Muzeum Krakowa: „Polska krwawi, Polska walczy”, czyli jak powstają bestsellery historyczne

legitymizm.org 4 dni temu
Książka prof. Andrzeja Chwalby „Polska krwawi, Polska walczy”, czyli jak powstają bestsellery historyczne
27 marca 2025 roku, godz. 19.00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie czasowej Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci.
W najnowszej publikacji pan prof. Andrzej Chwalba przejrzyście opisuje dzieje polskiego heroizmu i męczeństwa podczas okupacji niemieckiej lat 1939–1945. Polska istotnie krwawiła i walczyła jak nigdy przedtem, jednak jej mieszkańcy w tych latach również prowadzili codzienne życie, kochali się, chodzili do teatrów, wychowywali dzieci i dbali o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Na spotkaniu dowiemy się, jak powstała książka, jak udało się autorowi pogodzić trudne i zawiłe zagadnienia z wymogami publikacji, która te sprawy ma przedstawić w sposób przystępny dla czytelnika nie zawsze zaznajomionego z historią II wojny światowej.
Spotkanie poprowadzi pani Małgorzata Gadomska (redaktorka książki, Wydawnictwo Literackie). Zaproszeni goście: pan prof. Andrzej Chwalba, pan Miron Kokosiński (historyk, autor map, fotoedytor).
Wstęp wolny.
Bona Sforza — królowa konsekwencji
26 marca, godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana
Kraków gościł wiele królowych, jednak kilka z nich zapisało się w polskiej historii tak, jak zrobiła to królowa Bona. Włoszka, pochodząca z obrosłego legendami rodu Sforzów, była politykiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Niezwykle ambitną i przedsiębiorczą kobietą, która konsekwentnie dążyła do wyznaczonych celów.
Wstęp wolny.
Krakowianki — artystki przełomu XIX i XX wieku i ich emancypacja
27 marca, godz. 18.00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
W Paryżu przełomu XIX i XX wieku pośród grona polskich adeptów sztuki było aż 160 kobiet. O wielu z nich nie wiemy nic, niektóre z nich znane są wąskiemu gronu badaczy, a biografie tych znanych ‒ Olgi Boznańskiej, Anieli Pająkówny, Marii Dulębianki ‒ bywają spłycane. Wykład będzie okazją do przybliżenia słuchaczom starań kobiet o edukację artystyczną, żądań traktowania na równi z kolegami artystami i szanowania ich dorobku oraz niezamykania ich w pojęciu „sztuki kobiecej”.
Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
Wydarzenie transmitowane na profilu Rydlówki na Facebooku.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Od wielkiego dzwonu”
27 marca, godz. 15.30
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21
Przez godzinę będziemy przenosić się w czasie i przestrzeni, aby poznać bogactwo wydarzeń krakowskiego kalendarza obrzędowego i miejskich tradycji. Zanurzymy się w kolorowy czas świąt, który tak chętnie malowali krakowscy artyści, np. Zofia Stryjeńska, Witold Chomicz czy Włodzimierz Tetmajer. Przekonamy się, które święta są ważne dla współczesnych krakowian, jak je spędzają i co robią „od wielkiego dzwonu”.
Wstęp z biletem na wystawę. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
Spotkanie z konserwatorem papieru
29 marca, godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) zaprasza na warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”.
Zapraszamy na spotkanie, na którym porozmawiamy o zabezpieczaniu rodzinnych pamiątek na podłożu papierowym – dokumentów, zdjęć, rysunków, akwareli… Zastanowimy się, jak najlepiej je przechowywać; jak, gdzie i czy je eksponować. Razem spróbujemy wykonać proste, dostępne wszystkim opakowania ochronne czy oprawy. Chcemy podzielić się doświadczeniem dotyczącym bezpiecznego przechowywania i ekspozycji. Zachęcamy do przyniesienia własnych pamiątek. Będziemy służyć radą i pomocą.
Wstęp: 30 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
Idź do oryginalnego materiału