heroiczną, chwilami beznadziejną walkę z dwoma bezwzględnymi totalitaryzmami XX wieku – niemieckim i sowieckim.

MEDIA I TELEWIZJA czyli co słychać na szklanym ekranie?

Letnie Brzmienia to cykl letnich koncertów od kilku lat organizowany w wielu polskich miastach. Właśnie poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące kolejnej, tegorocznej edycji. Na mediach społecznościowych Santander Letnich Brzmień opublikowany został zapowiadany harmonogram i lokalizacje koncertów na lato 2024:

  • Kraków: 5-6 lipca, Centrum Sportu Parkowa,
  • Wrocław: 12-13 lipca, Pola Marsowe,
  • Katowice: 26-27 lipca, Strefa Kultury,
  • Warszawa: 9-10 sierpnia, Tor Wyścigów Konnych Służewiec,
  • Łódź: 16-17 sierpnia, Miejski Zieleniec przy ul. Lutomierskiej,
  • Poznań: 30-31 sierpnia, Cytadela.

Grupa Enej powraca z nowym albumem. Długo zapowiadany krążek Vesna ujrzał światło dzienne w piątek – 1 marca. Na krążku znalazły się nowe utwory zespołu, w tym między innymi ostatni singiel Światy Dwa. Na nowym krążku zespołu znalazło się 13 kompozycji, w tym m.in duet z Kwiat Jabłoni.

Tracklista:

1. Nowy moment
2. Gdzieś nad Wisłą
3. Za mało dni
4. Dom
5. Historia
6. Neony
7. Vesna
8. Nie uprzedził nikt feat. Kwiat Jabłoni
9. Magnes
10. Światy dwa
11. Imię Twoje
12. Ciemne chmury
13. Misja Nowy Plan

Idź do oryginalnego materiału