Mustang Shelby GT350 H Revell – zawartość pudełka

panmodelarz.pl 3 miesięcy temu

Mustang Shelby GT350 H w skali 1/24 – Revell

Producent: Revell
Skala: 1/24
Kod produktu: 07242
Premiera: 1985

  1. Mustang Shelby GT350 H – powstanie
  2. Mustang Shelby GT350 H – zawartość pudełka
  3. Galeria zdjęć Mustang Shelby GT350 H – zawartość pudełka

Dla części osób Mustang jest ikoną amerykańskiej motoryzacji i do dzisiaj modele z końcówki lat 60 XX wieku stanowią ideał, jeżeli chodzi o wzornictwo. Historia Forda Mustanga sięga początku lat 60-tych. W tamtym okresie Ford chciał stworzyć auto sportowe, które jednocześnie będzie ekonomiczne i przystępne cenowo. To właśnie ekonomia stanowiła główny wyznacznik, ponieważ grupę docelową dla Mustanga mieli stanowić młodsi kierowcy. Ford Mustang miał być skierowany do pokolenia z wyżu demograficznego urodzonego po II wojnie światowej.

Rynek samochodowy w tamtym okresie wykazywał duże zapotrzebowanie na sportowe samochody. Z rynku zniknął legendarny Thunderbird, a coraz większym zainteresowaniem cieszyły się dosyć drogie modele Corvetty. Pierwszy model Mustanga został zaprezentowany na początku 1964 roku na międzynarodowej wystawie motoryzacyjnej w Nowym Jorku. Wielu ludzi zainteresował wygląd nowego modelu Forda, a tym, co jeszcze przemawiało na korzyść tego modelu, to rozsądna cena. Pierwsze Mustangi trafiły do sprzedaży w kwietniu 1964 roku i wtedy Ford zapoczątkował zupełnie nową generację samochodów sportowych. Mustangi sprzedawały się jak świeże bułeczki, a każdy nabywca mógł spersonalizować i dopasować kupowany egzemplarz do własnych upodobań.

W pierwszym półroczu od debiutu sprzedano 680 tysięcy egzemplarzy, czyli średnio sprzedawano ponad 113 tysięcy sztuk miesięcznie. Takie wyniki sprzedażowe uczyniły Mustanga jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w historii amerykańskiej motoryzacji.

Mustang Shelby GT350 H – powstanie

Po tak spektakularnym sukcesie rynek domagał się jeszcze lepszej wersji Mustanga, która będzie mogła pochwalić się jeszcze lepszymi osiągami. Dzięki temu, w 1965 roku, powstała ulepszona wersja zaprojektowana i zbudowana przez Carrola Shelby’ego. Tak właśnie powstał Mustang Shelby GT350 z ulepszonym silnikiem V8 o pojemności 4,7 litra, który generował ponad 300 KM mocy.

Właśnie ta wersja Shelby Mustang została zaoferowana firmie Hertz, która specjalizowała się w wypożyczaniu aut sportowych. Dzięki świetnym osiągom Shelby Mustang GT350 Hertz zamówił od razu 1000 egzemplarzy. Większość z nich została wyprodukowana i dostarczona w 1966 roku. Każdy zamówiony egzemplarz został pomalowany na barwy firmy Hertz, czyli czarna karoseria ze złotymi wykończeniami. To właśnie te modele zamówione przez firmę Hertz zyskały dopisek „H” – Shelby Mustang GT350 H. Dzisiaj są one jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów modeli Mustangów, właśnie przez mocno limitowaną liczbę wyprodukowanych sztuk.

Mustang Shelby GT350 H – zawartość pudełka

W pudełku z modelem znajdziemy 6 wyprasek z częściami. Osobny element stanowią opony oraz karoseria. Cztery wypraski w białym kolorze, które prawdopodobnie zostały wyprodukowane w 1985 roku, zawierają:

fotele,

podwozie,

maskę,

deskę rozdzielczą,

układ wydechowy,

obicia drzwi,

blok silnika,

elementy zawieszenia.

Jedna wypraska zawiera same elementy chromowane. Wśród nich znajdziemy:

• przedni grill,

• chromowane elementy silnika,

• zegary na deskę rozdzielczą,

• felgi,

• zderzaki,

• chłodnicę.

Klasycznie w przypadku modeli samochodów osobną wypraskę stanowią elementy imitujące szyby. Tak samo jest także w tym przypadku, więc w wyprasce znajdziemy przednią i tylną szybę, szyby boczne oraz klosze na reflektory.

Sama karoseria prezentuje się dość dobrze, choć będzie wymagać drobnych poprawek w postaci zeszlifowania drobnych nadlewek itp. Widać, iż jest to element tworzony jeszcze w starej technologii, ale nie powinno to stanowić problemu, bo w końcu mówimy o klasyce.

Pewne zastrzeżenia mam do opon, bo aż prosi się, żeby były one sygnowane jakimś nazwą jakiegoś producenta, a otrzymujemy zwykłe opony bez żadnych oznaczeń. Jednak można powiedzieć, iż jest to już takie czepianie się na siłę, i mam nadzieję, iż same modele opon nie wpłyną negatywnie na końcowy wygląd modelu.

W pudełku znalazło się również miejsce na kalkomanie, które zdefiniują to, iż jest to model Shelby Mustang GT350 H. Oprócz złotych pasów na arkuszu z kalkomanią znajdują się również zegary na deskę rozdzielczą, tablice rejestracyjne oraz oznaczenia na silnik.

Kalkomania została wyprodukowana w tym samym roku, co instrukcja, czyli w 2008. Myślę, iż wypraska z elementami chromowanymi również pochodzi z 2008 roku, ale jest to tylko mój domysł, ponieważ nigdzie nie ma oznaczenia dokładnej daty produkcji. Instrukcja składania nie jest zbytnio skomplikowana, więc myślę, iż cały proces składania powinien przebiec bez zbędnych komplikacji.

Na pudełku z modelem Revell określił poziom trudności tego modelu na 3 w pięciostopniowej skali, choć nie wiem, czy będzie to aż tak wymagający. Więcej oczywiście napiszę w podsumowaniu z procesu składania oraz ostatecznej recenzji. Film prezentujący zawartość pudełka możecie zobaczyć poniżej:

Galeria zdjęć Mustang Shelby GT350 H – zawartość pudełka

VW 1300 Beetle (1966) Tamiya – zawartość pudełka

Mustang Shelby GT350 H Revell – zawartość pudełka

Idź do oryginalnego materiału