Mistrz Hongkońskiej Nowej Fali. Portret Stanleya Kwana na "Pięciu Smakach"

film.interia.pl 6 dni temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Podczas 18. edycji Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków zostanie zaprezentowana retrospektywa Stanleya Kwana, wybitnego hongkońskiego autora filmowego. Począwszy od podążającego własną artystyczną ścieżką debiutu, w sekcji znajdzie się pięć jego najbardziej ikonicznych filmów oraz dwa, które wyprodukował.


18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków: retrospektywa Stanleya Kwana


Stanley Kwan to postać w Polsce nieznana. W Hongkongu od początku kariery uchodził za autora wyjątkowego i osobnego, ignorującego trendy i oczekiwania producentów. Dzisiaj postrzegany jest jako jeden z wielkich mistrzów Hongkońskiej Nowej Fali.


Kwan rozpoczał karierę pracując w telewizji, następnie trafił na plan filmowy, asystując przy realizacji sztandarowych nowofalowych dzieł - "Boat People" Ann Hui oraz "Nomada" Patricka Tama. W 1985 roku otrzymał szansę pracy nad własnym filmem i znakomicie ją wykorzystał, prezentując światu "Kobiety". Od tego czasu głównym tematem jego filmów są emocje, rozgrzewające serca i umysły jego bohaterek oraz łączące je więzi.Reklama


Ignorowanie potrzeb mainstreamowej publiczności i brak zainteresowania np. kinem akcji, które definiowało filmowy Hongkong w latach 80. i 90., nie oznaczało jednak, iż Kwan nie pracował z gwiazdami. W jego filmach pojawiają się największe nazwiska: Maggie Cheung zabłysnęła wspaniałą rolą w "Aktorce" (otrzymała za nią nagrodę na festiwalu w Berlinie), w jego wczesnych filmach pojawiają się m.in. Chow Yun-fat i Tony Leung, a niezwykły duet w "Rouge" stworzyli Leslie Cheung i Anita Mui.


Pod koniec lat 90., w filmie dokumentalnym, Kwan ujawnił swoją nieheteronormatywną tożsamość seksualną, co w tamtym czasie wymagało wielkiej odwagi. Naturalną konsekwencją tego czynu było zrealizowanie parę lat później filmu "Lan Yu", opowiadającego w śmiały sposób historię związku dwóch mężczyzn w Pekinie w latach 90.
Kariera Stanleya Kwana rozpoczęła się w połowie lat 80. i wciąż trwa. w tej chwili twórca skupia się jednak głównie na wspieraniu młodych, dobrze rokujących artystów. W programie 18. edycji Pięciu Smaków znajdą się dwa filmy, pod którymi Kwan podpisał się jako producent.


Portret: Stanley Kwan. Jakie filmy zobaczymy w sekcji?


W sekcji "Portret: Stanley Kwan" widzowie będą mieli możliwość zobaczenia aż pięciu tytułów:
"Kobiety" (Nu ren xin / Women), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1985 [kino+online]"Miłość na straty" (Dei ha ching / Love Unto Waste), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1986 [kino+online]"Rouge" (Yim ji kau), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1987 [tylko kino]"Aktorka" (Ruan Ling Yu / Center Stage), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1991 [kino+online]"Lan Yu", reż. Stanley Kwan, Hongkong, 2001 [kino+online]


Karnety na 18. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków już w sprzedaży!


18. edycja festiwalu Pięć Smaków odbędzie się w formule hybrydowej:
online, w całej Polsce: 13 listopada - 1 grudnia 2024, online, karnety w cenie 200 złotych,stacjonarnie: 13-20 listopada 2023, Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka, karnety w cenie 380 złotych.
Karnety można zakupić już na oficjalnej stronie Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse ruszy 24 października.
Zobacz też: Włoska piękność kończy 60 lat! Przypominamy jej kultowe role
Idź do oryginalnego materiału