Muzeum Tatrzańskie zostało wyróżnione statuetką Doskonałość Mody 2024 miesięcznika Twój Styl.

podhaleregion.pl 1 miesiąc temu

Niezwykle miło nam poinformować, iż Muzeum Tatrzańskie otrzymało tytuł i statuetkę Doskonałość Mody 2024 miesięcznika “Twój STYL” w kategorii Miejsce za cykl wystaw „Lekcje z Kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”.

Nagrodę podczas uroczystej gali odebrali: Anna Kozak – kuratorka cyklu wystaw, Julita Dembowska – pełnomocniczka dyrektora d.s. programowych i kuratorka jednej z wystaw wchodzących w skład cyklu oraz Michał Murzyn dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Doskonałość Mody to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim świecie mody.

Statuetka została przyznana przez niezależne Jury składające się z ekspertów, projektantów, osobowości świata mody i artystów za „Niekonwencjonalną promocję ubioru jako elementu kultury i tożsamości”.

LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Kolekcja ubioru ludowego w Muzeum Tatrzańskim, tworzona od 1889 roku, jest największym zbiorem etnograficznych artefaktów zgromadzonym w tej instytucji. Ten cenny zasób cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Podtatrza, badaczy i artystów. W latach 2018-2023 ponad 80 elementów dawnej zabytkowej odzieży zostało poddanych konserwacji. Projekt ten wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, przeznaczając nań odpowiednie środki. Chcąc zaprezentować efekt przeprowadzonej renowacji i wyjść naprzeciw oczekiwaniom licznego grona miłośników regionalnego stroju zespół pracowników Muzeum Tatrzańskiego przygotowała w 2024 roku wydarzenie pod wspólnym tytułem Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowanych zostało pięć ekspozycji, ukazujących bogactwo i różnorodność zbioru. Istotnym założeniem tych prezentacji było spojrzenie na kolekcję jak na tekst, który kryje w sobie bogactwo tematów. Sięgnęli po nie kuratorzy wystaw, kierując się swą wiedzą, zainteresowaniami i wrażliwością.

Na ekspozycji Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala, przygotowywanej przez Annę Kozak w głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego, prezentowana była kolekcja najstarszych ubiorów z Podhala. Zabytkowe stroje, pochodzące przede wszystkim z pierwszej połowy XIX wieku, pokazane zostały w swej muzealnej drodze, od magazynowania po upowszechnianie, tak by uzmysłowić rolę muzeum w utrwalaniu i promowaniu dziedzictwa.

Dwie wystawy, pod wspólnym tytułem Barwy Spisza, przygotowywane przez Sylwię Plucińską, stworzyły możliwość zapoznania się ze spiskim ubiorem zarówno w jego wersji codziennej, jak i odświętnej. Zaprezentowane zostały w wiejskich zagrodach, dziś filiach muzeum. Tradycje tych miejsc i wydarzenia z nimi związane podyktowały scenariusze ekspozycji.

Na wystawie zatytułowanej W bliskości. Kosmos, zorganizowanej w Galerii Władysława Hasiora przez Julitę Dembowską, muzealny zbiór ludowej odzieży był przedmiotem refleksji i idących w ślad za nią działań artystycznych. Ich autorka, Małgorzata Markiewicz, traktowała elementy dawnego ubioru przede wszystkim jak na przedmioty pozostające w bliskości z człowiekiem i otaczającym go światem.

Wystawa Pierwsze rzeczy, prezentowana w Galerii Sztuki w willi Oksza, zaznajomiła zwiedzających z pierwszymi nabytkami Muzeum Tatrzańskiego. Autorka ekspozycji Magdalena Kwiecińska zaprezentowała kolekcję ubiorów z Czorsztyna i okolic podarowaną przez Stanisława Konstantego Drohojowskiego, właściciela dóbr czorsztyńskich, ale i kolekcjonera. Zgromadzony przez niego zbiór przedstawiła jako zespół rzeczy pięknych, świadczących o kierunku dziewiętnastowiecznych zainteresowań kulturą ludową.

Efektem wczytywania się w wybrane elementy kolekcji są również ich artystyczne aranżacje w wybranych przestrzeniach ekspozycyjnych. Ich twórcami są: Grażyna, Andrzej i Wisz Orłowscy, Beata Bachleda-Leja i Piotr Leja, Magdalena i Marcin Rząsa.

Tekst: Anna Kozak

Idź do oryginalnego materiału