Pomysłodawcą wystawy jest prof. Stefan Gierowski. Zgodnie z jego założeniem kontynuujemy cykl ekspozycji poświęconych malarstwu w środowisku artystycznym Wrocławia. Tym razem przyjrzymy się aktywności tamtejszych twórców i twórczyń drugiej połowy XX i początku XXI wieku.
„We Wrocławiu sztuka spełniała zawsze istotną rolę w życiu miasta i współtworzyła dynamikę jego zmian. Działo się tak nie na zasadzie dosłownych odwzorowań, ale poprzez uruchamianie nowych idei. Wszystko kształtowało się bowiem bez obciążeń, z ludźmi przybyłymi z różnych stron, otwartymi na artystyczne pomysły. Kim zatem są wrocławscy malarze i malarki drugiej połowy XX i początku XXI wieku – osoby zajmujące się poezją, koloryzmem, strukturalizmem, konceptualizmem, ekspresjonizmem… Kim byli twórcy i twórczynie, którzy poruszali się w obrębie różnych konwencji i ewoluowali pomiędzy biegunami obszaru malarstwa?
Wystawa jest prezentacją wrocławskiego środowiska artystek malarek i artystów malarzy, których można nazwać klasykami współczesności. Ideą pokazu jednak nie jest linearne oprowadzenie widzów po rozrysowanych wzdłuż osi czasu dziejach malarstwa wrocławskiego, ale pokazanie, iż przeszłość i współczesność mogą wpływać na siebie lub też funkcjonować równolegle w sposób zupełnie niezależny. Obecne na ekspozycji obrazy reprezentują wybrane momenty z wrocławskiej historii sztuki”.