Młode Horyzonty: filmy dla Ciebie i Twojego dziecka, których nie możesz przegapić

magazynpismo.pl 3 dni temu

Tak pisała Anna Tatarska w esejuKino dla dziecka, nie z dzieckiemz 2021 roku. A my teraz zachęcamy Was do umożliwienia takiej podróży młodszym i starszym dzieciom (ale też dorastającej młodzieży). Idealną do tego okazją będzie rozpoczynający się niedługo festiwalMłode Horyzonty.

Pokazy kinowe rozpoczną się już 28 września i potrwają do 6 października. Program obejmuje kina w Warszawie i Wrocławiu, ale również w Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Katowicach, Koninie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Słupsku, Toruniu, Zduńskiej Woli, Elblągu, Niepołomicach i Wągrowcu. Edycja online festiwalu odbędzie się natomiast w dniach 10–17 października.

Jak zawsze, zachęcamy Was do zwracania uwagi na sugestie dotyczące wieku, dzięki nim dowiecie się, czy problemy poruszane w filmie i sposób opowieści są odpowiednie dla Waszego dziecka.

W festiwalowym programie znajdziecie również hasztagi naprowadzające na tematykę filmu – na przykład #zagadka #przyjaźń #samoakceptacja, ale również uwagi dotyczące treści (trigger warningi) takich jak zaburzenia odżywiania, przemoc, sugerowana przemoc seksualna.

Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio.Wykup prenumeratę lub dostęp online.

Zapraszamy!

Newsletter

Aktualności „Pisma”

W każdy piątek polecimy Ci jeden tekst, który warto przeczytać w weekend.

Zapisz się

Z nastolatkami i o nastolatkach

Od kilku edycji nie mówimy już o Kinie Dzieci, ale o Młodych Horyzontach. W tym roku w programie obrazy przeznaczone dla młodzieży mają już dużo większy udział. Organizatorzy pamiętają też o rodzicach, podsuwając im konkretne tytuły filmów, które mogą pomóc w podejściu do trudnych wychowawczo tematów (również takich, o których w „Piśmie” mówimy często).

Jeśli nie wiesz, jak zacząć z córką rozmowę o wykorzystywaniu seksualnym nastolatek, może dobrym rozwiązaniem będzie wspólne obejrzenie filmuMilczenie Julie(reż. Leonardo Van Dijl). Po projekcji 29 września odbędzie się dyskusja z Patrycją Wonatowską, ekspertką Fundacji Sexed.pl, która wzięła udział również w naszej wrześniowej Premierze Pisma „Jak wychować nowe pokolenie, aby ukrócić seksualizację dziewczynek?” (koniecznie posłuchajcie!), a 1 października z psycholożkąJoanną Flis.

Kolejne spotkania po filmach przeznaczonych dla nastolatków to również rozmowy z innymi ekspertami, między innymi z Agatą Ziemnicką, psychodietetyczką z projektu Cześć Ciało (1 października, po filmieBen nie ma lekko)oraz Justyną Żukowską-Gołębiewską, ekspertką projektu Młode Głowy (5 października, po seansieOstatnie zanurzenie, reż. Sasha Nathwani).

Nie przeoczcie całej sekcji „Coming of age” – jak piszą organizatorzy, to filmy dla wszystkich, którzy są i byli kiedyś nastolatkami. Łączy je jedno – opowiadają o doświadczeniach bliskich każdej dorastającej osobie.

Wiatr z północy, czyli norweskie i szwedzkie opowieści

Od kilku tygodni wspólnie z Anną Dudzińską w naszymaudioserialuopowiadamy Wam o Saamach i trudnej historii tej północnoeuropejskiej ludności. Poznajemy ich losy, skutki wieloletnich prześladowań, ale również życie blisko natury. Dzięki festiwalowym filmom również możecie przenieść się w te rejony. W sekcji „Między fiordami – filmy z Norwegii” znalazło się kilkanaście propozycji: od animowanych wersji opowiadań Astrid Lindgren, przez detektywistyczną historię i dokument o pracy dzieci w przetwórniach ryb, po historię młodej trębaczki i autostopowiczki z Lofotów. Filmy przeznaczone dla dzieci od czwartego roku życia, ale też takie odpowiednie dla osób powyżej szesnastu lat.

Na tegorocznej edycji Młodych Horyzontów nie może zabraknąć również szwedzkiego kinowo-książkowego hitu, czyli seriiBiuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem czeka nas premiera kolejnej zagadki:Licz do czterech(reż. Tina Mackic). Pytanie, czy w końcu głównym złym bohaterem będzie kobieta? (między innymi na temat serii o Lassem i Mai pisała Magdalena Nowicka-Franczak w esejuGdzie się ukryły morderczynie?).

Polskie książki na wielkim ekranie i nie tylko

Największym hitem tegorocznej edycji festiwalu będzie niewątpliwie premieraSmoka Diplodoka(reż. Wojtek Wawszczyk). Kultowe komiksy Tadeusza Baranowskiego (pisał o nich Paweł Kicman weseju o polskim komiksie), niezatarte wspomnienie z dzieciństwa dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków doczekały się filmowej adaptacji. Mamy dla Was dobrą wiadomość – 4 października film trafi do szerokiej …

Idź do oryginalnego materiału